Radio Białystok | Wiadomości | Dyrektor CKE zawiadomił policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych

Dyrektor CKE zawiadomił policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych

5.05.2021, 19:54, akt. 20:05

Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania - napisał dyrektor CKE Marcin Smolik w oświadczeniu dotyczącym ewentualnego przecieku maturalnego.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Dyrektor poinformował w nim także, że CKE złożyła do policji i prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem.

Chodzi o egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. CKE otrzymała kilka jednakowych informacji ze skanami z Google Trends, które pokazują, że w Podlaskiem na godzinę przed maturami poszukiwana była fraza "ambicje Lalka", czyli słowa klucze jednego z wypracowań maturalnych.

- Podejrzenie, które mamy, jest takie, że jeżeli rzeczywiście doszło do przecieku, to jest to jakiś naprawdę dziwnie rozumiejący pomoc maturzystom dyrektor, który rozrywa kopertę z  arkuszami, wygrzebuje z niej arkusz, rozrywa banderolę, łamiąc prawo i tak naprawdę popełniając przestępstwo. Trzeba to sprawdzić - podkreśla Marcin Smolik.

Dyrektor CKE poinformował, że jeżeli uda się zidentyfikować szkołę, w której doszło do wycieku, matura w tym miejscu będzie unieważniona, a osobie, która złamała prawo, postawione będą zarzuty karne.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Matura po latach - skąd dorośli czerpią motywację, by wrócić do nauki?

5.05.2021, 15:46

Co prawda stanowią niewielką część wszystkich zdających, ale w naszym regionie są osoby po 30., 40., a nawet 50. roku życia, które zdecydowały się podejść do egzaminu dojrzałości.


Drugi dzień matur - na matematyce m.in. funkcje i figury geometryczne [zdjęcia, arkusz]

5.05.2021, 06:56

Maturzyści piszący w środę (5.05) obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji i własności figur geometrycznych.


Służby sprawdzą, czy doszło do przecieku na maturze z języka polskiego

4.05.2021, 17:01

Informacje o możliwym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego to doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb – tak skomentowała informacje o ewentualnym przecieku maturalnym rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok