Radio Białystok | Wiadomości | W całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [zdjęcia]

W całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik

2.05.2021, 08:12, akt. 17:46

Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony od 2004 roku, razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Uroczyste podniesienie flagi państwowej przy Komendzie Białostockiej Chorągwi ZHP, fot. Sylwia Krassowska
Uroczyste podniesienie flagi państwowej przy Komendzie Białostockiej Chorągwi ZHP, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uroczyście wciągnięto w centrum Białegostoku flagę na maszt - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uroczyste podniesienie flagi państwowej przy Komendzie Białostockiej Chorągwi ZHP - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Białymstoku

Uroczystymi podniesieniami flagi narodowej na maszt z odegraniem hymnu narodowego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i przy siedzibie Związku Harcerstwa Polskiego uczczono w niedzielę w Białymstoku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Przed  południem w uroczystości przy siedzibie ZHP, z niewielką grupą harcerzy i z przedstawicielem samorządu województwa, wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W południe flagę na masz wciągnięto uroczyście z udziałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Nie było oficjalnych wystąpień.

Wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślił, że to drugi rok, kiedy z powodu pandemii nie są organizowane oficjalne, duże obchody świąt  państwowych, a mają one jedynie symboliczny, skromny, ale "żywy"  charakter.

Oddajemy cześć naszym barwom narodowym, naszej fladze, ale również  tym wszystkim pokoleniom, które walcząc o naszą suwerenność narodową, o niepodległość, o wartości narodowe, przy tej fladze, barwach, przy orle  białym się skupiali, podejmowali ten wysiłek

- powiedział krótko do  zebranych przed siedzibą harcerzy wojewoda Paszkowski.

Wojewoda wspomniał m.in. setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego, obchodzony także 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ale też obecną sytuację Polaków na Białorusi, którzy "nie mogą korzystać  z pełni praw narodowych, politycznych przysługujących wszystkim  mieszkańcom cywilizowanych państw". Dodał, że symbole narodowe łączą  wszystkich i "powinny motywować do pracy na rzecz rozwoju naszego narodu  i naszego państwa".

Wojewoda dziękował harcerzom za kultywowanie tradycji, edukację młodego pokolenia.

Dla nas harcerzy jest to uroczystość wręcz obowiązkowa, gdyż pod  biało-czerwoną zawsze harcerze służyli. Te tradycje należy kultywować,  kontynuować, w szczególności przekazywać młodszemu pokoleniu szacunek,  który mamy do swoich barw narodowych i który powinniśmy mieć cały czas

- powiedział komendant ZHP Chorągwi Białostockiej im. Ryszarda Kaczorowskiego harcmistrz Krzysztof Jakubowski.

W południe flagę podniesiono uroczyście na maszt przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięły udział władze Białegostoku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział dziennikarzom, że należy przekazywać przywiązanie i miłość do symboli narodowych. Flaga narodowa jest jednym z tych symboli.

W Białymstoku z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w  dniu flagi narodowej rozstawiono w ośmiu punktach miasta stojaki, z których można wziąć biało-czerwone kokardy narodowe. Przygotowano cztery tysiące takich kotylionów. Zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński podkreśla, że miasto od lat, rozdając flagi narodowe czy kokardy narodowe, promuje barwy narodowe. Dodał, że warto pokazywać, jak polskie symbole były i są obecne w historii, gdy walczono np. w  powstaniach, czy wtedy, gdy Polacy manifestowali i manifestują dumę ze swojego kraju.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Łomży

Uroczystym podniesieniem flagi i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na terenie jednostki wojskowej uczczono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Łomży. 

Po krótkich uroczystościach na terenie jednostki, łomżyńscy działacze Platformy Obywatelskiej i ich goście w Parku Jana Pawła II rozdawali barwy narodowe mieszkańcom Łomży.

Przez niespełna godzinę nowych właścicieli znalazło kilkadziesiąt biało-czerwonych flag.


Dlaczego Dzień Flagi obchodzimy 2 maja?

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem - że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.


- Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r. – wyjaśniał w 2018 r. Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

źródło: IAR, PAP | red: wsz, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mija 17 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej [wideo]

1.05.2021, 07:48

W sobotę (01.05) mija 17 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji wywieszono w Białymstoku polskie i unijne flagi. W południe, w centrum miasta można było usłyszeć "Odę do radości”.


230 dębów dla białostoczan w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30.04.2021, 06:45

To akcja z okazji zbliżającej się 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Uczniowie z Ochotniczych Hufców Pracy w Podlaskiem zrobili kotyliony i rozdawali je w centrum Białegostoku

29.04.2021, 14:56

To lekcja historii, ale też okazja do przypomnienia sobie i innym o ważnych rocznicach z przeszłości.


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]

11.11.2020, 06:44

Nie ma wielkich uroczystości na Rynku Kościuszki w Białymstoku, przemówień czy spotkań z kombatantami. Wyjątkowo skromne są w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem. Wszystko przez ograniczenia związane z pandemią.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok