Radio Białystok | Gość | Jarosław Tałałaj - ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu

27.04.2021, 08:31, akt. 10:40

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Z Jarosławem Tałałajem rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W całym kraju ma być kilkaset takich ośrodków. Chodzi o rehabilitację dla osób, które chorowały na COVID-19. Na razie do rządowego projektu przystępują uzdrowiska i szpitale. W naszym regionie NFZ zaakceptował trzy takie placówki. Wśród nich jest Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu, który już rozpoczął rekrutację.

Między innymi o tym z koordynatorem oddziału rehabilitacji po COVID-19 doktorem Jarosławem Tałałajem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dotąd supraski szpital prowadził rehabilitację dla osób, które chorowały na COVID-19, ale trzeba było za to płacić. Jakie było zainteresowanie?


dr Jarosław Tałałaj: Skromne. Była to usługa płatna. Teraz kiedy mamy możliwości dane nam przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, skorzystaliśmy jak najszybciej.


Od wczoraj już przyjmujecie chętnych.


Tak jest. Przyszli już do nas pierwsi pacjenci.


Jaka jest frekwencja?


Jak na razie stuprocentowa. Przyszli wszyscy, którzy byli zapisani. Mam nadzieję, że będzie tak samo dziś, jutro, pojutrze, kiedy planujemy przyjąć pacjentów.


Ile macie na razie przyjętych osób?


Trzy osoby przyjęte. To był pierwszy dzień testowy. Dzisiaj już siedem, jutro siedem, pojutrze siedem. Kilka osób po długim weekendzie. W ten sposób zajmiemy wszystkie możliwe łóżka, które w tej chwili mogły być użyte w tym celu. Mamy w tej chwili do dyspozycji 25 łóżek. Liczymy, że zwiększy się nam to z czasem. Na razie jednak możemy wystartować z tą liczbą łóżek.

Średni pobyt pacjenta będzie oscylować wokół czterech tygodni, bo założenia tego programu leczniczego mówią o pobycie od dwóch do sześciu tygodni w zależności od potrzeb, możliwości. Jednak biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych zabiegów, jaką narzuca nam z góry Narodowy Fundusz Zdrowia...


Prawie 100.


...to w miarę swobodnie, bez specjalnego obciążania pacjenta możemy zrobić w cztery tygodnie. Sądzę więc, że te pobyty będą raczej bliższe czterem tygodniom.


Z jakimi dolegliwościami mogą zgłaszać się do was pacjenci?


Jest to bardzo szerokie spektrum dolegliwości, zmian narządowych, układowych. I nie dotyczą one tylko układu oddechowego. Przede wszystkim rzeczywiście są to dolegliwości związane ze zmianami trwałymi bądź nietrwałymi w układzie oddechowym, które wymagają wsparcia, dlatego też rehabilitacja czy fizjoterapia oddechowa to jest trzon tego leczenia rehabilitacyjnego.

Ale przecież pacjenci mają też dolegliwości ze strony innych narządów i układów, poczynając od dolegliwości ze strony układu krążenia, serca, naczyń a kończąc na dolegliwościach neurologicznych i objawach neurologicznych, czasami psychiatryczny. Ta rozpiętość objawów jest bardzo duża.


Oferujecie też pomoc psychiatryczną?


Niekoniecznie do końca psychiatryczną, ale opiekę psychologiczną tak. W ramach tego modelu rehabilitacji dopuszczalna jest i wskazana realizacja ćwiczeń czy treningów relaksacyjnych, ewentualnie indywidualnych zajęć psychologicznych. To wchodzi w skład szeroko pojętej rehabilitacji pocovidowej. Na to jesteśmy przygotowani. Mamy psychologa, który powinien dwa razy w tygodniu przeprowadzać treningi relaksacyjne.

Jednocześnie dbamy o właściwą postawę żywieniową, o edukację żywieniową. Jest to znaczny czynnik, który poprawia ogólne wyniki rehabilitacji. Stąd też spotkania z dietetykiem, ocena składu masy ciała, ustalenie właściwej diety i temu podobne rzeczy.

No i oczywiście ruch. Najważniejszą rzeczą w tej rehabilitacji są ćwiczenia fizyczne, mówiąc najoględniej. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch.


Wspomniał pan, że główne dolegliwości po COVID to te związane z układem oddechowym. Ale są osoby, u których kilka miesięcy po przebytej chorobie RTG jest doskonałe, nie ma żadnych śladów po chorobie, a jednocześnie wejście na pierwsze piętro to bardzo duży wysiłek i bolące mięśnie.


Tak jest bardzo często. Obserwuję to również we własnej praktyce, lecząc pacjentów chorych na COVID do tej pory w oddziale tymczasowym zakaźnym. Rzeczywiście pacjenci po pewnym czasie nie wykazują żadnych objawów niewydolności oddechowej. Mija to prędzej czy później bez jakichś większych powikłań. Natomiast wciąż skarżą się na zadyszkę, na gorszą tolerancję wysiłku, mówiąc bardziej ogólnie.

Jest to efekt różnych rzeczy - przede wszystkim pogorszenia ogólnej wytrzymałości fizycznej. Wynika to z różnych rzeczy - z miopatii, czyli takiej pochorobowej utraty siły mięśniowej, pogorszenia pracy serca i układu krążenia, pogorszenia czynności układu nerwowego, neurologicznego. Te wszystkie rzeczy składają się na poczucie złej tolerancji wysiłku, poczucie zmęczenia, możliwości wykonania małego wysiłku w porównaniu z możliwościami sprzed choroby.

Dlatego też umiejętnie dostosowane modele rehabilitacji w zależności od potrzeb pacjenta, od jego możliwości fizycznych na starcie, kiedy pacjent przychodzi do nas, pozwoli odbudować stopniowo, powoli właściwą wytrzymałość mięśniową, w tym mięśnia serca i naczyń krwionośnych, poprawić jednocześnie funkcje płuc. Płuca czasem są wciąż zajęte zmianami pozapalnymi, mogą się rozwijać zwłóknienia w płucach, które mogą mieć charakter nietrwały bądź trwały - w tej chwili jeszcze trudno to ocenić.

Działamy wielokierunkowo. Jest to dość trudne. Troszeczkę po omacku, to trzeba jednak przyznać, bo jest to nowa forma rehabilitacji. Z grubsza wiemy, co należy robić, ale jak zgrabnie połączyć te różne typy rehabilitacji - oddechowej, kardiologicznej, neurologicznej - to już jest troszeczkę trudniejsza sprawa.


Słaba kondycja fizyczna, zadyszka, bóle mięśni, stawów. Czy to wystarczy, żeby dostać się do was na turnus rehabilitacyjny?


Oczywiście. Założeniem jest to, by po pierwsze przechorować COVID. Powinno to być udowodnione badaniami, czyli wymazem z nosogardła w kierunku PCR na początku choroby. Objawy choroby, które były w międzyczasie. To w zasadzie nie ma znaczenia, czy chory był leczony w szpitalu, czy w domu pod opieką lekarza rodzinnego lub specjalisty. Chodzi tylko o to, by choroba, jeśli wciąż przewlekle daje znać o sobie w postaci powikłań takich czy innych, powinna być i mogła być rehabilitowana.


Co powinniśmy zrobić, żeby dostać się na turnus?


Przede wszystkim otrzymać skierowanie. Dostęp jest dość łatwy, ponieważ minister zdrowia zezwolił wszystkim lekarzom, którzy są tak zwanymi lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego, wypisywać skierowania na rehabilitację pocovidową.

Trzeba również wykazać się pewnymi badaniami. To wynika z założeń tego programu leczniczego. Badaniami dość prostymi, czyli przynajmniej zdjęciem rentgenowskim po ostrej fazie choroby, badaniami z krwi takimi jak morfologia, CRP, OB, które też powinny być wykonane po ostrej fazie choroby, i badaniem EKG. Są to proste badania do wykonania w zasadzie w każdych warunkach, a przede wszystkim z myślą o pacjentach, którzy w tej chwili nie leżą w szpitalu, a przebywają w domu.

Pacjent powinien przyjechać do nas z tymi badaniami, oczywiście po ustaleniu terminu przyjazdu, bo niestety kolejka wzrasta. Jest zapotrzebowanie.


Ale niektórych badań pacjenci nie mają, a upłynęło kilka miesięcy.


Ale też czas od zakończenia objawów choroby do podjęcia rehabilitacji jest określony na 12 miesięcy, więc mamy dużo czasu. Jednocześnie wyobrażam sobie, że jeżeli na przykład lekarz rodzinny wystawia skierowanie na taki typ rehabilitacji, to jednocześnie wystawia skierowanie na wykonanie badań kontrolnych, jeśli ich wcześniej nie było.


W wielu przypadkach nie było takich badań i teraz załóżmy, że mogą być niemal prawidłowe. Czy to dyskwalifikuje nas z udziału w rehabilitacji?


Nie. Oczywiście jest to jakiś sposób przesiewu pacjentów, którzy mają poważne problemy zdrowotne. I oczywiście są przeciwwskazania do rehabilitacji w ogóle, a w tym do rehabilitacji oddechowej. Te proste badania mają wskazać, czy mamy do czynienia z poważnymi przeciwwskazaniami do rehabilitacji w ogóle, czy też nie. Na tym polega rola tych badań.


Wspomniał pan już, że z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. Czy po tak długim czasie taka rehabilitacja ma sens?


Myślę, że ma. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Jednak wiedząc, że potrzeby są większe niż możliwości, przewidział to również minister zdrowia i rozciągnął okres do rozpoczęcia rehabilitacji do roku od zakończenia leczenia.

Jeżeli nie cofną się wszystkie objawy w ciągu roku, objawy związane z powikłaniami choroby COVID, bo na przykład utrwaliły się zmiany w płucach, które się utrwalają dość wcześnie. Pacjent, wychodząc ze szpitala, jeśli ma zmiany w płucach, to one już często są trwałe, czyli nie do likwidacji w żaden sposób, ale w każdym momencie można podjąć rehabilitację, by wymusić na naszym ciele tak ekonomiczną i ergonomiczną pracę, by pozwolić na swobodne, samodzielne życie na co dzień.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż do to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".


Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.

prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok