Radio Białystok | Wiadomości | Służby sprawdzą, czy doszło do przecieku na maturze z języka polskiego

Służby sprawdzą, czy doszło do przecieku na maturze z języka polskiego

4.05.2021, 17:01, akt. 18:07

Informacje o możliwym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego to doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb – tak skomentowała informacje o ewentualnym przecieku maturalnym rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Mogło dojść do przecieku treści matury z języka polskiego

Po zakończeniu wtorkowej (4.05) matury z języka polskiego na poziomie podstawowym portal Interia.pl podał informację, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu.


Uprzejmie informuję, że dotarły do nas informacje o potencjalnym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego. To doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb. W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę" – tak skomentowała tą informację rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.


Rzeczniczka MEiN poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.


Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów – podała Anna Ostrowska.


Dyrektor CKE: będzie zawiadomienie ws. przecieku z matur

Wcześniej dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że CKE jest w trakcie przygotowania zawiadomienia dotyczącego przecieku z matur. Media informowały, że po godzinie 7:00 w wyszukiwarce Google użytkownicy z Podlasia zaczęli wpisywać hasło "Lalka ambicja". Największe zainteresowanie nim miało miejsce około godziny 8.

Dyrektor CKE zaznaczył, że na razie trudno ustalić wiarygodność tej informacji. Podał, że zawiadomienie na policję ma zostać złożone w środę.


Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – powiedział Marcin Smolik.


Matura z j. polskiego składa się z testu i wypracowania

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury, a drugi: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

źródło: PAP, IAR | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Muzyk

4.05.2021, 08:18

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.


"Lalka" i "Ziemia obiecana" na maturze z języka polskiego. Zobacz arkusze

4.05.2021, 05:12

Na początek język polski, a kolejno matematyka i język obcy – we wtorek (4.05) rozpoczęły się matury. Prawie 370 tysięcy osób w całym kraju, w tym około 9 tysięcy w województwie podlaskim, zmaga się z egzaminem dojrzałości.


Maturzyści powinni wykorzystać długi weekend na relaks i odpoczynek - radzą specjaliści

1.05.2021, 08:20

Nie warto się już za dużo uczyć. Maturzyści powinni wykorzystać ten długi majowy weekend na relaks i odpoczynek - radzą specjaliści.


Matura w cieniu pandemii - jak sobie radzić ze stresem

30.04.2021, 13:56

Tegoroczna matura będzie prawdziwym sprawdzianem dojrzałości uczniów od blisko roku zamkniętych w domach, często zdanych w dużej mierze tylko na siebie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok