Radio Białystok | Wiadomości | Bohdan Paszkowski: sytuacja epidemiologiczna wyraźnie się poprawia

Bohdan Paszkowski: sytuacja epidemiologiczna wyraźnie się poprawia

8.05.2021, 08:16, akt. 08:21

Wyraźnie i systematycznie poprawia się sytuacja epidemiologiczna w woj. podlaskim – ocenia wojewoda Bohdan Paszkowski. Wciąż spada w szpitalach liczba pacjentów z COVID-19. Jest ich nieco ponad czterystu.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

W podlaskich szpitalach są 1482 łóżka covidowe. W piątek (7.05) zajętych było 408 z nich – wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. To najlepsza sytuacja od wielu tygodni. W piątek zajęte też były 43 ze 131 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.


Podlaskie cały czas należy do regionów, gdzie potwierdzonych zakażeń jest najmniej i ich liczba cały czas spada. W szczycie trzeciej fali pandemii, przed siedmioma tygodniami, w Podlaskiem było 3,2 tys. potwierdzonych zakażeń, w bieżącym tygodniu (dane do piątku włącznie) 370. W poprzednim tygodniu było 738 potwierdzonych zakażeń. Za mniejszą liczbą zakażeń idzie mniej hospitalizacji.


To daje nam oczywiście podstawy do pewnego optymizmu na najbliższą przyszłość. Mamy nadzieję, że te wyraźne trendy nie będą ulegać jakiemuś istotnemu zahamowaniu czy odwróceniu – dodał wojewoda Bohdan Paszkowski. 


Przypomniał jednocześnie, że już od jakiegoś czasu podejmuje decyzje o zmniejszaniu liczby łóżek covidowych w szpitalach w regionie i o przywracaniu szpitalom innej działalności niż leczenie COVID-19.


Jednym słowem sytuacja nam się wyraźnie poprawia, ale oczywiście jest epidemia, jest jeszcze sporo pacjentów w szpitalach, którzy borykają się z COVID-em, jest jeszcze konieczność, aby łagodząc różnego rodzaju nakazy, zakazy, obostrzenia, ale przestrzegać tych obowiązujących tak, aby nam ta epidemia gdzieś nie wymknęła się i liczba zakażeń gdzieś gwałtownie nie wzrastała, ale są powody do umiarkowanego optymizmu – ocenił wojewoda podlaski.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy młodzi ludzie chcą się szczepić? - od niedzieli będą mogli zapisać się wszyscy pełnoletni

7.05.2021, 14:28

Od niedzieli wszyscy dorośli od osiemnastego roku życia będą mogli zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi.


Nieco ponad 6 tys. nowych przypadków koronawirusa w kraju, 128 w Podlaskiem

7.05.2021, 10:42

Badania potwierdziły 6047 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w Wielkopolsce i na Śląsku. Zmarło 453 chorych z COVID-19 – podało w piątek (7.05) Ministerstwo Zdrowia.


Od 28 kwietnia w Kolnie nie było ani jednego stwierdzonego przypadku koronawirusa

6.05.2021, 15:26

To jedyne takie miasto w Polsce. Spokojna wyspa na covidowym morzu - mówią mieszkańcy Kolna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok