Radio Białystok | Wiadomości | Po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają pociągi dalekobieżne [zdjęcia, wideo]

Po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają pociągi dalekobieżne [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

13.06.2021, 15:55, akt. 20:39

To jedna z nowości wakacyjnego rozkładu jazdy na kolei. Po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają znowu pociągi PKP Intercity.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają pociągi dalekobieżne - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od niedzieli (13.06) po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają pociągi dalekobieżne. To składy relacji Warszawa-Białystok i Warszawa-Gdynia przez Białystok i Olsztyn.

Pociąg TLK "Biebrza" jedzie teraz w wydłużonej relacji Gdynia - Warszawa przez Olsztyn, Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę, Siemiatycze, Sarnaki, Niemojki i Mordy. Tę samą trasę przez południowe Podlasie pokonywać będzie nowy TLK "Żubr" relacji Białystok – Warszawa.Dzięki tym pociągom z Hajnówki można bezpośrednio dojechać nad morze, a mieszkańcy stolicy mają zapewniony dojazd do Puszczy Białowieskiej. Z połączeń cieszą się też lokalni mieszkańcy.

Nowe połączenia PKP Intercity

Południowa część Podlasia zyskała nowe połączenia kolejowe. Nowe pociągi z Warszawy do Białegostoku będą zatrzymywać się nie tylko w Hajnówce, ale też w Siemiatyczach, Czeremsze i Bielsku Podlaskim.


- Nowe trasy, większa liczba połączeń na dotychczasowych szlakach to dowód na to, że spółka poradziła sobie z kryzysem wywołanym pandemią. Pasażerowie wracają na kolej, a my szykujemy dla nich coraz lepszą ofertę. Południowe Podlasie to kolejny region, do którego wracamy z bezpośrednimi połączeniami. Od kilku lat liczba miast i miejscowości z dostępem do naszych usług rośnie. Od rozkładu jazdy 2014/2015 to już ponad 120 nowych ośrodków więcej, w których zatrzymują się pociągi PKP Intercity - mówi Adam Laskowski z zarządu PKP Intercity.


Na stacji w Hajnówce w uroczystości powitania pociągu z Warszawy wziął udział m.in. wiceminister edukacji i nauki, podlaski poseł Dariusz Piontkowski.


- To dobry dzień nie tylko dla Hajnówki, całego województwa, ale dla całej Polski. Bo to dowód na to, że w ostatnich latach Polskie Linie Kolejowe oraz kursujący po nich przewoźnicy przywracają bezpieczny i ekologiczny transport, który dociera nie tylko do największych miast, ale też do mniejszych miejscowości. Hajnówka od tego dalekobieżnego transportu była odcięta przez ostatnie kilkanaście lat. Dzięki ostatnim inwestycjom można jeździć dużo szybciej i bezpieczniej. Dzięki uruchomieniu pociągów przez PKP Intercity mieszkańcy będą mieli dużo łatwiejsze połączenie i ze stolicą Polski i ze stolicą regionu i z polskim morzem. Na pewno skorzystają też wszyscy ci, którzy zajmują się turystyką w naszym regionie - mówi Dariusz Piontowski.


Porozumienie o współpracy z LOT

PKP Intercity oraz Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) "Region Puszczy Białowieskiej" podpisały porozumienie o współpracy. W ramach tego porozumienia spółka i LOT będą wspierać rozwój ruchu turystycznego w regionie. Posiadacze biletów PKP Intercity TLK "Biebrza" oraz TLK "Żubr" mogą liczyć na zniżki od partnerów LOT "Region Puszczy Białowieskiej".

Powstał też specjalny przewodnik po najciekawszych miejscach w regionie Puszczy Białowieskiej , w którym znajdzie się też lista wszystkich partnerów biorących udział w programie.


- Bezpośrednie dalekobieżne połączenie kolejowe to dla całego regionu duża szansa na zwiększenie ruchu turystycznego. Nasi partnerzy bardzo pozytywnie zareagowali na fakt, że do Hajnówki po tylu latach przerwy znów będą jeździć pociągi PKP Intercity. Dla wielu turystów, zwłaszcza tych najmłodszych i najstarszych, ale też tych, którzy cenią ekologiczny transport, a takim jest kolei, wybór pociągu jako środka transportu będzie bardzo korzystną opcją - uważa wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Region Puszczy Białowieskiej" Eugeniusz Ławreniuk.


Pociągi TLK "Biebrza" oraz TLK "Żubr" będą jeździć codziennie.

źródło: PKP Intercity | red: sk, zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwa kolejne szynobusy będą jeździć po podlaskich torach [zdjęcia]

11.06.2021, 14:33

Będą jeździć z Białegostoku do Suwałk, Walił, Czeremchy i Hajnówki, także z Hajnówki do Siedlec, a w przyszłości również do Siemianówki.


Po kilkunastu latach wrócą do Hajnówki codzienne połączenia dalekobieżne

6.06.2021, 07:05

Po 17 latach do Hajnówki dojadą pociągi dalekobieżne. To jedna z nowości w przyszłym, wakacyjnym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać w następną niedzielę (13.06).


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

26.10.2021, 00:01

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Rozpoczął się remont węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy. Tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej i kosztownej modernizacji nie było nigdy.


Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

27.05.2021, 07:10

Rozebrane są już tory na pierwszym i drugim peronie - wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Białostocki dworzec kolejowy od strony peronów coraz bardziej przypomina wielki plac budowy. Trwa największa w historii przebudowa tej stacji kolejowej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok