Radio Białystok | Wiadomości | "Odłóż smartfon i żyj!" na ulicach Łomży

"Odłóż smartfon i żyj!" na ulicach Łomży

autor: Paweł Wądołowski

29.06.2021, 18:23, akt. 18:29

"Odłóż smartfon i żyj" - takie hasło jest namalowane z obu stron przejścia dla pieszych przy rondach Hanki Bielickiej w Łomży. Napis jest bezpośrednio przed wejściem na przejście, a namalowali go uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4.

"Odłóż smartfon i żyj!" na ulicach Łomży, fot. Paweł Wądołowski
"Odłóż smartfon i żyj!" na ulicach Łomży, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
"Odłóż smartfon i żyj!" na ulicach Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To początek akcji edukacyjnej, która ma przypomnieć, przede wszystkim najmłodszym, żeby nie korzystali z telefonów podczas przechodzenia przez ulicę. 

Uczniowie sami przyznawali, że czasami zdarza im się wchodzić na przejście i korzystać z telefonu. Najczęściej pisali wtedy wiadomości przez komunikatory internetowe. Jak mówili - także słuchanie muzyki powodowało, że ze słuchawkami na uszach nie słyszeli niczego dookoła, również wtedy kiedy ktoś na nich trąbił.

Marcin Piotrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży, która jest blisko rond Hanki Bielickiej, uważa, że takie komunikaty malowane przy przejściach dla pieszych to dobry pomysł.


To bardzo dobra inicjatywa. Widzimy, jak teraz dzieci są zapatrzony w te wszystkie multimedia i telefony. Tym bardziej że te napisy są malowane w pobliżu naszej szkoły, więc na pewno to znacznie poprawi bezpieczeństwo. Myślę, że takie akcje powinny być w całej Polsce rozpowszechnione. Po to, by chronić, przede wszystkim, nasze dzieci, ale też i dorosłych, którzy często zapominają się i używają telefonów na przejście dla pieszych - mówi Marcin Piotrowski.


Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski mówił, że to pierwsze z tak oznaczonych przejść w mieście. W ciągu najbliższych miesięcy pojawią się kolejne.


Rozmowy przez telefon, czy szukanie czegoś w internecie za pomocą telefonu powoduje, że pieszy jest w dużym niebezpieczeństwie. Stąd pomysł na napisy, które malujemy Łomży: "Odłóż smartfon i żyj" (...) Mają pokazać osobom, które zbliżają się do przejścia, żeby odłożyły telefon i bezpiecznie przeszły na drugą stronę jezdni. Na razie napisy pojawiły się przy jednym przejściu dla pieszych przy Teatrze Lalki i Aktora, przy rondach Hanki Bielickiej, ale akcja będzie obejmować dziesięć przejść dla pieszych w mieście. Przede wszystkim w pobliżu szkół. Zobaczymy, jaki będzie efekt - ale już dzisiaj, kiedy rozpoczęliśmy akcje, mówi się trochę głośniej niż wczoraj o tym problemie. I mieszkańcy na pewno będą to widzieli. Mam nadzieję, że to poskutkuje - mówi Mariusz Chrzanowski.


Jak dodaje szef łomżyńskiej Straży Miejskiej, Paweł Żebrowski, kiedy wchodzimy na przejście dla pieszych wpatrzeni w telefon, często nie widzimy co dzieje się dookoła nas.


Szczególnie w przypadku młodych ludzi wpływa to na percepcję tego człowieka. Odwraca jego uwagę od tego, na czym ta uwaga powinna być skupiona. Czyli w rejonie przejścia dla pieszych przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Własne, ale też i innych użytkowników ruchu drogowego - mówi Paweł Żebrowski.


Za korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych można dostać mandat od dwudziestu do pięciuset złotych.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. pieszych na przejściach

1.06.2021, 07:14

Pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju, zakaz tzw. jazdy na zderzak i ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia - to efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać we wtorek (1.06).


Od czerwca kierowcy będą musieli bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu

9.03.2021, 14:20

O tych rozwiązaniach mówiło się już kilkanaście miesięcy temu – teraz stają się faktem. Od początku czerwca kierowcy będą musieli bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu, nawet jeśli się dopiero do niego zbliża.


Na przejściu dla pieszych w Augustowie została potrącona 27-latka

2.03.2021, 06:08

Do zdarzenia doszło wczoraj (01.03) wieczorem ok. godziny 18:30 na ulicy Chreptowicza.


9-latka potrącona na przejściu dla pieszych w Grajewie

30.01.2021, 21:08

9-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym, jak w Grajewie potrącił ją samochód.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok