Radio Białystok | Wiadomości | Moc weekendowych atrakcji

Moc weekendowych atrakcji

autor: Olga Gordiejew

2.07.2021, 10:31, akt. 11:53

To będzie weekend pełen kulturalnych wydarzeń.

Magda Brudzińska Klezmer Trio, fot. CLZ
Magda Brudzińska Klezmer Trio, fot. CLZ

Jeden z najbardziej znanych w Europie zespołów wykonujących muzykę klezmerską i aszkenazyjską wystąpi w piątek (2.07) w Białymstoku. 

To "Magda Brudzińska Klezmer Trio" - odważne i piękne połączenie tradycji z nowoczesnością. Folkowe i klezmerskie brzmienie przeplatane elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Inspiracją dla zespołu są tradycyjne pieśni i melodie diaspory galicyjskiej, muzyka romska i bałkańska.

Podstawowy skład instrumentalny trio to: głos, altówka, akordeon i kontrabas. Wszyscy są klasycznie wykształconymi zawodowymi muzykami, gwarantującymi najwyższy poziom wykonania. 

Zespół koncertuje na wielu scenach w kraju i za granicą, zawsze wzbudzając swymi występami emocje i spore zainteresowanie. Początek koncertu w Centrum Zamenhofa przy Warszawskiej w piątek (2.07) o godz. 18:00. 


W Galerii Sleńdzińskich przy ul. Legionowej o 18:00 otwarcie wystawy malarstwa Mikołaja Maleszy "Poza słowem".

Artysta w swojej twórczości czerpie z różnych źródeł i szuka odmienności. Inspiracją do malowania zawsze było i jest miejsce pochodzenia – wieś na skraju Puszczy Knyszyńskiej. 

Nauka w Supraślu i studia na ASP w Warszawie uformowały jego wrażliwość na sztukę współczesną i różnorakie jej nurty. Praca w teatrze (jako scenograf) pozwoliła wzbogacać tematykę o nowe środki wyrazu. Wpływ krajobrazu, kontakt ze zwierzętami, specyficzna wschodnia duchowość, a także teatr miały szerokie oddziaływanie na powstawanie wielu jego prac.

Na wystawie zaprezentowane będą obrazy z nurtu "ikonicznego" oraz cyklu "Między słowami", a także kilkadziesiąt prac małego formatu, które prezentują bogactwo działań twórczych Mikołaja Maleszy.


W południe na placu przed Teatrem Dramatycznym otwarcie wystawy "TU rodziła się Opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ‘80" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych.

Na planszach zobaczymy wydarzenia, które miały kluczowe znaczenie w perspektywie ogólnokrajowej, a także działalność opozycyjną z punktu widzenia historii regionalnej.


Trwa Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek".

I już dziś (2.07) o 20:00 na Placu im. Stanisława Moniuszki (w razie niepogody - scena główna BTL) zobaczymy spektakl "Gould" w wykonaniu Walny Teatr (Polska).

Jan Sebastian Bach, wściekły z powodu pomysłu wysłania jego „Wariacji Goldbergowskich” w kosmos, postanawia pozbawić ludzkość swojej spuścizny i podarować ją tym, którzy słuchać jej będą w kosmosie. Po raz ostatni aranżuje koncert zmarłego – po wykonaniu „Wariacji”– Glenna Goulda, wydobywając go przy pomocy jego własnego nagrania z fortepianu (pod postacią nadmarionety), po czym przedstawia własny muzyczny testament.

Jutro (3.07) na scenie głównej BTL o 19:00 rozpocznie się "Podróż dobrego Hansa Böhm po Europie" - Alfa Divadlo.

W niedzielę (4.07)  Białostocki Teatr Lalek pokaże o 18:00 "Piaskownicę".


W Podlaskim Instytucie Kultury, w białostockich spodkach o 18:00 dziś spotkanie literackie z Robertem Pawłowskim - autorem książki "Niemy Niemen". 

Robert Pawłowski, udaje się w podróż śladami książki "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i stara się prześledzić ich dalsze losy.

"Mamy to szczęście, że nie musimy opierać się na domysłach, jeśli chodzi o rodzinę Strzałkowskich i tego, co przyniosła im kolejna wojna i władza sowiecka. Po wkroczeniu wojsk sowieckich bolszewicy rozpoczęli polowanie na polskich panów. Tymi panami, okrutnymi krwiopijcami, miała być zubożała szlachta, do której należał między innymi Janek Bohatyrowicz. O jego tragicznych losach, o pomocy udzielonej jego rodzinie przez Aldonę Dzierżyńską – siostrę krwawego Feliksa, o pierwszym kontakcie z Bohatyrowiczami twórców filmu Nad Niemnem. 

Podczas spotkania będą publikowane zdjęcia archiwalne prawdziwych bohaterów "Nad Niemnem".

A w spotkaniu udział weźmie też Katarzyna Pawlak, która w filmowej adaptacji książki grała Justynę Orzelską.

Spotkanie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. Wstęp wolny.


W Supraślu rozpoczyna się Festiwal "Między Wierszami".

Będzie miał charakter hybrydowy tj. online i stacjonarny w Supraślu, a promować będzie polską literaturę, teatr i muzykę oraz sztuki plastyczne.

Dziś wieczorem o 20:30 inauguracja imprezy w Teatrze Wierszalin. O 21:00 Teatr Wierszalin pokaże "Dziady - Noc pierwszą" wg. Adama Mickiewicza.

Jutro w południe przy ul. 3 maja - HAPPENING ULICZNY "Ulica Poetów. Tuwim".

O 15:00 w Domu Ludowym (Scena letnia) - KONCERT "Między wierszami -między dźwiękami". Koncert inspirowany twórczością wybitnych poetów polskich, m.in: Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Kazimierza Przerwy – Tetmajera w wykonaniu

Małgorzaty Trojanowskiej – sopran, akompaniować jej będzie na fortepianie - Robert Marat.

O 17:00 w bibliotece otwarcie wystawy fotografii Magdaleny Rybij - 

z okazji jubileuszu XXX-lecia Teatru Wierszalin.

O 21:00 możemy zobaczyć "Dziady - Noc pierwszą" w siedzibie Teatru.


Trwają Dni Ziemi Juchnowieckiej.

Dziś (2.07) zaplanowano – "Wieczór z poezją i Trylobitem"

Grupa teatralna Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny zaprezentuje spektakl oparty na twórczości Teresy Radziewicz "W wirach, w powrotach". Oprócz grupy "Trylobit" na scenie wystąpi także Krzysztof Kozikowski z recitalem poezji śpiewanej.

Spotkanie rozpocznie się o 19:00 w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym. Wstęp wolny.


Przed nami Festiwal Rock na Bagnie w Goniądzu.

Dziś (2.07) już od 14:00 usłyszymy m.in: BLUE HANGOVER, MARNE SZANSE, POWER OF LOVE, CRIMINAL TANGO czy PODWÓRKOWYCH CHULIGANÓW.

Od 20:00 wystąpią: THE ANALOGS, SEXBOMBA i BIELIZNA.


Ten festiwal prezentuje twórców, którzy łączą tradycję muzyki klasycznej oraz współczesną muzykę improwizowaną, jazz i elektronikę. Dziś (2.07) zaczyna się WIGROSFERA

W kawiarni artystycznej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71 wystąpią o 19:00 NeoQuartet - zespół zaprezentuje program złożony z utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów z Japonii, USA, Egiptu, Polski, Korei Południowej i Finlandii. (Organizatorzy festiwalu, ze względu na pogodę, zmienili miejsce i godzinę rozpoczęcia WigroSfery).

Później rodowity suwalczanin, mieszkający w Trójmieście Krzysztof Arszyn Topolski zagra utwory inspirowane twórczością amerykańskiego pioniera sztuki konceptualnej Waltera De Marii (łoltera de mariji), a o 22:00 obejrzymy dwa wczesne filmy Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z Wigrosferą. 

W sobotę (3.07) koncerty przeniosa się na plażę PTTK w Starym Folwarku nad Wigrami. Transmisję z sobotnich wydarzeń festiwalowych można będzie zobaczyć na naszym radiowym FB.

 

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Adam Dąbrowski
ZAMBRÓW
25.10.2021, 16:18, akt. 17:24

Nowa droga w gminie Rutkiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok