Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach powstała darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych

W Suwałkach powstała darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych

autor: Iza Kosakowska

14.05.2021, 15:08, akt. 15:21

Do dyspozycji potrzebujących są m.in. trójkołowe rowery i wózki inwalidzkie.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Oprócz tego Fundacja "DIARICE" otworzyła punkt informacyjny, gdzie będzie udzielać informacji m.in. jak uzyskać status osoby niepełnosprawnej czy jak wypełnić wniosek na turnus rehabilitacyjny. Jak podkreśla prezes fundacji Anna Kumiszcza, w tym zakresie były luki.

- Jestem mamą chłopca niepełnosprawnego i te braki były zauważalne od kilku lat. Prowadząc punkt informacyjny, zaczynamy wychodzić do ludzi ze wsparciem przy uzupełnianiu dokumentacji jeżeli chodzi np. o orzecznictwo czy PFRON. Prowadzimy także nieodpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, gdzie posiadamy na stanie rowery trójkołowe, wózki inwalidzkie, kule i chodziki.

Utworzenie takiego kompleksowego punktu, w którym osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie znajdą pomoc i potrzebne informacje wsparły władze Suwałk, przekazując na ten cel 27 tysięcy złotych dotacji. Jak przyznaje prezydent miasta Czesław Renkiewicz, takie miejsce było potrzebne.  

- W Suwałkach mamy około 7 tysięcy osób niepełnosprawnych. To jest naprawdę dużo. Czasami oni nie wiedzą do kogo się zwrócić z określoną potrzebą. Chcę, żeby ten punkt przybliżył te informacje i to wszystko, co mamy w naszym mieście właśnie dla osób niepełnosprawnych.

Wypożyczalnia sprzętu i punkt informacyjny dla niepełnosprawnych funkcjonuje przy ulicy Wesołej 22 w Suwałkach. Będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00.

Całkowity koszt tej inwestycji to blisko 73 tysiące złotych. Oprócz miejskiej dotacji, pieniądze na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z wkładu własnego Fundacji.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy w Suwałkach powinny powstać mieszkania dla osób z autyzmem?

25.03.2021, 09:01

Taką propozycję złożyła radnym z Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Urszula Duda z Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka”.


Suwalski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie dowiezie osoby niepełnosprawne do pracy, lekarza lub ośrodka kultury

1.03.2021, 11:27

Placówka na zakup samochodu i schodołazu oraz zatrudnienie kierowców wyda ponad 720 tys. zł. Usługa ma być uruchomiona od czerwca.


Podlaski NFZ wyznaczył mobilne zespoły do szczepienia obłożnie chorych seniorów w ich domach

19.02.2021, 13:14

Pięć zespołów wyjazdowych będzie pomagać szczepić w Podlaskiem przeciwko COVID-19 pacjentów obłożnie chorych w ich domach - poinformowano w piątek (19.02) na konferencji prasowej w NFZ w Białymstoku. W ten sposób ma być zaszczepionych w regionie około trzech tysięcy osób.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok