Radio Białystok | Wiadomości | Część białostoczan oburzona tym, że na cmentarzu żołnierzy radzieckich pojawiły się biało-czerwone flagi

Część białostoczan oburzona tym, że na cmentarzu żołnierzy radzieckich pojawiły się biało-czerwone flagi

autor: Edyta Wołosik

14.05.2021, 15:53, akt. 15.05.2021, 08:41

Biało-czerwone flagi na cmentarzu żołnierzy radzieckich i przy znajdującym się tam pomniku wdzięczności Armii Radzieckiej zaniepokoiły białostoczan. Dlatego zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do radnego Pawła Myszkowskiego.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Radny napisał w tej sprawie zapytanie do prezydenta miasta. Jak argumentuje: "myślę, że po tylu latach to już każdy wie, że to nie było żadne wyzwolenie, tylko zmiana okupanta i nie mamy czego świętować, dlatego też pytam m.in.: czyja to była inicjatywa?, kto zlecił wystawienie tych flag?"

Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej przyznaje, że flagi 8 i 9 maja ustawiono tam na zlecenie miasta. Podkreśla, że tak się dzieje od 1992 roku: 

To kontynuacja działań podejmowanych przez wcześniejszych prezydentów miasta, a te z kolei wynikają z Traktatu pomiędzy Polską a Rosją o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy - dodaje.

Cmentarz żołnierzy radzieckich znajduje się przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku. Tam po 1989 roku trafił z parku Planty pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej.

| red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maszty w Lesie Bacieczki - sposób ich pomalowania wzbudza kontrowersje

11.03.2021, 07:48

Niektórym przypomina to bożonarodzeniowe lizaki, albo wzory na cyrkowych balonach. Dużo kontrowersji wśród białostockich internautów wzbudził sposób pomalowania masztów na flagi na pomniku-cmentarzu ofiar faszyzmu w białostockim Lesie Bacieczki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok