Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy dostaną dotacje na aktywizację osób starszych

Podlaskie samorządy dostaną dotacje na aktywizację osób starszych

autor: Paweł Wądołowski

9.05.2021, 16:02, akt. 16:10

Dzięki temu projektowi seniorzy mają szansę na aktywne spędzanie wolnego czasu. Do samorządów w naszym województwie trafiły pieniądze na stworzenie lub rozwój miejsc, w których starsze osoby mogą się spotykać lub brać udział w zajęciach edukacyjnych - mówi wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

- To kontynuacja programu Senior Plus. Jego celem jest zwiększenie aktywności seniorów w życiu społecznym poprzez dwa moduły. Pierwszym jest rozbudowa ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym właśnie seniorów. Kolejne to aktywizacja społeczna w różnych obszarach aktywności ruchowej, oferty edukacyjnej i kulturalnej, rekreacyjnej, opiekuńczej. To w zależności od potrzeb stwierdzonych w danym środowisku lokalnym - mówi wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.

Jak dodaje Marcin Sekściński - jest to bardzo istotne, zwłaszcza teraz, kiedy obowiązuje wiele ograniczeń związanych z pandemią. A ludzie izolują się w domach.


- Chodzi o to, żeby seniorzy wyszli ze swoich mieszkań, ze swoich domów i mieli możliwość zintegrowania się, spotkania z innymi osobami. To szczególnie istotne w tym czasie, kiedy już wychodzimy z pandemii. W ramach programu udostępniona jest też seniorom infrastruktura pozwalająca na takie właśnie aktywne spędzanie czasu wolnego - mówi Sekściński.


Samorządy, które biorą udział w projekcie dostają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych wsparcia. W ramach projektu Senior Plus Łomża dostała 288 tys. zł, gmina Grabowo ponad 40 tys., a gmina Piątnica ponad 90 tys zł.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sokółka: seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w drobnych pracach naprawczych

4.05.2021, 15:04

Z pomocy mogą skorzystać samotni, schorowani i niesamodzielni seniorzy. W gminie Sokółka rozpoczęła się realizacja programu "Sokólska Złota Rączka dla Seniora".


Siemiatycki Klub Aktywnego Seniora dzięki unijnej dotacji będzie realizował nowy projekt

29.04.2021, 14:48

Terapia ruchowa, opieka psychologa, a także wyjazdy kulturalne i rekreacyjne dla podopiecznych. Klub Aktywnego Seniora w Siemiatyczach dzięki unijnej dotacji będzie realizował nowy projekt. Pod jego opieką będzie mogło znaleźć się dodatkowo 15 nowych podopiecznych.


"Łączymy na święta" - akcja podlaskich terytorialsów przed prawosławnymi świętami

29.04.2021, 07:24

Po raz kolejni seniorzy - chociaż przez komputer mogli zobaczyć swoich bliskich i porozmawiać z nimi. Przed świętami wielkanocnymi obchodzonymi przez prawosławnych - podlascy terytorialsi znowu zorganizowali akcję "Łączymy na święta".


W Podlaskiem trwają badania w ramach "Audytu obywatelskiego" - projektu, który ma wspierać leczenie seniorów

26.04.2021, 14:53

Podręcznik dla lekarzy i poradnik dla pacjentów. Taki ma być efekt realizowanego w naszym regionie projektu, który ma wspierać leczenie seniorów. Trwają badania w ramach "Audytu obywatelskiego", by uniknąć m.in. sytuacji, w których osoby starsze przyjmują zbyt wiele leków.


Uczestnicy Forum Rad Seniorów spotkali się online

21.04.2021, 20:24

Finansowanie rad seniorów, a także możliwość tworzenia takich struktur m.in. w powiatach - o tym rozmawiali uczestnicy Forum Rad Seniorów województwa podlaskiego. Skierowali też petycję do prezydenta RP, premiera i marszałków Sejmu i Senatu.


Wojewoda podsumował funkcjonowanie programu "Senior plus"

15.03.2021, 17:29

W ostatnich latach w Podlaskiem powstały 44 dzienne domy seniora, gdzie znajduje się 860 miejsc - powiedział w poniedziałek (15.03) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


W Hajnówce powstał Dom Dziennej Pomocy

11.11.2020, 08:13

Mieszkańcy z niepełnosprawnościami i seniorzy będą mogli liczyć tam na warsztaty czy zabiegi rehabilitacyjne. W Hajnówce powstał Dom Dziennej Pomocy, który będzie nadzorował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok