Radio Białystok | Wiadomości | W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa". Jego dźwięk ma oznaczać koniec leczenia

W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa". Jego dźwięk ma oznaczać koniec leczenia

30.03.2021, 15:20, akt. 17:19

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zakończyli leczenie, będą mogli symbolicznie uderzać na znak radości w "dzwon zwycięzcy", by dzielić się optymizmem z tymi, którzy się leczą, wspierać ich i dawać im nadzieję.

W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa" - jego dźwięk ma oznaczać zakończenie leczenia, fot. Monika Mróz/BCO
W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa" - jego dźwięk ma oznaczać zakończenie leczenia, fot. Monika Mróz/BCO


0:00
0:00
W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa" - jego dźwięk ma oznaczać zakończenie leczenia - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzwon ufundował ruch Era Nowych Kobiet. Zawisł na ścianie w szpitalu na pododdziale chemioterapii dziennej. Pierwsza, na znak radości z zakończonego leczenia, w dzwon uderzyła we wtorek (30.03) działaczka Ery Barbara Wnukowska, inicjatorka przedsięwzięcia.

"Solidarność i wspieranie się oraz budowanie poczucia własnej wartości to są podstawowe fundamenty Ery Nowych Kobiet" – powiedziała Magdalena Jakubowska z tego ruchu.

Pani Barbara, pacjentka, mówiła, że na leczeniu spędziła 600 dni, dobiegło ono końca, czuje radość i chce dawać nadzieję innym chorym.


"Też miałam łysą głowę i czułam się jak wojownik"

"Za tymi drzwiami (w szpitalu, na leczeniu) najbardziej brakowało mi radości. Radości dlatego, że najczęściej pacjenci się dzielą na tych korytarzach smutnymi wiadomościami" – mówiła pani Barbara. Opowiadała, jakie towarzyszyły jej emocje i kryzysy. "Szukałam symboli, które by mnie mogły podnieść na duchu, dodały mi wiary i nadziei, czegoś materialnego, żebym uwierzyła, że ja też dam radę. Przeszłam wszystko, też miałam łysą głowę i czułam się jak wojownik" – mówiła pani Barbara.


"Leczenie zakończone. Wyruszam w kolejny rejs"

Czas swojego leczenia porównała do możliwości opłynięcia świata w trakcie rejsu, a koniec leczenia to czas zakończenia tego rejsu, stąd symbolika dzwonu.


Każdy pacjent, który przechodzi przez etap tego zakończenia leczenia wie, jaka to jest walka z siłami natury swojego ciała, umysłu, ze wszystkim, więc dajmy sobie nawzajem przykład, że jesteśmy, że nam się udało, bo kto walczy do końca, jest zwycięzcą – mówiła pacjentka.


Dodała, że życzy wszystkim pacjentom, by właśnie na znak radości mogli uderzyć w dzwon, oczyścić swoje emocje, a ten moment, gdy sama mogła to zrobić nazwała "najważniejszym dniem w życiu onkopacjenta", dniem wyruszenia w kolejny rejs.

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) jest jedynym szpitalem onkologicznym w województwie podlaskim. Realizuje m.in. skoordynowaną, wielodyscyplinarną opiekę nad pacjentkami z rakiem piersi w ramach ośrodka Breast Cancer Unit (BCU).

Koordynator merytoryczny BCU dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz podkreśliła, że rozpoznanie raka zawsze zmienia i przewartościowuje życie pacjenta. "Leczenie też nie jest łatwe. To właśnie wiedzą najbardziej pacjenci, pani Basia. Muszą się borykać z działaniami niepożądanymi, z oczekiwaniem, ze stresem, z lękiem" – mówiła koordynator.

Dodała, że koniec leczenia to duża radość, ale jednocześnie też stres, obawa o to, co się może wydarzyć dalej, czy nie dojdzie do nawrotu choroby. 


Ten dzwon jest po to – bardzo się cieszę, że on jest – bo on pozwoli z taką mocą, z siłą oznajmić, że ten etap, ta choroba jest już poza nami. I to jest ten czas, żeby zacząć coś nowego – powiedziała dr Czartoryska-Arłukowicz.


BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego. Marszałek województwa Artur Kosicki powiedział, że pokonanie raka to "ulga, radość", dlatego cieszy się, że pacjenci BCO będą mogli uderzać w ten dzwon. "Bo będzie to oznaczało, że cały czas wygrywamy z tą trudną i niewdzięczną chorobą" – mówił Kosicki i dodał, że ma nadzieję, że dzwon będzie bił jak najczęściej na znak, że coraz większej liczbie osób udaje się pokonać raka.
Pacjentka, pani Katarzyna, która jest w trakcie leczenia raka piersi, powiedziała, że pacjenci potrzebują radości, cieszą ich nawet kolejne spotkania w trakcie leczenia. Dodała, że można też robić nowe rzeczy, jak np. zakładać organizacje pomagające pacjentom onkologicznym. W Podlaskiem powstaje nowe stowarzyszenie w Augustowie pod nazwą "Pozytywka".


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wcześnie wykryty rak piersi szansą na wyleczenie - przypominają lekarze w Dniu Kobiet

8.03.2021, 17:05

Wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie, dlatego panie powinny się regularnie badać, jednak pandemia to utrudniła, na badania przychodziło w 2020 r. znacznie mniej pań – mówili w poniedziałek (8.03) specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) na konferencji o leczeniu raka piersi.


BCO realizuje projekt, z którego mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi

6.03.2021, 07:20

Z pomocy fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi. To w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki obrzęku limfatycznego. Głównym celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia obrzęku.


Motocykliści wspierają pacjentów - w niedzielę pojawili się przed Białostockim Centrum Onkologii

28.02.2021, 09:08

Chcą wesprzeć w chorobie swojego kolegę, ale też dać trochę radości innym pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii. W niedzielne południe (28.02) przed szpitalem pojawiła się grupa białostockich motocyklistów.


Lekarze BCO odznaczeni za walkę z pandemią

24.02.2021, 16:10

Złote Krzyże Zasługi za walkę z epidemią koronawirusa dostało troje lekarzy Białostockiego Centrum Onkologii.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok