Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego spierają się o Krajowy Plan Odbudowy

Prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego spierają się o Krajowy Plan Odbudowy

autor: Edyta Wołosik

14.05.2021, 06:48, akt. 07:03

Prezydent Białegostoku mówi o złej woli, marszałek województwa podlaskiego odpiera zarzuty. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy i temat, który we wtorek (11.05) wywołali radni Prawa i Sprawiedliwości. Krytykowali oni Tadeusza Truskolaskiego za to, że złożył do KPO tylko dwa wnioski, łącznie na 8,5 miliona złotych, co w porównaniu do innych miast, wypada bardzo słabo.

Artur Kosicki i Tadeusz Truskolaski, fot. PRB
Artur Kosicki i Tadeusz Truskolaski, fot. PRB

W czwartek (14.05) prezydent Białegostoku tłumaczył dlaczego tak się stało. Mówił m.in., że KPO to nie jest jedyna możliwość ubiegania się o fundusze unijne, że w tej perspektywie wartość składanych projektów dotyczących Białegostoku, wyniesie około 2,5 miliarda złotych. Krytykował też terminarz Krajowego Planu Odbudowy ustalony przez Urząd Marszałkowski: "te dwa projekty są jedynie z jednego obszaru tematycznego, złożone w krótkim czasie, jaki dał miejskim urzędnikom Urząd Marszałkowski w sierpniu ub. roku, przesyłając informację mailem; miasto przygotowało szereg projektów, które chce zrealizować przy wsparciu funduszy unijnych w nowej unijnej perspektywie, czyli m.in.: plan poprawy efektywności energetycznej i wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych (wartość to 115 mln zł), energooszczędne oświetlenie uliczne (ok. 20 mln zł), kanalizacja deszczowa ze zbiornikami retencyjnymi (110 mln zł), budowę centrum zarządzania kryzysowego (40-60 mln zł), modernizacje miejskich placówek kultury (500 mln zł), przebudowa dróg, tabor zeroemisyjny czy rozbudowa systemu roweru miejskiego o rower elektryczny (szacunkowo 200-300 mln zł)". Konferencja prasowa prezydenta BiałegostokuNa zarzuty prezydenta Białegostoku odpowiedział marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki podczas konferencji w Muzeum Podlaskim.

- Jeśli chodzi o mail, do którego odniósł się prezydent, to z jego zrozumieniem poradziły sobie wszystkie podmioty, do których został on skierowany, nie poradziło sobie jedynie Miasto Białystok; była też możliwość zgłaszania pomysłów jeśli chodzi o KPO bezpośrednio do ministerstwa funduszy, do końca września, a z tego co mi wiadomo, Miasto Białystok swoich propozycji nawet tam nie zgłosiło; w sytuacji gdy rząd pyta jakie są pomysły m.in. na Białystok, a Miasto Białystok tych pomysłów nie przedstawia, to jak mamy później liczyć na  wsparcie? Prezydent dosłał teraz swoje propozycje dotyczące Białegostoku, lepiej późno niż wcale, dlatego powinniśmy już ten temat zamknąć - odpowiedział Artur Kosicki.

Na Krajowy Plan Odbudowy Polska dostanie około 58 miliardów euro (czyli ok. 250 miliardów złotych).

Pełna treść wypowiedzi marszałka Artura Kosickiego:

„Pan prezydent Tadeusz Truskolaski powinien przestać użalać się nad sobą i wziąć się do pracy na rzecz mieszkańców,  ponieważ jesteśmy teraz w kluczowym momencie nowej perspektywy  finansowej UE. Waży się przyszłość tego, jak będzie się rozwijało  województwo w tym Białystok. 

Jeśli chodzi o mail, do którego odniósł się  pan prezydent, jeżeli państwo chcą, możemy państwu go udostępnić. Nie  mam problemu ze zrozumieniem intencji, jaka z tego maila wynikała tym  bardziej, że z jego intencją i zrozumieniem poradziły sobie wszystkie  podmioty, do których został on skierowany. Nie poradziło sobie jedynie  Miasto Białystok. Dlatego podkreślę, że w mojej ocenie jeśli ktoś został  wprowadzony w błąd, to albo pan prezydent wprowadza w błąd opinię  publiczną, albo został wprowadzony w błąd przez swoich urzędników. 

Po drugie, bo to też jest istotne, a nikt o  tym nie mówi – była możliwość zgłaszania pomysłów jeśli chodzi o Krajowy  Plan Odbudowy bezpośrednio do ministerstwa funduszy, do końca września.  z tego co mi wiadomo, Miasto Białystok swoich propozycji nawet tam nie  zgłosiło. Zrobiły to m.in. Suwałki, Augustów, Supraśl, wiele innych  samorządów, ale też organizacji pozarządowych, które dysponują o wiele  mniejszym potencjałem jeśli chodzi o pracowników niż nasze miasto. 

I po trzecie, konsultacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy miały na  celu poznanie potrzeb miast, regionów, po to żeby można było  zaprojektować strategię i wdrażanie KPO w sposób, który pozwoli  najlepiej wykorzystać te pieniądze. Jeśli pan prezydent nadal będzie się  użalał nad tym, że nic nie dostaje, że nic nie jest przyznawane miastu,  to powinien mieć do siebie pretensje, bo w sytuacji gdy rząd pyta jakie  są pomysły m.in. na Białystok, a Miasto Białystok tych pomysłów nie  przedstawia, to jak mamy później liczyć na wsparcie? Na szczęście te  pomysły przedstawili przedsiębiorcy z Białegostoku, organizacje  pozarządowe i instytucje otoczenia biznesu. Również my, jako urząd  marszałkowski takie propozycje zgłosiliśmy. 

Pan prezydent dosłał teraz (na adres e-mail  Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, a nie na adres marszałka) swoje  propozycje dotyczące Białegostoku. Lepiej późno niż wcale. Jeśli pan  prezydent ma jakieś pretensje, powinien mieć je do siebie. Dlatego  powinniśmy ten temat zamknąć. Dobro Białegostoku leży nam na sercu, zadbamy o to żeby miasto się rozwijało i projekty znalazły się czy to w  KPO, czy w przedsięwzięciach strategicznych dla województwa podlaskiego. A jeżeli pan prezydent się spóźnił i zaniedbał sprawę trzeba to sobie  jasno powiedzieć w oczy. Niech opinia publiczna to oceni”.

źródło: PAP, UMWP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni PiS apelują do prezydenta o wnioski o dofinansowanie inwestycji z KPO

11.05.2021, 14:24

Białostoccy radni PiS zaapelowali we wtorek (11.05) do prezydenta miasta o wykorzystanie unijnych pieniędzy m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ich ocenie, miasto złożyło bardzo mało wniosków. "Każda potencjalna złotówka jest dla nas na wagę złota" - napisali w apelu.


Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych UE, KPO, kryzys w Koalicji Obywatelskiej

10.05.2021, 12:31

Do nowych podziałów na scenie politycznej doszło po głosowaniu nad ratyfikacją traktatu o zasobach własnych Unii Europejskiej. Lewica głosowała 'za' wspólnie z PiS, a Koalicja Obywatelska z Solidarną Polską i Konfederacją.


Artur Kosicki

5.05.2021, 08:09

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok