Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanin, który po sprzeczce z innym kierowcą strzelił do niego z wiatrówki ma trafić do więzienia

Białostoczanin, który po sprzeczce z innym kierowcą strzelił do niego z wiatrówki ma trafić do więzienia

15.06.2021, 17:45, akt. 17:53

Rok więzienia i 8 tys. zł zadośćuczynienia - taki prawomocny wyrok zapadł we wtorek (15.06) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku wobec 22-latka, który w czasie awantury na drodze strzelił do innego kierowcy z wiatrówki, raniąc go w głowę. Sąd odwoławczy zaostrzył karę, bo w pierwszej instancji zapadł wyrok w zawieszeniu.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Młody białostoczanin, który po sprzeczce z innym kierowcą strzelił do niego z wiatrówki ma trafić do więzienia - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prokuratura chciała w apelacji dwóch lat lub roku więzienia bez zawieszenia, obrona - warunkowego umorzenia postępowania.

Do incydentu doszło w sierpniu 2019 roku na jednym z białostockich osiedli, gdy jeden z kierowców - wyjeżdżając tyłem z parkingu przed sklepem - zajechał drogę drugiemu. Po wymianie zdań kierowca, który miał złamać przepisy drogowe, wyciągnął pistolet-wiatrówkę, oddał strzał, po czym odjechał. Trafił mężczyznę w czoło. Na szczęście wszystko skończyło się na wyjęciu śrutu i dwóch szwach. Nie było potrzeby hospitalizacji.

Po kilku godzinach zatrzymano strzelca (obecnie w wieku 22 lat) oraz trzy inne młode osoby, które były z nim wtedy w samochodzie. Po przesłuchaniu w charakterze świadków zostały zwolnione. Odnaleziona i zabezpieczona została broń, z której miał paść strzał, a której sprawca próbował się pozbyć. Jak opisywała wtedy policja, to wiatrówka o wyglądzie pistoletu.

Prokuratura postawiła młodemu kierowcy zarzut narażenia innego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i spowodowanie obrażeń (według zapisu Kodeksu karnego, chodzi o naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na czas nie dłuższy niż 7 dni). Dodatkową kwalifikacją prawną było przyjęcie, że występek miał charakter chuligański.

Sąd rejonowy skazał oskarżonego na rok więzienia, wykonanie tej kary zawieszając jednak na 4 lata, orzekł też 8 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz kierowcy, który został trafiony śrutem.

Wyrok zaskarżyły obie strony - obie powoływały się na rażącą niewspółmierność kary. Prokuratura uważała, że wyrok był zbyt łagodny i ponowiła wniosek o karę więzienia bez zawieszenia. Obrona stała na stanowisku, że rażąca niewspółmierność polega na tym, że kara jest zbyt surowa, a sąd nie uwzględnił wielu okoliczności łagodzących, np. tego, że sprawca był młodociany; chciała warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że w tej sprawie skazany nie zasługuje na warunkowe zawieszenia wykonania kary, a tym bardziej nie ma podstaw do warunkowego umorzenia postępowania. Co do tej drugiej kwestii zwracał uwagę, że 22-latek został na początku ub. roku prawomocnie skazany za udział w pobiciu.


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd utrzymał karę 12 lat więzienia za śmiertelne pobicie bezdomnego

14.06.2021, 16:46

Na karę łączną 12 lat więzienia skazał w poniedziałek (14.06) białostocki sąd apelacyjny głównego oskarżonego w procesie dotyczącym śmierci bezdomnego w Hajnówce. Prokuratura oskarżyła sprawcę o zabójstwo, sąd zmienił kwalifikację na pobicie skutkujące zgonem.


Radiolog z Białegostoku oskarżona o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne walczy o uniewinnienie

14.06.2021, 15:32

Mowy końcowe wygłosiły w poniedziałek (14.06) strony w procesie odwoławczym radiolog z Białegostoku, której prokuratura zarzuca, że błędnie opisała badanie mammograficzne pacjentki z nowotworem piersi, czym miała opóźnić jej leczenie, narazić zdrowie, a nawet życie tej kobiety. Wyrok za dwa tygodnie.


Białostocki sąd skazał trzech mężczyzn w sprawie bójki, która zaczęła się od kłótni na drodze

14.06.2021, 10:05

W jednym przypadku kara więzienia w zawieszeniu, w dwóch pozostałych ograniczenie wolności poprzez obowiązek prac społecznych - taki wyrok zapadł w poniedziałek (14.06) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w procesie dotyczącym bójki, której tłem była agresja drogowa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Africa Studio, Fotolia.com
REGION
27.07.2021, 13:14, akt. 13:28

(Nie) Trzeźwy poranek w regionieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok