Radio Białystok | Wiadomości | Delegacje z kilku zagranicznych miast partnerskich przyjechały na "urodziny" Łomży

Delegacje z kilku zagranicznych miast partnerskich przyjechały na "urodziny" Łomży

autor: Adam Dąbrowski

15.06.2021, 08:02, akt. 09:13

Delegacje miast partnerskich z Bułgarii, Ukrainy i Rejonu Solecznickiego na Litwie przyjechały do Łomży na rocznicę nadania miastu praw lokacyjnych.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Delegacje z kilku zagranicznych miast partnerskich przyjechały do Łomży na "urodziny miasta" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- To okazja do świętowania 603. urodzin miasta, ale także do rozmów o wspólnych, międzynarodowych planach - mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.


Łomża ma w różnych częściach świata kilkanaście miast partnerskich - z jednymi kontakty są sporadyczne, z innymi bardzo regularne. Jedną z najdłuższych współpracy miasto ma z Rejonem Solecznickim na Litwie.


- To przede wszystkim odbywająca się od wielu lat i to kilka razy do roku wymiana młodzieży. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że skorzystały z tego już dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży, głównie Polaków, którzy stanowią u nas 80 procent mieszkańców - tłumaczy vice mer samorządu tego rejonu Anna Jeswilenie.


Od tzw. miękkiego projektu chce nawiązać bliższą współpracę z Łomżą mer ukraińskiego Borysławia Ihor Yavorskyi.

- Chcielibyśmy w przyszłym roku napisać wspólny projekt, który będzie służył rozwojowi obu naszych miast w ramach współpracy transgranicznej Polska-Ukraina-Białoruś. Mamy różne pomysły, np. w dziedzinie turystyki, ale musimy to jeszcze przedyskutować wspólnie - mówi.


To jedna z trzech delegacji z miast partnerskich Łomży na Ukrainie, ale na Dni Miasta przyjechała także delegacja z bułgarskiego Pavlikeni, a jedną z imprez towarzyszących obchodom 603. rocznicy nadania praw miejskich będzie wystawa „Bułgaria oczami Polaków” w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło 1.

We wtorek (15.06) msza w łomżyńskiej katedrze rozpocznie obchody 603. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. W południe w Hali Kultury na Starym Rynku rozpocznie się główna część oficjalnych obchodów, czyli uroczysta sesja rady miejskiej. Imprezy dla mieszkańców - przede wszystkim dla łomżyńskich rodzin - przygotowano w Parku Jana Pawła II. Rozpoczną się o 15:00 i trwać będą do 21:00.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


602. rocznica nadania praw miejskich Łomży - w tym roku świętowanie bez koncertów i jarmarku

15.06.2020, 13:44

Bez znanych z poprzednich lat koncertów w amfiteatrze, jarmarku staropolskiego na rynku i innych atrakcji Łomża świętuje w poniedziałek (15.06.) 602. rocznicę nadania praw miejskich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
DK8, wypadek w okolicach Rybnik, źródło: Kolizyjne Podlasie
WYPADEK
29.07.2021, 15:05, akt. 20:26

Seria wypadków w regionie
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok