Radio Białystok | Wiadomości | 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - patriotyczne akcenty w regionie [zdjęcia]

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - patriotyczne akcenty w regionie [zdjęcia]

Złożenie kwiatów przy obelisku w Parku Konstytucji 3 Maja i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - w taki sposób przedstawiciele władz uczcili w Białymstoku 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Sokólczanie śpiewali patriotyczne pieśni w centrum miasta - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok

Drugi rok z rzędu z powodu pandemii, nie było w Białymstoku oficjalnych uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie oznacza to jednak, że nic się nie działo. Przedstawiciele władz i różnych środowisk złożyli kwiaty m.in. przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Mimo niesprzyjającej pogody przyszli też mieszkańcy. 

Przed obeliskiem w Parku Konstytucji 3 Maja kwiaty złożył m.in. wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Każde ważne wydarzenie z historii Polski powinno być upamiętniane przez także młodych Polaków, bo to ważny moment w dziejach naszego państwa. Moment, który pozwolił na kształtowanie się polskiego narodu 

- mówi Dariusz Piontkowski.

Zielony pomnik w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku powstał sto lat temu. Później przez lata był zapomniany i zaniedbany. W 2007 roku uporządkowano to miejsce, wykonano alejkę otaczającą dęby, dosadzono lipy i ustawiono tablicę pamiątkową.

"To ważne miejsce dla harcerzy" - podkreśla harcmistrz Krzysztof Jakubowski.

Jest tutaj coś, co zapoczątkowało państwowość polską. Również tutaj przyrzeczenie składał nasz patron druh Ryszard Kaczorowski 

- mówi Krzysztof Jakubowski.

Zaplanowano również akcję rozdawania kotylionów. Zorganizował ją Podlaski Instytut Kultury. Wieczorem natomiast na biało-czerwono będzie podświetlona Opera i Filharmonia Podlaska.

W obchody - jak co roku - włącza się też Polskie Radio Białystok. Przez cały dzień grać będziemy tylko polską muzykę.

Przez cały dzień gramy po polsku! Włącz Polskie Radio Białystok i słuchaj najlepszych polskich piosenek ????????????

Opublikowany przez Polskie Radio Białystok
Niedziela, 2 maja 2021


Łomża

Złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej i msza w intencji Ojczyzny w katedrze - tak wyglądały tegoroczne obchody w Łomży. W uroczystościach na Placu Jana Pawła II uczestniczyło tylko kilkanaście delegacji: samorządów, wojska, harcerzy, organizacji i łomżyńskich szkół.

Częścią majowego świętowania w Łomży będzie także koncert "Z ziemi włoskiej do Polski" w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lustosławskiego. Rozpocznie się 6 maja o 19:00 w łomżyńskiej katedrze, ale jednocześnie będzie transmitowany w Internecie.


Sokółka

Uroczyste msze, przemówienia okolicznościowe i wystawa. W Sokółce - choć w reżimie sanitarnym - zaplanowano uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Samorządowcy złożyli kwiaty na grobie pierwszego wójta wolnego miasta Sokółka - Józefa Ksawerego Michaelisa, a o 10:00 rozpoczęły się dwie msze w intencji Ojczyzny - pierwsza w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, druga w Meczecie w Bohonikach. Po mszy w Sokółce delegacje złożyły wieńce przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Kilkudziesięciu mieszkańców Sokółki zebrało się w centrum miasta, aby zaśpiewać hymn Polski.

Z okazji święta, tego dnia o 16:00 w sokólskim Klubie Senior+ odbyło się otwarcie wystawy "Olimpijki", która prezentuje heroski polskiego sportu w nowoczesnym ujęciu. Po uroczystości rozpoczęło się czytanie fragmentów Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791 roku. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, oba wydarzenia można oglądać online na FB sokólskiego starostwa. 


Augustów

To pomysł na artystyczne świętowanie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W centrum Augustowa na Rynku Zygmunta Augusta oglądać możemy około dwudziestu prac plastycznych dzieci wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie "Poczet królów Polskich".

Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się we wtorek (4.05) o 18:00 w tymczasowej siedzibie Augustowskich Placówek Kultury (przy ul. Nowomiejskiej 41). Tam też można oglądać wszystkie prace nadesłane na konkurs.


Kolno

Bez parady, występów orkiestry dętej i pikniku. Tegoroczne kolneńskie obchody rocznicy uchwalenie Konstytucji 3 Maja są zupełnie inne niż do tej pory - mówi burmistrz miasta, Andrzej Duda.

W tym roku obchody są bardzo skromne: nie będzie przemarszu, nie będzie koncertu orkiestry dętej. Składamy kwiaty indywidualnie pod miejscami, które upamiętniają Konstytucję 3 Maja w Kolnie. Czyli pod Dębami Wolności, będzie msza święta w kościele pod wezwaniem króla Chrystusa Wszechświata 

- informuje burmistrz Kolna.

Wynika to z ograniczeń związanych z pandemią. Andrzej Duda liczy na to, że to ostatnie obchody w tak ograniczonej formie.

Mam nadzieję, że w następnym roku już te obchody będą mogły się odbyć normalnie, w taki sposób jak corocznie świętowaliśmy w Kolnie. A w naszym mieście były te obchody dosyć znaczącym dniem i wiele osób uczestniczyło w nich 

- dodaje Andrzej Duda.

Także w Grajewie w tym roku nie było żadnych oficjalnych uroczystości. Przedstawiciele władz miała złożyli kwiaty, odprawiona była też msza w intencji ojczyzny.


Pierwsza Konstytucja w Europie

Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych.

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, 3 Maja jest świętem narodowym.

źródło: IAR | red: maj, sk, mag, lma


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [zdjęcia]

2.05.2021, 08:12

Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony od 2004 roku, razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.


W Święto Pracy młodzież przypomina o zbrodniach partii komunistycznej

1.05.2021, 15:16

"Nigdy więcej komuny" - akcję pod takim hasłem zorganizowała 1 maja w Święto Pracy grupa białostockiej młodzieży.


Mija 17 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej [wideo]

1.05.2021, 07:48

W sobotę (01.05) mija 17 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji wywieszono w Białymstoku polskie i unijne flagi. W południe, w centrum miasta można było usłyszeć "Odę do radości”.


"3 maja uczcijmy piosenką" - koncert OiFP

3.05.2021, 23:56

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wspólne świętowanie 3 maja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok