Radio Białystok | Wiadomości | Badania profilaktyczne dla panów przygotowało z okazji Dnia Ojca BCO

Badania profilaktyczne dla panów przygotowało z okazji Dnia Ojca BCO

22.06.2021, 13:50, akt. 14:07

Badania USG jamy brzusznej i konsultacje ze specjalistami przygotowało z okazji Dnia Ojca dla panów Białostockie Centrum Onkologii. Zapisy na badania będą się odbywać w środę, a badania w najbliższą sobotę - poinformowano we wtorek (22.06) na konferencji prasowej w BCO.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Badania profilaktyczne dla panów przygotowało z okazji Dnia Ojca BCO - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na badania można się zgłaszać cały czas

Z badań będzie mogło skorzystać 60 osób. Zaznaczono jednak, że do szpitala można się zgłaszać cały czas, bez specjalnych akcji.

Postanowiliśmy zaprosić panów na kompleksową wizytę w naszym centrum, czyli po pierwsze panowie będą mieli wykonane USG jamy brzusznej, a następnie będą mogli skorzystać z porady chirurga onkologa lub też z konsultacji ze specjalistą urologiem 

- poinformowała rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

Dr Kamil Safiejko, koordynator pododdziału leczenia nowotworów przewodu pokarmowego (Colorectal Cancer Unit - dedykowany rakowi jelita grubego) mówił, że takie centra zapewniają kompleksową diagnostykę i leczenie, ale także zajmują się profilaktyką.

Właśnie dlatego na Dzień Ojca zapraszamy wszystkich ojców powyżej 40. roku życia na badanie USG jamy brzusznej, na konsultację onkologiczną. Pacjenci ci otrzymają także testy na krew utajoną w kale, do samodzielnego wykonania w warunkach domowych 

- poinformował Safiejko. 

Dodał, że badania są szczególnie dedykowane pacjentom z takich rodzin, gdzie występowały nowotwory układu pokarmowego, mają niepokojące ich objawy związane np. z krwawieniem z przewodu pokarmowego, chudną w niezamierzony sposób, mają niespecyficzne bóle brzucha.


Wczesne wykrycie choroby szansą na wyleczenie

Lekarze podkreślają, że w przypadku wielu nowotworów profilaktyka, wczesne wykrywanie chorób to szansa na wyleczenie. 

Jeżeli chodzi o przewód pokarmowy to jest kluczowa sprawa jeżeli chodzi o wczesne wykrywanie tych nowotworów, bo jeżeli nowotwór wykryjemy we wczesnym stadium zaawansowania, to jesteśmy go w stanie w pełni wyleczyć 

- powiedział dr Safiejko o celu badań profilaktycznych.

Dzięki takim akcjom możemy z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć, czy postawić wstępną diagnozę większości nowotworów układu moczowo-płciowego, tj. raka nerki, pęcherza moczowego, prącia, jądra i częściowo również raka gruczołu krokowego 

- powiedział dr Mariusz Ciemerych, koordynator pododdziału urologii. 


Badania dostosowane do wieku pacjenta

Panom oferowane są w ramach akcji badania USG jamy brzusznej i rozmowa ze specjalistą. Ciemerych zaznaczył, że panom w wieku 24-44 lata dedykowane są badania pod kątem raka jądra, pozostałe panom po 50. roku życia.

Ogólnie zdrowy tryb życia, dieta, sport, unikanie używek: palenia papierosów i spożywania alkoholu, ale również ta wczesna profilaktyka i zgłaszanie się do poradni urologicznych w BCO są kluczowymi we wczesnym rozpoznaniu i później leczeniu chorych na nowotwory układu moczowego kobiet i mężczyzn 

- dodał Ciemerych.

Powołując się na dane z krajowego rejestru podano, że rak jelita grubego i odbytnicy to najczęściej występujące nowotwory przewodu pokarmowego. W 2018 r. w Polsce zanotowano 18 tys. zachorować na te nowotwory i liczba chorych wzrasta. Podano, że nowotwory przewodu pokarmowego stanowią jedną piątą wszystkich nowotworów w Polsce. W 2017 r. w Krajowym Rejestrze Nowotworów było 17 tysięcy przypadków nowo rozpoznanych przypadków raka gruczołu krokowego (prostaty), który jest najczęstszym nowotworem układu moczowo-płciowego.


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpłatne badania skóry w kierunku czerniaka w BCO

17.06.2021, 07:48

Będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z chirurgiem i badań. Specjalną, kilkudniową akcję organizuje Białostockie Centrum Onkologii. To w ramach rozpoczynającego się w czwartek (17.06) Tygodnia Świadomości Czerniaka.


W BCO powstała poradnia dermatologii i wenerologii

15.06.2021, 12:32

To pierwsza tego typu poradnia w regionie, w której pacjent trafi od razu pod opiekę chirurga onkologa i dermatologa. W Białostockim Centrum Onkologii powstała poradnia dermatologii i wenerologii. Placówka podpisała właśnie umowę z NFZ.


Białostockie Centrum Onkologii z certyfikatem "Szpital bez bólu"

10.06.2021, 20:43

Pacjenci mają szybciej dochodzić do zdrowia, a zabiegi mają być jak najmniej bolesne. Specjalne procedury wprowadziło Białostockie Centrum Onkologii. Jego pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia.


Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

29.04.2021, 10:53

Trzech pierwszych pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii miało w czwartek (29.04) operacje przy użyciu lasera holmowego.


W Białostockim Centrum Onkologii powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej

7.04.2021, 17:49

Szybka diagnostyka różnych wirusów - choć na początek tylko koronawirusa - będzie możliwa w Pracowni Wirusologii Molekularnej, która od czwartku (8.04) zacznie działać w Białostockim Centrum Onkologii - podała placówka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok