Radio Białystok | Wiadomości | Już w siedmiu podlaskich szpitalach i sanatoriach ozdrowieńcy mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji

Już w siedmiu podlaskich szpitalach i sanatoriach ozdrowieńcy mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji

autor: Renata Reda

12.05.2021, 12:17, akt. 12:34

Przybywa miejsc w województwie podlaskim, gdzie ozdrowieńcy mogą za darmo się rehabilitować. NFZ podpisał teraz umowę ze szpitalem w Hajnówce.

Szpital w Hajnówce, fot. Anna Petrovska
Szpital w Hajnówce, fot. Anna Petrovska

Na turnusy rehabilitacyjne można zapisywać się: w szpitalu w Grajewie, w Centrum Sercowo-Naczyniowym i Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie, w Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Supraślu, w szpitalu wojewódzkim w Łomży i Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej - Ośrodku Rehabilitacji w Suwałkach. Najnowsze miejsce to szpital w Hajnówce.

Podczas pobytu w ośrodkach pacjenci skorzystają z około stu różnych zabiegów. Z rehabilitacji można skorzystać w ciągu roku od zakończonego leczenia na COVID-19. Skierowanie wystawi na przykład lekarz rodzinny.

Pacjenci mogą zgłosić się na leczenie do dowolnej placówki w kraju.

Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji, podczas której pacjenci będą mogli skorzystać z wielu zabiegów, m.in. z: kinezyterapii, inhalacji, hydroterapii, fizykoterapii i wielu innych, według indywidualnych wskazań. Rehabilitowany pacjent ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne.

Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także leczenie dietetyczne.

Za każdy dzień pobytu pacjenta Fundusz będzie płacić 188 zł.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Ciechanowca będą mogli oddawać materiały do badań laboratoryjnych w swoim mieście

10.05.2021, 08:50

To koniec uciążliwych dojazdów. Od poniedziałku (10.05) mieszkańcy Ciechanowca będą mogli oddawać materiały do badań laboratoryjnych w swoim mieście.


Już w sześciu podlaskich szpitalach i sanatoriach ozdrowieńcy mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji

2.05.2021, 17:12

Dotychczas ozdrowieńcy mogli uzyskać taką pomoc tylko podczas prywatnych turnusów sanatoryjnych. Teraz z rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 mogą korzystać także w ramach ubezpieczenia. W naszym regionie przybywa takich miejsc, gdzie można zapisać się na kilkutygodniowy turnus.


Jarosław Tałałaj

27.04.2021, 08:31

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Pacjenci po COVID-19 będą mogli zapisać się na turnusy rehabilitacyjne w podlaskich placówkach

25.04.2021, 08:17

Pierwsze podlaskie placówki będą rehabilitować ozdrowieńców w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na razie osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły zapisać się na kilkutygodniowe turnusy w trzech miejscach.


Pandemia ograniczyła i tak zbyt małą aktywność fizyczną uczniów

19.04.2021, 23:46

Jakie są skutki braku fizycznej aktywności dzieci i młodzieży z powodu zdalnej nauki w bezruchu? Jak można temu zapobiegać?


Sprzęt do ćwiczeń trafił do Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej w UDSK

15.04.2021, 12:07

Pomoże w rehabilitacji dzieci, ale też ułatwi i usprawni pracę fizjoterapeutom. Do Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej w UDSK trafił nowy sprzęt do ćwiczeń.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok