Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski NFZ uruchamia domową rehabilitację pocovidową i w gabinetach fizjoterapii

Podlaski NFZ uruchamia domową rehabilitację pocovidową i w gabinetach fizjoterapii

autor: Renata Reda

13.05.2021, 11:09, akt. 11:28

Osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły za darmo rehabilitować się w gabinecie fizjoterapii i w domu.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W naszym regionie na razie pomoc w powrocie do sprawności (w ramach ubezpieczenia) oferowało siedem szpitali i uzdrowisk. W tych placówkach pacjent spędza kilka tygodni. Teraz ozdrowieńcy będą mogli też korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej.

Jak mówi dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński "dostęp do rehabilitacji postcovidowej będzie jeszcze łatwiejszy, dzięki rozszerzeniu programu o gabinety fizjoterapii, zajmujące się rehabilitacją leczniczą. Świadczenia będą udzielane również w warunkach ambulatoryjnych i domowych".

Na razie jedna podlaska placówka podpisała umowę z NFZ na rehabilitację ambulatoryjną i domową. To gabinet mieszczący się w Augustowie przy ul. Zarzecze 17 B (tel.kom. 534 009 398).

Fundusz czeka na kolejnych chętnych fizjoterapeutów.

Maciej Olesiński podkreśla, że "nowy program rehabilitacji pocovidowej jest realizowany w podmiocie dodatkowo, nie wpłynie więc na wizyty pacjentów, którzy zapisani są na inne formy rehabilitacji. Proces naboru do realizacji programu jest otwarty, więc placówki w dalszym ciągu mogą zgłaszać się do Podlaskiego Oddziału NFZ. Zachęcamy podmioty, które mają możliwości kadrowe, lokalowe do tego, by przystąpiły do programu" - mówi dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Bogdan Olesiński.

Pacjenci po COVID-19 najczęściej mają problemy z oddychaniem, zmniejszoną ogólna sprawność organizmu, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne, szybko się męczą.

Skierowanie na rehabilitację w gabinecie fizjoterapeutycznym może wystawić na przykład lekarz rodzinny nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rehabilitacja postcovidowa w poradni lub w domu trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.

Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.

Po wizycie wstępnej fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.

Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.

W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.

Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).

Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach. Każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. M.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

Świadczenia będą finansowane na podstawie sprawozdań i rachunków składanych przez realizatorów programu do Oddziałów Wojewódzkich NFZ. Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Jedna wizyta terapeutyczna, ambulatoryjna wyceniona jest na kwotę 56 zł, wizyta terapeutyczna domowa – 83 zł.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szymon Bielonko

13.05.2021, 07:03

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".


Już w siedmiu podlaskich szpitalach i sanatoriach ozdrowieńcy mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji

12.05.2021, 12:17

Przybywa miejsc w województwie podlaskim, gdzie ozdrowieńcy mogą za darmo się rehabilitować. NFZ podpisał teraz umowę ze szpitalem w Hajnówce.


Pacjenci po COVID-19 będą mogli zapisać się na turnusy rehabilitacyjne w podlaskich placówkach

25.04.2021, 08:17

Pierwsze podlaskie placówki będą rehabilitować ozdrowieńców w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na razie osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły zapisać się na kilkutygodniowe turnusy w trzech miejscach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie, fot. Paweł Wądołowski
SZEPIETOWO
13.06.2021, 15:30, akt. 15:37

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok