Radio Białystok | Wiadomości | W Białostockim Centrum Onkologii powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej

W Białostockim Centrum Onkologii powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej

7.04.2021, 17:49, akt. 17:56

Szybka diagnostyka różnych wirusów - choć na początek tylko koronawirusa - będzie możliwa w Pracowni Wirusologii Molekularnej, która od czwartku (8.04) zacznie działać w Białostockim Centrum Onkologii - podała placówka.

fot. Białostockie Centrum Onkologii
fot. Białostockie Centrum Onkologii


0:00
0:00
W BCO powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej - relacja Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szpital kupił automatyczny aparat do takiej diagnostyki. Z powodu pandemii na razie będzie on używany do szybkiej diagnostyki pacjentów BCO i personelu tej placówki pod kątem koronawirusa. W przyszłości będzie jednak też służył diagnostyce innych wirusów, np. HPV (brodawczaka ludzkiego), HIV, HBV (wirusowego zapalenia wątroby).


- Pracownia jest odpowiedzią zarówno na sytuację epidemiczną spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV-2, jak również kolejnym wyzwaniem rozwijającej się w BCO diagnostyki genetycznej - poinformował w środę szpital w informacji prasowej.


Aparat pozwoli - w półtorej godziny od pobrania wymazu - na uzyskanie wyniku na podstawie analizy materiału genetycznego wirusa.


- Posiadanie takiej pracowni to epidemiologiczny skarb. W bardzo krótkim czasie możemy zrobić test genetyczny i pacjenta bądź pracownika naszej placówki odizolować i leczyć - podkreśla cytowana kierownik nowej pracowni dr hab. Katarzyna Jarząbek.


Aparatura (analizator genetyczny) kosztowała ok. 600 tys. zł. Pieniądze na ten cel przeznaczył zarząd województwa podlaskiego. Białostockie Centrum Onkologii jest szpitalem prowadzonym przez samorząd wojewódzki. Aparat pozwala wykonać osiem testów na godzinę.

BCO nie będzie wykonywać na tym sprzęcie testów komercyjnych ani na zlecenie innych szpitali.


- Skupiamy się głównie na naszych pacjentach i naszym personelu, nie działamy komercyjnie ani na zewnątrz - mówi kierownik Zakładu Patomorfologii BCO dr hab. Luiza Kańczuga-Koda. 


Dodaje przy tym, że ważna jest szybka diagnostyka chorych na nowotwory i zapewnienie im leczenia.


- Śmiertelność z powodu koronawirusa, według oficjalnych danych, kształtuje się w Polsce na poziomie około 2,5 proc., a śmiertelność, jeśli chodzi o choroby nowotworowe, nieleczone nowotwory złośliwe, jest praktycznie stuprocentowa i dlatego tak ważne jest, żeby pacjenci onkologiczni byli ciągle leczeni w sposób nieprzerwany, badani, diagnozowani, żeby mieli ciągły dostęp do świadczeń onkologicznych - dodaje Kańczuga-Koda.


W przyszłości w pracowni będą wykonywane analizy innych wirusów, w tym tych, które są w grupie mogących powodować raka, np. wirus HPV wiążący się z występowaniem raka szyjki macicy.

- Ten sprzęt pozwala nam również na badanie i monitorowanie pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, właśnie oparte na metodach genetycznych, metodach z zakresu biologii molekularnej, czyli jest to badanie bardzo czułe i specyficzne - zaznacza dr hab. Luiza Kańczuga-Koda.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak radzimy sobie z pandemią?

7.04.2021, 11:54

Życie w pandemii źle wpływa na naszą kondycję psychiczną. Badania Uniwersytetu SWPS i Polskiej Akademii Nauk wskazują jednak, że z czasem coraz lepiej adaptujemy się do trudnej, koronawirusowej rzeczywistości.


Blisko 15 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju - zmarło 638 osób

7.04.2021, 10:40

- Mamy 14 910 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę (7.04) rano ministerstwo zdrowia.


W Białymstoku zapalono znicze ku czci ofiar pandemii

7.04.2021, 07:21

Kilkaset zniczy ku czci zmarłym od początku pandemii białostoczanom zapalono we wtorek (6.04) wieczorem w centrum Białegostoku. Jak podkreślają władze miasta, w ten symboliczny sposób oddano hołd wszystkim ofiarom pandemii.


W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa". Jego dźwięk ma oznaczać koniec leczenia

30.03.2021, 15:20

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zakończyli leczenie, będą mogli symbolicznie uderzać na znak radości w "dzwon zwycięzcy", by dzielić się optymizmem z tymi, którzy się leczą, wspierać ich i dawać im nadzieję.


Lekarze w Miesiącu Świadomości Raka Jajnika zachęcają do robienia badań ginekologicznych

20.03.2021, 15:45

Marzec to miesiąc, w którym eksperci w szczególności przypominają jak groźną chorobą jest rak jajnika.


Wcześnie wykryty rak piersi szansą na wyleczenie - przypominają lekarze w Dniu Kobiet

8.03.2021, 17:05

Wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie, dlatego panie powinny się regularnie badać, jednak pandemia to utrudniła, na badania przychodziło w 2020 r. znacznie mniej pań – mówili w poniedziałek (8.03) specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) na konferencji o leczeniu raka piersi.


BCO realizuje projekt, z którego mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi

6.03.2021, 07:20

Z pomocy fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi. To w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki obrzęku limfatycznego. Głównym celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia obrzęku.


Motocykliści wspierają pacjentów - w niedzielę pojawili się przed Białostockim Centrum Onkologii

28.02.2021, 09:08

Chcą wesprzeć w chorobie swojego kolegę, ale też dać trochę radości innym pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii. W niedzielne południe (28.02) przed szpitalem pojawiła się grupa białostockich motocyklistów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok