Radio Białystok | Wiadomości | Zorganizowaną grupę przestępczą rozbili funkcjonariusze białostockiego CBŚP i podlaskiej KAS

Zorganizowaną grupę przestępczą rozbili funkcjonariusze białostockiego CBŚP i podlaskiej KAS

autor: Wojciech Szubzda

8.06.2021, 07:16, akt. 07:24

Policjanci z białostockiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzani o wyłudzenie unijnych dotacji w wysokości 45 mln zł i próbę wyłudzenia kolejnych 46 milionów.

Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

Pieniądze pozyskiwali z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - mówi oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.

Robili to na podstawie dokumentów, które potwierdzały nieprawdę i dotyczyły dofinansowania realizacji projektów wdrażających innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej. Posługiwano się  dowodami zakupu profesjonalnych linii produkcyjnych. Ich wartości były wielokrotnie zawyżane w związku z pośrednictwem wielu firm azjatyckich i polskich 

- mówi Maciej Czarnecki.


Podejrzani mieli później pozorować obrót wyrobami poprzez fikcyjną sprzedaż do krajów Bliskiego Wschodu. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanych na terenie kilku województw - dodaje st. asp. Maciej Czarnecki.

Na podstawie materiału dowodowego funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Przeszukano kilkanaście miejsc zamieszkania oraz obiekty użytkowane przez podejrzanych i siedziby podmiotów gospodarczych. Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie

- dodaje Maciej Czarnecki.

Łącznie zatrzymano siedem osób, którym przedstawiono zarzuty wyłudzeń funduszy unijnych na co najmniej 45 mln zł i usiłowania wyłudzenia kolejnych 46 mln zł. Sześcioro podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby są podejrzane o kierowania tą grupą. Decyzją sądu pięcioro zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.

źródło: KAS | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Funkcjonariusze straży granicznej i CBŚP wykryli w okolicach Raczek kontrabandę o wartości 6 mln zł

24.05.2021, 07:41

Zamiast materiałów termoizolacyjnych były nielegalne papierosy.


KAS i CBŚP rozbiły grupę przestępczą - nielegalnie rozprowadzali olej napędowy

10.05.2021, 11:08

Funkcjonariusze CBŚP z Białegostoku oraz podlaskiej KAS, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej w branży paliwowej.


Podlascy funkcjonariusze CBŚP i KAS rozbili gang handlujący gazem

16.04.2021, 07:53

Policjanci CBŚP wspólnie z podlaską KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez uiszczania należnych opłat i podatków. W akcji, podczas której zatrzymano 17 osób i przeszukano 70 obiektów, wzięło udział blisko 190 funkcjonariuszy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok