Radio Białystok | Wiadomości | Drugi dzień matur - na matematyce m.in. funkcje i figury geometryczne [zdjęcia, arkusz]

Drugi dzień matur - na matematyce m.in. funkcje i figury geometryczne [zdjęcia, arkusz]

autor: Ryszard Minko

5.05.2021, 06:56, akt. 18:28

Maturzyści piszący w środę (5.05) obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji i własności figur geometrycznych.

Maturzyści z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Maturzyści z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Drugi dzień matur - dziś egzamin z matematyki - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pierwszego dnia abiturienci zmagali się z obowiązkowym egzaminem z języka polskiego, drugi dzień to matematyka na poziomie podstawowym. 

Nie było zadań z geometrii, ale poziom trudności był porównywalny z ubiegłym rokiem. To opinia białostockich maturzystów na temat egzaminu z matematyki. Pytani przez nas uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku mówili, że zadania nie stanowiły większego problemu.

Arkusz egzaminacyjny zawierał 35 zadań, w tym 28 zamkniętych. Maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych i z prostego kalkulatora.

Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. działania na potęgach, logarytmach, wykonywać obliczenia procentowe. Należało też umieć rozwiązywać równania i nierówności. Część zadań wymagała znajomości pojęcia funkcji liniowej i umiejętności korzystania z ich własności, a także znajomości własności funkcji kwadratowej. Były także zadania z własności ciągów: arytmetycznego i geometrycznego.

W tym roku w związku z epidemią wymagania egzaminacyjne zostały zawężone (o 20-30  proc., zależnie od przedmiotu). Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Nie trzeba też przystępować do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.


źródło: PAP | red: maj, sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Służby sprawdzą, czy doszło do przecieku na maturze z języka polskiego

4.05.2021, 17:01

Informacje o możliwym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego to doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb – tak skomentowała informacje o ewentualnym przecieku maturalnym rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.


Agnieszka Muzyk

4.05.2021, 08:18

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.


"Lalka" i "Ziemia obiecana" na maturze z języka polskiego. Zobacz arkusze

4.05.2021, 05:12

Na początek język polski, a kolejno matematyka i język obcy – we wtorek (4.05) rozpoczęły się matury. Prawie 370 tysięcy osób w całym kraju, w tym około 9 tysięcy w województwie podlaskim, zmaga się z egzaminem dojrzałości.


Maturzyści powinni wykorzystać długi weekend na relaks i odpoczynek - radzą specjaliści

1.05.2021, 08:20

Nie warto się już za dużo uczyć. Maturzyści powinni wykorzystać ten długi majowy weekend na relaks i odpoczynek - radzą specjaliści.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok