Radio Białystok | Wiadomości | Ostatnia premiera w tym sezonie - "Casanova" w Białostockim Teatrze Lalek [zdjęcia, wideo]

Ostatnia premiera w tym sezonie - "Casanova" w Białostockim Teatrze Lalek [zdjęcia, wideo]

autor: Olga Gordiejew

23.06.2021, 16:19, akt. 27.06.2021, 10:23

To przedstawienie to efekt popandemicznej tęsknoty za życiem towarzyskim. Za nami ostatnia w tym sezonie artystycznym premiera w Białostockim Teatrze Lalek - "Casanova".

Konferencja prasowa przed premierą spektaklu "Casanova" w BTL-u, fot. Sylwia Krassowska
Konferencja prasowa przed premierą spektaklu "Casanova" w BTL-u, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Ostatnia premiera w tym sezonie - "Casanova" w Białostockim Teatrze Lalek - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Historia młodości słynnego uwodziciela ma być dla widza pretekstem do spotkania z własną beztroską, a dla twórców - to próba zmierzenia z mitem Casanovy - mówi współreżyserka spektaklu Maria Wojtyszko. Chociaż stereotypowo kojarzymy Casanovę jako cynicznego podrywacza, to z jego pamiętników wynika, że był człowiekiem oczytanym, niezwykle bystrym i odważnym. Wszystko, do czego doszedł osiągnął własnym sprytem, zaradnością i urokiem osobistym. Nieraz tracił wszystkie pieniądze i choć uwielbiał wystawne życie, to ostatecznie dobra materialne mniej się dla niego liczyły niż wolność i przygoda.

Teatralna opowieść o Casanowie zanurzona jest w barokowej plastyce. Usłyszymy też muzykę na żywo w wykonaniu Marcina Nagnajewicza. Będą też sceny erotyczne - ale nie dosłowne - przekonuje współreżyser Jakub Krofta. Białostockie przedstawienie powstało na podstawie "Pamiętników" Giacomo Casanovy.

W przedstawieniu Białostockiego Teatru Lalek odkryjemy Casanovę jako pisarza o lekkim piórze i wspaniałym poczuciu humoru. Kobiety, które wspomina, zawsze jawią się jako podmioty wspólnie z nim snujące miłosną narrację, wydaje się, że mimo historycznych uwarunkowań są bardziej wolne i śmiałe intelektualnie niż bohaterki współczesnych komedii romantycznych.

Przedpremierowy pokaz "Casanovy" w BTL-u odbył się w piątek, 25 czerwca o 20:00. Premiera w sobotę (26.06) również o 20:00. Spektakl można będzie zobaczyć również w niedzielę (27.06) o 16:00.

| red: sk, bs, lma


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stulecie urodzin Jana Wilkowskiego

20.06.2021, 12:17

Mija sto lat od urodzin dramatopisarza, reżysera, wybitnego lalkarza, pierwszego dziekana lalkarskiej uczelni i patrona Teatru Szkolnego - Jana Wilkowskiego. Z tej okazji studenci Akademii Teatralnej przypomnieli w wersji filmowej dawne realizacje tego artysty, ale pokazali też współczesne spektakle inspirowane twórczością Jana Wilkowskiego.


Za nami pierwszy weekend Festiwalu Teatru Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy"

20.06.2021, 11:28

To święto teatru lalek dla dorosłych i okazja do zapoznania się z dokonaniami wybitnych twórców teatralnych, trendami i inspiracjami współczesnej sztuki scenicznej z całego świata. Choć w nieco zmienionej przez pandemię formule, ale udało się w tym roku zorganizować Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku.


"Strip-Tease" - najnowsze przedstawienie BTL-u [zdjęcia]

30.05.2021, 10:14

To ma być przede wszystkim dobra, inteligentna zabawa. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (30.05) premierowy pokaz jednoaktówki Sławomira Mrożka "Strip-Tease" w reżyserii Jacka Malinowskiego.


Premierowy recital "A spektakl trwa..." w BTL-u

12.02.2021, 16:31

To okazja do przypomnienia twórczości dwóch lokalnych poetów - w Białostockim Teatrze Lalek w weekend usłyszymy recital "A spektakl trwa...".

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok