Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem jest coraz więcej migrantów z Białorusi

W Podlaskiem jest coraz więcej migrantów z Białorusi

autor: Ryszard Minko

9.06.2021, 12:34, akt. 18:26

Rośnie liczba migrantów z Białorusi, którzy szukają swego miejsca w naszym regionie. Potwierdzają to dane Fundacji Okno Na Wschód oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Wzrostowa tendencja zauważalna jest od sierpnia ubiegłego roku, kiedy to na Białorusi wybuchły protesty po wyborach prezydenckich. Od tamtej pory zmienił się też profil migrantów – wcześniej byli to ludzie szukający pracy, którzy byli do wyjazdu przygotowani, ale od kilku miesięcy jest inaczej, bo do fundacji trafiają osoby, które decyzje o emigracji podejmowały w ciągu kilku godzin, właściwie uciekając – mówi wiceprezes fundacji Okno Na Wschód Łukasz Pogorzelski. Często jest tak, że nie znają języka polskiego, realiów zatrudnienia, nie mają się gdzie zatrzymać – dodaje Pogorzelski.

Większe zainteresowanie Białorusinów pracą i pobytem w Polsce potwierdzają też dane Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od września ubiegłego roku do kwietnia - ponad 2200 Białorusinów wnioskowało o pozwolenie na pobyt czasowy i stały. Jak mówi wicewojewoda podlaski Tomasz Madras - Białystok jest naturalnym, największym miastem przygranicznym, gdzie coraz więcej osób z Białorusi szuka sobie miejsca do życia.

Jak wynika z danych Fundacji Okno Na Wschód, w ciągu ostatniego roku wsparcie otrzymało ponad 500 białoruskich rodzin. Fundacja prosi o kontakt osoby, które mogłyby udzielać wsparcia potrzebującym. To nauczyciele języka polskiego i prawnicy, a także właściciele mieszkań pod wynajem.

| red: maj, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Protest pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" w okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach [zdjęcia]

8.06.2021, 11:52

Grupa kilkudziesięciu osób - Białorusinów mieszkających w Polsce i uchodźców z tego kraju - rozpoczęła we wtorek akcję blokowania dojazdu do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach (Podlaskie). Większych utrudnień nie ma, bo ruch ciężarówek jest bardzo mały.


W Białymstoku kończy działalność dom tymczasowego pobytu dla Białorusinów

7.06.2021, 08:06

Od grudnia schronienie znalazło tu w sumie około 40 osób. Swoją działalność zakończył białostocki dom tymczasowego pobytu dla Białorusinów, którzy byli zmuszeni opuścić swój kraj.


Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki [zdjęcia, wideo]

5.06.2021, 07:07

Białoruscy opozycjoniści i Białorusini, którzy mieszkają w Polsce, rozpoczęli w sobotę (5.06) po południu tygodniowy protest w Bobrownikach, gdzie znajduje się polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne. Domagają się m.in. skutecznych sankcji UE wobec władz Białorusi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To TuPodlaskie To Tu
23.06.2021, 16:00, akt. 24.06.2021, 14:00

Wakacje 2021 z Polskim Radiem Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok