Radio Białystok | Wiadomości | Radiolog z Białegostoku oskarżona o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne walczy o uniewinnienie

Radiolog z Białegostoku oskarżona o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne walczy o uniewinnienie

14.06.2021, 15:32, akt. 15:47

Mowy końcowe wygłosiły w poniedziałek (14.06) strony w procesie odwoławczym radiolog z Białegostoku, której prokuratura zarzuca, że błędnie opisała badanie mammograficzne pacjentki z nowotworem piersi, czym miała opóźnić jej leczenie, narazić zdrowie, a nawet życie tej kobiety. Wyrok za dwa tygodnie.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Radiolog oskarżona o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne walczy o uniewinnienie - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ubiegłym roku białostocki sąd rejonowy uznał lekarkę za winną i nieprawomocnie skazał ją na pół roku więzienia w zawieszeniu. Orzekł też obowiązek naprawienia szkody w części, poprzez zapłatę na rzecz pacjentki 15 tys. zł.

Sąd Okręgowy w Białymstoku zajmował się apelacjami złożonymi przez wszystkie strony - prokuratora, oskarżycieli posiłkowych, samą oskarżoną i jej obrońców.

Proces dotyczy badania sprzed ponad dwunastu lat. Specjalistka radiolog pracująca w jednej z białostockich przychodni profilaktyki i diagnostyki obrazowej, w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi opisywała wynik mammografii pacjentki wykonanej w mammobusie. Kobieta została na to badanie zaproszona przez tę przychodnię.

W ocenie śledczych lekarka błędnie opisała - nieprawidłowo przeprowadzone - badanie i skierowała do pacjentki pisemną informację, że mammografia nie wykazała podejrzenia zmian nowotworowych, czym - według prokuratury - naraziła kobietę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Prokuratura stoi na stanowisku, że ponieważ radiogram był od strony technicznej nieprawidłowo wykonany, nakazem było powtórzenie badania. Kilka miesięcy później okazało się, że pacjentka ma nowotwór prawej piersi. "Zaniechanie przeprowadzenia diagnostyki doprowadziło do opóźnienia rozpoznania zasadniczej choroby w postaci raka" - uważa prokuratura.

Obrońcy argumentują, iż opinie biegłych w tej sprawie wskazują na to, że nowotwór mógł rozwinąć się w okresie między badaniem mammograficznym w listopadzie 2008 roku a wizytą w Białostockim Centrum Onkologii, która miała miejsce w lipcu 2009 roku, która to wizyta była kluczowa dla rozpoznania raka. Chcą uniewinnienia, podobny wniosek w apelacji złożyła też sama lekarka, która zapewnia, że prawidłowo opisała badanie mammograficzne tej pacjentki.

Prokuratura chce w apelacji, by sąd orzekł o obowiązku zadośćuczynienia w kwocie wyższej, niż 15 tys. zł (sąd pierwszej instancji takiego wniosku nie uwzględnił). Oskarżyciele posiłkowi (w sądzie stawiał się mąż poszkodowanej kobiety) również chcą podwyższenia kwoty zadośćuczynienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do sądu rejonowego. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo lockdownu panie mogą badać się w mammobusach - przypomina podlaski NFZ

21.03.2021, 15:10

Podczas pandemii koronawirusa nie można zapomnieć o profilaktyce raka - przypominają specjaliści.


Wcześnie wykryty rak piersi szansą na wyleczenie - przypominają lekarze w Dniu Kobiet

8.03.2021, 17:05

Wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie, dlatego panie powinny się regularnie badać, jednak pandemia to utrudniła, na badania przychodziło w 2020 r. znacznie mniej pań – mówili w poniedziałek (8.03) specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) na konferencji o leczeniu raka piersi.


Proces radiolog oskarżonej o to, że źle opisała badanie mammograficzne

6.11.2020, 16:00

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w piątek proces odwoławczy radiolog, oskarżonej o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne. W ten sposób opóźniła leczenie pacjentki z nowotworem piersi, czym - w ocenie śledczych - naraziła jej zdrowie i życie. Sąd pierwszej instancji skazał lekarkę na więzienie w zawieszeniu, ma też ona zapłacić pokrzywdzonej 15 tys. zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok