Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd utrzymał karę 12 lat więzienia za śmiertelne pobicie bezdomnego

Białostocki sąd utrzymał karę 12 lat więzienia za śmiertelne pobicie bezdomnego

14.06.2021, 16:46, akt. 16:54

Na karę łączną 12 lat więzienia skazał w poniedziałek (14.06) białostocki sąd apelacyjny głównego oskarżonego w procesie dotyczącym śmierci bezdomnego w Hajnówce. Prokuratura oskarżyła sprawcę o zabójstwo, sąd zmienił kwalifikację na pobicie skutkujące zgonem.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Białostocki sąd utrzymał karę 12 lat więzienia za śmiertelne pobicie bezdomnego - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sąd oddalił apelacje obu stron, utrzymując orzeczenie pierwszej instancji; prokuratura chciała kary 25 lat więzienia przy kwalifikacji prawnej z aktu oskarżenia, czyli uznania, że doszło nie do ciężkiego pobicia skutkującego śmiercią, ale do zabójstwa. Obrońcy chcieli kar łagodniejszych. Wyrok jest prawomocny.


Kłótnia o zakupy

Do zbrodni doszło półtora roku temu w jednym z pustostanów w Hajnówce, w którym koczowali bezdomni, nadużywający przy tym alkoholu. Tragedia rozegrała się w grupie czterech osób; prawdopodobnie między jedną z nich a resztą doszło do kłótni w sprawie rozliczeń finansowych, dotyczących wspólnych zakupów.

47-latek miał rzekomo nie dokładać się do nich, dlatego jeden z mężczyzn pobił go metalową rurką po plecach, rękach i nogach, po czym pobity został zamknięty w wąskiej piwnicy pod podłogą. Jego obrażenia okazały się śmiertelne. Zawiadomiona o zgonie policja zatrzymała na miejscu dwie osoby, trzeciego z mężczyzn, który uciekł - następnego dnia na terenie Hajnówki.

Tamtejsza prokuratura rejonowa oskarżyła w tej sprawie wszystkie trzy osoby. Najpoważniejszym był zarzut zabójstwa dla sprawcy pobicia, do tego - bezprawnego pozbawienia wolności, nieudzielenia rannemu pomocy, ale także kradzieży z włamaniem, bo z domu zniknęły rzeczy właściciela, których wartość oszacowano na 600 zł.


12 lat więzienia za pobicie ze skutkiem śmiertelnym

W pierwszej instancji sprawą zajmował się Sąd Okręgowy w Białymstoku, który - po przeprowadzonym postępowaniu dowodowym - ocenił, że nie doszło do zabójstwa, ale do pobicia ze skutkiem śmiertelnym (spowodowania u pobitego tak poważnych obrażeń, że zakończyło się to zgonem). Przy tak zmienionej kwalifikacji prawnej głównego oskarżonego skazał na karę łączną 12 lat więzienia.

Dwóch pozostałych współoskarżonych (w ich przypadku zarzuty dotyczyły bezprawnego pozbawienia wolności, nieudzielenia pomocy oraz kradzieży z włamaniem) sąd skazał - pierwszego na dwa, drugiego na pół roku więzienia.

Sąd apelacyjny zajmował się w poniedziałek odwołaniami dotyczącymi wyroków 12 lat i pół roku więzienia. Nie uwzględnił skarg żadnej ze stron i kary utrzymał.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Leszek Kulik mówił, że sąd pierwszej instancji prawidłowo ocenił przebieg zdarzeń, przypisując głównemu oskarżonemu nie zabójstwo, a spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, czego skutkiem był zgon pobitego mężczyzny.

Biorąc pod uwagę zebrane dowody, w tym opinię biegłych medycyny sądowej co do obrażeń (np. to, że nie było żadnych ciosów w głowę) sąd przyjął, że zamiarem sprawcy nie było zabójstwo, do tego nie miał on racjonalnego powodu, by planować zabicie znajomego, z którym mieszkał i pracował.

Jednocześnie sąd apelacyjny nie znalazł podstaw do złagodzenia kary 12 lat więzienia. Sędzia Kulik argumentował, że bilans okoliczności łagodzących i obciążających jest dla oskarżonego niekorzystny, podkreślał znaczny stopień winy i szkodliwości społecznej czynu zaznaczając, że życie człowieka nie ma ceny. Do tego sprawca był recydywistą.

W przypadku mężczyzny skazanego na pół roku więzienia za udział w bezprawnym pozbawieniu wolności sąd uznał za udowodnione, iż oskarżony brał udział w takim przestępstwie i nie była to - jak argumentował obrońca w apelacji - żadna niepoważna, lekkomyślna zabawa, a sama kara nie jest rażąco surowa.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


15 lat więzienia za znęcanie się nad żoną i śmiertelne pobicie

27.05.2021, 19:37

Przez kilka lat znęcał się nad żoną, w końcu pobił ją tak dotkliwie, że zmarła.


Policja zatrzymała dwóch suwalczan podejrzanych o śmiertelne pobicie 36-latka

24.05.2021, 11:28

Swoją ofiarę mieli wielokrotnie kopać - głównie po głowie. Dwóch suwalczan podejrzanych o śmiertelne pobicie 36-latka zatrzymali policjanci.


Apelacje w procesie oskarżonych o zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

4.02.2021, 14:22

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (04.02) proces odwoławczy dwóch mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej, którą chcieli okraść. W pierwszej instancji zostali skazani na 15 lat więzienia; apelacje złożyły obie strony. Wyrok - w piątek (05.02).

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok