Radio Białystok | Gość | Jarosław Tałałaj - ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu

27.04.2021, 08:31, akt. 10:40

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)


0:00
0:00
Z Jarosławem Tałałajem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W całym kraju ma być kilkaset takich ośrodków. Chodzi o rehabilitację dla osób, które chorowały na COVID-19. Na razie do rządowego projektu przystępują uzdrowiska i szpitale. W naszym regionie NFZ zaakceptował trzy takie placówki. Wśród nich jest Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu, który już rozpoczął rekrutację.

Między innymi o tym z koordynatorem oddziału rehabilitacji po COVID-19 doktorem Jarosławem Tałałajem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dotąd supraski szpital prowadził rehabilitację dla osób, które chorowały na COVID-19, ale trzeba było za to płacić. Jakie było zainteresowanie?


dr Jarosław Tałałaj: Skromne. Była to usługa płatna. Teraz kiedy mamy możliwości dane nam przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, skorzystaliśmy jak najszybciej.


Od wczoraj już przyjmujecie chętnych.


Tak jest. Przyszli już do nas pierwsi pacjenci.


Jaka jest frekwencja?


Jak na razie stuprocentowa. Przyszli wszyscy, którzy byli zapisani. Mam nadzieję, że będzie tak samo dziś, jutro, pojutrze, kiedy planujemy przyjąć pacjentów.


Ile macie na razie przyjętych osób?


Trzy osoby przyjęte. To był pierwszy dzień testowy. Dzisiaj już siedem, jutro siedem, pojutrze siedem. Kilka osób po długim weekendzie. W ten sposób zajmiemy wszystkie możliwe łóżka, które w tej chwili mogły być użyte w tym celu. Mamy w tej chwili do dyspozycji 25 łóżek. Liczymy, że zwiększy się nam to z czasem. Na razie jednak możemy wystartować z tą liczbą łóżek.

Średni pobyt pacjenta będzie oscylować wokół czterech tygodni, bo założenia tego programu leczniczego mówią o pobycie od dwóch do sześciu tygodni w zależności od potrzeb, możliwości. Jednak biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych zabiegów, jaką narzuca nam z góry Narodowy Fundusz Zdrowia...


Prawie 100.


...to w miarę swobodnie, bez specjalnego obciążania pacjenta możemy zrobić w cztery tygodnie. Sądzę więc, że te pobyty będą raczej bliższe czterem tygodniom.


Z jakimi dolegliwościami mogą zgłaszać się do was pacjenci?


Jest to bardzo szerokie spektrum dolegliwości, zmian narządowych, układowych. I nie dotyczą one tylko układu oddechowego. Przede wszystkim rzeczywiście są to dolegliwości związane ze zmianami trwałymi bądź nietrwałymi w układzie oddechowym, które wymagają wsparcia, dlatego też rehabilitacja czy fizjoterapia oddechowa to jest trzon tego leczenia rehabilitacyjnego.

Ale przecież pacjenci mają też dolegliwości ze strony innych narządów i układów, poczynając od dolegliwości ze strony układu krążenia, serca, naczyń a kończąc na dolegliwościach neurologicznych i objawach neurologicznych, czasami psychiatryczny. Ta rozpiętość objawów jest bardzo duża.


Oferujecie też pomoc psychiatryczną?


Niekoniecznie do końca psychiatryczną, ale opiekę psychologiczną tak. W ramach tego modelu rehabilitacji dopuszczalna jest i wskazana realizacja ćwiczeń czy treningów relaksacyjnych, ewentualnie indywidualnych zajęć psychologicznych. To wchodzi w skład szeroko pojętej rehabilitacji pocovidowej. Na to jesteśmy przygotowani. Mamy psychologa, który powinien dwa razy w tygodniu przeprowadzać treningi relaksacyjne.

Jednocześnie dbamy o właściwą postawę żywieniową, o edukację żywieniową. Jest to znaczny czynnik, który poprawia ogólne wyniki rehabilitacji. Stąd też spotkania z dietetykiem, ocena składu masy ciała, ustalenie właściwej diety i temu podobne rzeczy.

No i oczywiście ruch. Najważniejszą rzeczą w tej rehabilitacji są ćwiczenia fizyczne, mówiąc najoględniej. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch.


Wspomniał pan, że główne dolegliwości po COVID to te związane z układem oddechowym. Ale są osoby, u których kilka miesięcy po przebytej chorobie RTG jest doskonałe, nie ma żadnych śladów po chorobie, a jednocześnie wejście na pierwsze piętro to bardzo duży wysiłek i bolące mięśnie.


Tak jest bardzo często. Obserwuję to również we własnej praktyce, lecząc pacjentów chorych na COVID do tej pory w oddziale tymczasowym zakaźnym. Rzeczywiście pacjenci po pewnym czasie nie wykazują żadnych objawów niewydolności oddechowej. Mija to prędzej czy później bez jakichś większych powikłań. Natomiast wciąż skarżą się na zadyszkę, na gorszą tolerancję wysiłku, mówiąc bardziej ogólnie.

Jest to efekt różnych rzeczy - przede wszystkim pogorszenia ogólnej wytrzymałości fizycznej. Wynika to z różnych rzeczy - z miopatii, czyli takiej pochorobowej utraty siły mięśniowej, pogorszenia pracy serca i układu krążenia, pogorszenia czynności układu nerwowego, neurologicznego. Te wszystkie rzeczy składają się na poczucie złej tolerancji wysiłku, poczucie zmęczenia, możliwości wykonania małego wysiłku w porównaniu z możliwościami sprzed choroby.

Dlatego też umiejętnie dostosowane modele rehabilitacji w zależności od potrzeb pacjenta, od jego możliwości fizycznych na starcie, kiedy pacjent przychodzi do nas, pozwoli odbudować stopniowo, powoli właściwą wytrzymałość mięśniową, w tym mięśnia serca i naczyń krwionośnych, poprawić jednocześnie funkcje płuc. Płuca czasem są wciąż zajęte zmianami pozapalnymi, mogą się rozwijać zwłóknienia w płucach, które mogą mieć charakter nietrwały bądź trwały - w tej chwili jeszcze trudno to ocenić.

Działamy wielokierunkowo. Jest to dość trudne. Troszeczkę po omacku, to trzeba jednak przyznać, bo jest to nowa forma rehabilitacji. Z grubsza wiemy, co należy robić, ale jak zgrabnie połączyć te różne typy rehabilitacji - oddechowej, kardiologicznej, neurologicznej - to już jest troszeczkę trudniejsza sprawa.


Słaba kondycja fizyczna, zadyszka, bóle mięśni, stawów. Czy to wystarczy, żeby dostać się do was na turnus rehabilitacyjny?


Oczywiście. Założeniem jest to, by po pierwsze przechorować COVID. Powinno to być udowodnione badaniami, czyli wymazem z nosogardła w kierunku PCR na początku choroby. Objawy choroby, które były w międzyczasie. To w zasadzie nie ma znaczenia, czy chory był leczony w szpitalu, czy w domu pod opieką lekarza rodzinnego lub specjalisty. Chodzi tylko o to, by choroba, jeśli wciąż przewlekle daje znać o sobie w postaci powikłań takich czy innych, powinna być i mogła być rehabilitowana.


Co powinniśmy zrobić, żeby dostać się na turnus?


Przede wszystkim otrzymać skierowanie. Dostęp jest dość łatwy, ponieważ minister zdrowia zezwolił wszystkim lekarzom, którzy są tak zwanymi lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego, wypisywać skierowania na rehabilitację pocovidową.

Trzeba również wykazać się pewnymi badaniami. To wynika z założeń tego programu leczniczego. Badaniami dość prostymi, czyli przynajmniej zdjęciem rentgenowskim po ostrej fazie choroby, badaniami z krwi takimi jak morfologia, CRP, OB, które też powinny być wykonane po ostrej fazie choroby, i badaniem EKG. Są to proste badania do wykonania w zasadzie w każdych warunkach, a przede wszystkim z myślą o pacjentach, którzy w tej chwili nie leżą w szpitalu, a przebywają w domu.

Pacjent powinien przyjechać do nas z tymi badaniami, oczywiście po ustaleniu terminu przyjazdu, bo niestety kolejka wzrasta. Jest zapotrzebowanie.


Ale niektórych badań pacjenci nie mają, a upłynęło kilka miesięcy.


Ale też czas od zakończenia objawów choroby do podjęcia rehabilitacji jest określony na 12 miesięcy, więc mamy dużo czasu. Jednocześnie wyobrażam sobie, że jeżeli na przykład lekarz rodzinny wystawia skierowanie na taki typ rehabilitacji, to jednocześnie wystawia skierowanie na wykonanie badań kontrolnych, jeśli ich wcześniej nie było.


W wielu przypadkach nie było takich badań i teraz załóżmy, że mogą być niemal prawidłowe. Czy to dyskwalifikuje nas z udziału w rehabilitacji?


Nie. Oczywiście jest to jakiś sposób przesiewu pacjentów, którzy mają poważne problemy zdrowotne. I oczywiście są przeciwwskazania do rehabilitacji w ogóle, a w tym do rehabilitacji oddechowej. Te proste badania mają wskazać, czy mamy do czynienia z poważnymi przeciwwskazaniami do rehabilitacji w ogóle, czy też nie. Na tym polega rola tych badań.


Wspomniał pan już, że z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. Czy po tak długim czasie taka rehabilitacja ma sens?


Myślę, że ma. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Jednak wiedząc, że potrzeby są większe niż możliwości, przewidział to również minister zdrowia i rozciągnął okres do rozpoczęcia rehabilitacji do roku od zakończenia leczenia.

Jeżeli nie cofną się wszystkie objawy w ciągu roku, objawy związane z powikłaniami choroby COVID, bo na przykład utrwaliły się zmiany w płucach, które się utrwalają dość wcześnie. Pacjent, wychodząc ze szpitala, jeśli ma zmiany w płucach, to one już często są trwałe, czyli nie do likwidacji w żaden sposób, ale w każdym momencie można podjąć rehabilitację, by wymusić na naszym ciele tak ekonomiczną i ergonomiczną pracę, by pozwolić na swobodne, samodzielne życie na co dzień.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Andrzej Adamczyk, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Adamczyk

minister infrastruktury
9.06.2023

- Tu nie chodzi o komfort, tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo - mówi o planowanym zakazie wyprzedzania dla ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach Andrzej Adamczyk.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys [wideo]

podróżnik, właściciel biura podróży
7.06.2023

- Ceny wzrosły, a biura podróży na brak klientów, turystów nie narzekają. Tak samo linie lotnicze - mówi Krzysztof Matys, właściciel jednego z białostockich biur podróży.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.06.2023

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.


Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.

prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.


Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.

Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.


Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok