Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej

Uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej

autor: Iza Serafin

17.05.2021, 07:38, akt. 16:15

Boją się przede wszystkim masowego odpytywania i sprawdzianów. Po wielomiesięcznej izolacji uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wracają do szkół - na razie będą się uczyć w systemie hybrydowym, za dwa tygodnie - już wszyscy stacjonarnie.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Co o powrocie do szkoły myślą uczniowie i nauczyciele I LO w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak pomóc uczniom w powrocie do szkoły - z psychologiem Marcinem Kolembą rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tej stresującej sytuacji nie warto jednak myśleć tylko o ocenach, ale odbudowaniu relacji - z kolegami i nauczycielami - radzi psycholog dr Marcin Kolemba z Uniwersytetu w Białymstoku.


Pamiętajcie o tym, że w tym momencie najważniejsze, na czym powinniście się skupić, to zadbanie o swoją higienę psychiczną. Ja wykorzystałbym ten czas po powrocie do szkoły na odbudowanie, czasem zacieśnienie relacji z kolegami. Nie sądzę też, by nauczycielom zależało na tym, żeby od razu obniżać wszystkim oceny - mówi Marcin Kolemba.


Psycholog apeluje też do nauczycieli, by nie koncentrowali się na nadrabianiu zaległości, odpytywaniu i robieniu sprawdzianów.


W moim odczuciu w obecnej sytuacji rozliczenie uczniów z takich suchych faktów przyswojonej wiedzy schodzi na dalszy plan. Taki apel ode mnie - dajcie spokój swoim uczniom, pozwólcie im nacieszyć się tą końcówką roku szkolnego. Ale nacieszyć się w kontekście budowania, odnawiania relacji, nacieszyć się byciem w szkole, oderwaniem się od tych wszystkich monitorów, tabletów, smartfonów czyli normalnym funkcjonowaniem w swojej grupie rówieśniczej i też w relacji z nauczycielami - dodaje Marcin Kolemba.


O to, by nie stresować uczniów przed powrotem do szkół, apelował też do nauczycieli minister edukacji Przemysław Czarnek. Podkreślał, że najważniejsza jest teraz odbudowa więzi i wspólnoty w szkołach.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To ma być łagodny powrót uczniów starszych klas podstawówek i szkół ponadpodstawowych

14.05.2021, 14:58

Bez klasówek i kartkówek, bez sprawdzania zeszytów z okresu nauki zdalnej, a praca domowa tylko dla chętnych - m.in. takie informacje przekazali niektórzy dyrektorzy białostockich szkół uczniom przed powrotem do nauki hybrydowej i stacjonarnej.


Dariusz Piontkowski

14.05.2021, 08:01

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.


Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów

12.05.2021, 07:27

Od przyszłego poniedziałku (17.05) wraca nauczanie stacjonarne w szkołach podstawowych i średnich. Ale przez pierwsze dwa tygodnie - do 29 maja w szkolnych ławkach będzie mogła pojawić się tylko połowa uczniów, a druga połowa nadal uczyć się będzie zdalnie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok