Radio Białystok | Wiadomości | Chętni maturzyści zdawali matematykę na poziomie rozszerzonym [arkusz egzaminacyjny]

Chętni maturzyści zdawali matematykę na poziomie rozszerzonym [arkusz egzaminacyjny]

autor: Ryszard Minko

11.05.2021, 13:57, akt. 14:20

We wtorek (11.05) maturzyści pisali jeden z najtrudniejszych i jednocześnie jeden z najchętniej wybieranych egzaminów na poziomie rozszerzonym. Przez trzy godziny zmagali się z zadaniami z matematyki.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Chętni maturzyści zdawali matematykę na poziomie rozszerzonym - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pytani przez nas abiturienci IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przyznali, że egzamin był wymagający, ale zdecydowali się do niego podejść, by zwiększyć szanse w rekrutacji na studia.

W tym roku inaczej niż przed laty, obowiązkowe było przystąpienie tylko do trzech egzaminów na poziomie podstawowym - z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Mimo to, zdecydowana większość uczniów zdecydowała się podejść do trudniejszych wersji egzaminów.

Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Według CKE z deklaracji maturzystów wynika, że 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że nie przystąpi do ani jednego takiego egzaminu. Do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego chce przystąpić 26,9 proc. tegorocznych absolwentów, do dwóch – 29,3 proc, do trzech – 24,7 proc., do czterech – 5 proc., do pięciu – 0,5 proc., a do sześciu – 0,1 proc.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, na trzecim – język polski, na czwartym – geografia, na piątym – biologia.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W czwartek maturzyści pisali egzamin z języka angielskiego [arkusz]

6.05.2021, 07:01

Język polski i matematyka już za nimi, a w czwartek (6.05) dla większości maturzystów ostatni obowiązkowy egzamin z języka obcego nowożytnego.


Dyrektor CKE zawiadomił policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych

5.05.2021, 19:54

Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania - napisał dyrektor CKE Marcin Smolik w oświadczeniu dotyczącym ewentualnego przecieku maturalnego.


Matura po latach - skąd dorośli czerpią motywację, by wrócić do nauki?

5.05.2021, 15:46

Co prawda stanowią niewielką część wszystkich zdających, ale w naszym regionie są osoby po 30., 40., a nawet 50. roku życia, które zdecydowały się podejść do egzaminu dojrzałości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok