Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy funkcjonariusze CBŚP i KAS rozbili gang handlujący gazem

Podlascy funkcjonariusze CBŚP i KAS rozbili gang handlujący gazem

16.04.2021, 07:53, akt. 09:09

Policjanci CBŚP wspólnie z podlaską KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez uiszczania należnych opłat i podatków. W akcji, podczas której zatrzymano 17 osób i przeszukano 70 obiektów, wzięło udział blisko 190 funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze CBŚP i podlaskiej KAS rozbili gang handlujący gazem, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Funkcjonariusze CBŚP i podlaskiej KAS rozbili gang handlujący gazem, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

Policjanci z białostockiego Zarządu CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach wyjaśniają sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej. Według śledczych jej członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz do zasilania silników spalinowych czyli stanowiący paliwo samochodowe.

Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG, najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa w dokumentacji była znacznie zaniżona.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie 4 województw. Funkcjonariusze wstępnie oszacowali, że tylko w okresie sześciu miesięcy Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenia wynoszące ponad cztery mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy.

Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP oraz funkcjonariusze KAS przeprowadzili wspólne działania w województwie mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Wzięło w nich udział blisko 190 funkcjonariuszy. Zatrzymano 17 podejrzanych i przeszukano ponad 70 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie.


W Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach przedstawiono zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym. Dodatkowo trzy osoby usłyszały zarzut kierowania tą grupą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu siedmiu osób.

źródło: Podlaska KAS, PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jeden z największych w tym roku przemytów papierosów udaremnili na Śląsku podlascy funkcjonariusze

23.03.2021, 07:02

Gdyby kontrabanda trafiła na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 7,5 miliona złotych.


Funkcjonariusze CBŚP z Białegostoku zatrzymali kolejne osoby podejrzane o sprzedaż dopalaczy

19.03.2021, 16:40

Białostoccy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami. Zdaniem śledczych podejrzani sprzedawali niebezpieczne substancje w sklepach stacjonarnych m.in. w Białymstoku, Kielcach czy Szczecinie.


Największą w swojej historii bimbrownię rozbiła koło Gródka podlaska KAS [zdjęcia, wideo]

4.06.2019, 07:41

Rekordowo dużą fabrykę nielegalnego alkoholu zlikwidowali w okolicach Gródka funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie

Noc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 07:00

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok