Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie rady seniorów chcą już wrócić do aktywności sprzed pandemii

Podlaskie rady seniorów chcą już wrócić do aktywności sprzed pandemii

autor: Edyta Wołosik

19.05.2021, 16:19, akt. 16:55

Pandemia pokrzyżowała im plany, ale powoli zamierzają wracać do dawnej aktywności. Chodzi o rady seniorów działające w województwie podlaskim.

źródło: OWPRS
źródło: OWPRS

Rady seniorów chcą już wrócić do dawnej aktywności - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Między innymi o potrzebach rad seniorów rozmawiali w środę (19.05) przedstawiciele podlaskich rad seniorów podczas IV Forum, które odbyło się online. Seniorzy zwracali też uwagę na problem, jakim jest zbyt mała w niektórych grupach wiekowych liczba osób szczepiących się przeciwko COVID-19.

Działalność rad seniorów - tak jak i wiele innych dziedzin życia - przez ostatnich kilkanaście miesięcy ograniczała się do spotkań w internecie. - Nie udało nam się osobiście spotykać, ale zaczniemy - przyznaje Bożena Bednarek z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów. Są plany, by np. spotkać się z organizacjami działającymi na rzecz seniorów czy wrócić do organizowania imprez na świeżym powietrzu.

Seniorzy chcą też zmian na linii rady seniorów - samorządy, bo - jak mówi Grażyna Czajkowska z Łomży - problemem jest np. to, że różne komórki urzędu miejskiego są rozproszone i nie ma jednego miejsca, gdzie przedstawiciele rady seniorów mogliby uzyskać kompleksową pomoc.

- Trwa ciągła przepychanka na temat, jak ma wyglądać pomoc samorządów, zarówno finansowa, jak i techniczna - zaznacza Krzysztof Wolfram z Supraśla. Ale też podkreśla, że trzeba zmierzyć się z problemem zbyt małej liczby zaszczepionych osób w niektórych grupach wiekowych, np. tych między 60. a 70. rokiem życia.

W województwie podlaskim jest 15 rad seniorów. Trwają konsultacje nad powołaniem 16., białostockiej, której kadencja skończyła się kilka miesięcy temu.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Seniorka straciła pieniądze i biżuterię - uwierzyła w historię o wypadku wnuczka

14.05.2021, 14:22

Ponad 10 tys. zł straciła seniorka z Białegostoku, która uwierzyła w opowieść o wypadku rzekomo spowodowanym na przejściu dla pieszych przez wnuka. Oddała oszustom pieniądze, które miały być potrzebne na wynajęcie adwokata, przekazała też biżuterię.


Podlaskie samorządy dostaną dotacje na aktywizację osób starszych

9.05.2021, 16:02

Dzięki temu projektowi seniorzy mają szansę na aktywne spędzanie wolnego czasu. Do samorządów w naszym województwie trafiły pieniądze na stworzenie lub rozwój miejsc, w których starsze osoby mogą się spotykać lub brać udział w zajęciach edukacyjnych - mówi wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.


Skutki uboczne wielolekowości wśród seniorów

26.04.2021, 22:42

Osoby w senioralnym wieku mają często nie jedną, ale kilka chorób, które wymagają przyjmowania kilku, a czasem nawet kilkunastu różnych leków w ciągu doby. Jakie mogą być skutki uboczne takiej wielolekowości?


Uczestnicy Forum Rad Seniorów spotkali się online

21.04.2021, 20:24

Finansowanie rad seniorów, a także możliwość tworzenia takich struktur m.in. w powiatach - o tym rozmawiali uczestnicy Forum Rad Seniorów województwa podlaskiego. Skierowali też petycję do prezydenta RP, premiera i marszałków Sejmu i Senatu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok