Radio Białystok | Gość | Jarosław Tałałaj - ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu

27.04.2021, 08:31, akt. 10:40

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)


0:00
0:00
Z Jarosławem Tałałajem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W całym kraju ma być kilkaset takich ośrodków. Chodzi o rehabilitację dla osób, które chorowały na COVID-19. Na razie do rządowego projektu przystępują uzdrowiska i szpitale. W naszym regionie NFZ zaakceptował trzy takie placówki. Wśród nich jest Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu, który już rozpoczął rekrutację.

Między innymi o tym z koordynatorem oddziału rehabilitacji po COVID-19 doktorem Jarosławem Tałałajem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Dotąd supraski szpital prowadził rehabilitację dla osób, które chorowały na COVID-19, ale trzeba było za to płacić. Jakie było zainteresowanie?


dr Jarosław Tałałaj: Skromne. Była to usługa płatna. Teraz kiedy mamy możliwości dane nam przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, skorzystaliśmy jak najszybciej.


Od wczoraj już przyjmujecie chętnych.


Tak jest. Przyszli już do nas pierwsi pacjenci.


Jaka jest frekwencja?


Jak na razie stuprocentowa. Przyszli wszyscy, którzy byli zapisani. Mam nadzieję, że będzie tak samo dziś, jutro, pojutrze, kiedy planujemy przyjąć pacjentów.


Ile macie na razie przyjętych osób?


Trzy osoby przyjęte. To był pierwszy dzień testowy. Dzisiaj już siedem, jutro siedem, pojutrze siedem. Kilka osób po długim weekendzie. W ten sposób zajmiemy wszystkie możliwe łóżka, które w tej chwili mogły być użyte w tym celu. Mamy w tej chwili do dyspozycji 25 łóżek. Liczymy, że zwiększy się nam to z czasem. Na razie jednak możemy wystartować z tą liczbą łóżek.

Średni pobyt pacjenta będzie oscylować wokół czterech tygodni, bo założenia tego programu leczniczego mówią o pobycie od dwóch do sześciu tygodni w zależności od potrzeb, możliwości. Jednak biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych zabiegów, jaką narzuca nam z góry Narodowy Fundusz Zdrowia...


Prawie 100.


...to w miarę swobodnie, bez specjalnego obciążania pacjenta możemy zrobić w cztery tygodnie. Sądzę więc, że te pobyty będą raczej bliższe czterem tygodniom.


Z jakimi dolegliwościami mogą zgłaszać się do was pacjenci?


Jest to bardzo szerokie spektrum dolegliwości, zmian narządowych, układowych. I nie dotyczą one tylko układu oddechowego. Przede wszystkim rzeczywiście są to dolegliwości związane ze zmianami trwałymi bądź nietrwałymi w układzie oddechowym, które wymagają wsparcia, dlatego też rehabilitacja czy fizjoterapia oddechowa to jest trzon tego leczenia rehabilitacyjnego.

Ale przecież pacjenci mają też dolegliwości ze strony innych narządów i układów, poczynając od dolegliwości ze strony układu krążenia, serca, naczyń a kończąc na dolegliwościach neurologicznych i objawach neurologicznych, czasami psychiatryczny. Ta rozpiętość objawów jest bardzo duża.


Oferujecie też pomoc psychiatryczną?


Niekoniecznie do końca psychiatryczną, ale opiekę psychologiczną tak. W ramach tego modelu rehabilitacji dopuszczalna jest i wskazana realizacja ćwiczeń czy treningów relaksacyjnych, ewentualnie indywidualnych zajęć psychologicznych. To wchodzi w skład szeroko pojętej rehabilitacji pocovidowej. Na to jesteśmy przygotowani. Mamy psychologa, który powinien dwa razy w tygodniu przeprowadzać treningi relaksacyjne.

Jednocześnie dbamy o właściwą postawę żywieniową, o edukację żywieniową. Jest to znaczny czynnik, który poprawia ogólne wyniki rehabilitacji. Stąd też spotkania z dietetykiem, ocena składu masy ciała, ustalenie właściwej diety i temu podobne rzeczy.

No i oczywiście ruch. Najważniejszą rzeczą w tej rehabilitacji są ćwiczenia fizyczne, mówiąc najoględniej. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch.


Wspomniał pan, że główne dolegliwości po COVID to te związane z układem oddechowym. Ale są osoby, u których kilka miesięcy po przebytej chorobie RTG jest doskonałe, nie ma żadnych śladów po chorobie, a jednocześnie wejście na pierwsze piętro to bardzo duży wysiłek i bolące mięśnie.


Tak jest bardzo często. Obserwuję to również we własnej praktyce, lecząc pacjentów chorych na COVID do tej pory w oddziale tymczasowym zakaźnym. Rzeczywiście pacjenci po pewnym czasie nie wykazują żadnych objawów niewydolności oddechowej. Mija to prędzej czy później bez jakichś większych powikłań. Natomiast wciąż skarżą się na zadyszkę, na gorszą tolerancję wysiłku, mówiąc bardziej ogólnie.

Jest to efekt różnych rzeczy - przede wszystkim pogorszenia ogólnej wytrzymałości fizycznej. Wynika to z różnych rzeczy - z miopatii, czyli takiej pochorobowej utraty siły mięśniowej, pogorszenia pracy serca i układu krążenia, pogorszenia czynności układu nerwowego, neurologicznego. Te wszystkie rzeczy składają się na poczucie złej tolerancji wysiłku, poczucie zmęczenia, możliwości wykonania małego wysiłku w porównaniu z możliwościami sprzed choroby.

Dlatego też umiejętnie dostosowane modele rehabilitacji w zależności od potrzeb pacjenta, od jego możliwości fizycznych na starcie, kiedy pacjent przychodzi do nas, pozwoli odbudować stopniowo, powoli właściwą wytrzymałość mięśniową, w tym mięśnia serca i naczyń krwionośnych, poprawić jednocześnie funkcje płuc. Płuca czasem są wciąż zajęte zmianami pozapalnymi, mogą się rozwijać zwłóknienia w płucach, które mogą mieć charakter nietrwały bądź trwały - w tej chwili jeszcze trudno to ocenić.

Działamy wielokierunkowo. Jest to dość trudne. Troszeczkę po omacku, to trzeba jednak przyznać, bo jest to nowa forma rehabilitacji. Z grubsza wiemy, co należy robić, ale jak zgrabnie połączyć te różne typy rehabilitacji - oddechowej, kardiologicznej, neurologicznej - to już jest troszeczkę trudniejsza sprawa.


Słaba kondycja fizyczna, zadyszka, bóle mięśni, stawów. Czy to wystarczy, żeby dostać się do was na turnus rehabilitacyjny?


Oczywiście. Założeniem jest to, by po pierwsze przechorować COVID. Powinno to być udowodnione badaniami, czyli wymazem z nosogardła w kierunku PCR na początku choroby. Objawy choroby, które były w międzyczasie. To w zasadzie nie ma znaczenia, czy chory był leczony w szpitalu, czy w domu pod opieką lekarza rodzinnego lub specjalisty. Chodzi tylko o to, by choroba, jeśli wciąż przewlekle daje znać o sobie w postaci powikłań takich czy innych, powinna być i mogła być rehabilitowana.


Co powinniśmy zrobić, żeby dostać się na turnus?


Przede wszystkim otrzymać skierowanie. Dostęp jest dość łatwy, ponieważ minister zdrowia zezwolił wszystkim lekarzom, którzy są tak zwanymi lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego, wypisywać skierowania na rehabilitację pocovidową.

Trzeba również wykazać się pewnymi badaniami. To wynika z założeń tego programu leczniczego. Badaniami dość prostymi, czyli przynajmniej zdjęciem rentgenowskim po ostrej fazie choroby, badaniami z krwi takimi jak morfologia, CRP, OB, które też powinny być wykonane po ostrej fazie choroby, i badaniem EKG. Są to proste badania do wykonania w zasadzie w każdych warunkach, a przede wszystkim z myślą o pacjentach, którzy w tej chwili nie leżą w szpitalu, a przebywają w domu.

Pacjent powinien przyjechać do nas z tymi badaniami, oczywiście po ustaleniu terminu przyjazdu, bo niestety kolejka wzrasta. Jest zapotrzebowanie.


Ale niektórych badań pacjenci nie mają, a upłynęło kilka miesięcy.


Ale też czas od zakończenia objawów choroby do podjęcia rehabilitacji jest określony na 12 miesięcy, więc mamy dużo czasu. Jednocześnie wyobrażam sobie, że jeżeli na przykład lekarz rodzinny wystawia skierowanie na taki typ rehabilitacji, to jednocześnie wystawia skierowanie na wykonanie badań kontrolnych, jeśli ich wcześniej nie było.


W wielu przypadkach nie było takich badań i teraz załóżmy, że mogą być niemal prawidłowe. Czy to dyskwalifikuje nas z udziału w rehabilitacji?


Nie. Oczywiście jest to jakiś sposób przesiewu pacjentów, którzy mają poważne problemy zdrowotne. I oczywiście są przeciwwskazania do rehabilitacji w ogóle, a w tym do rehabilitacji oddechowej. Te proste badania mają wskazać, czy mamy do czynienia z poważnymi przeciwwskazaniami do rehabilitacji w ogóle, czy też nie. Na tym polega rola tych badań.


Wspomniał pan już, że z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. Czy po tak długim czasie taka rehabilitacja ma sens?


Myślę, że ma. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Jednak wiedząc, że potrzeby są większe niż możliwości, przewidział to również minister zdrowia i rozciągnął okres do rozpoczęcia rehabilitacji do roku od zakończenia leczenia.

Jeżeli nie cofną się wszystkie objawy w ciągu roku, objawy związane z powikłaniami choroby COVID, bo na przykład utrwaliły się zmiany w płucach, które się utrwalają dość wcześnie. Pacjent, wychodząc ze szpitala, jeśli ma zmiany w płucach, to one już często są trwałe, czyli nie do likwidacji w żaden sposób, ale w każdym momencie można podjąć rehabilitację, by wymusić na naszym ciele tak ekonomiczną i ergonomiczną pracę, by pozwolić na swobodne, samodzielne życie na co dzień.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka
28.02.2024

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
27.02.2024

Zakaz używania telefonów w szkołach. To coraz częściej wprowadzana zmiana w światowym systemie edukacji. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Francja, Australia i Kanada, Grecja, Portugalia czy Włochy. To próby systemowej walki z uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży.

mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.


prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok