Radio Białystok | Wiadomości | Nasila się fala nielegalnej imigracji przez polsko-białoruską granicę

Nasila się fala nielegalnej imigracji przez polsko-białoruską granicę

autor: Adam Janczewski

10.07.2021, 07:36, akt. 08:33

Podlaska Straż Graniczna w tym roku zatrzymała już 235 uchodźców. To zdecydowanie więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy takich osób było 114.

Źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej
Źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej


0:00
0:00
Nasila się fala nielegalnej imigracji przez polsko-białoruską granicę - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tylko w ostatnich dniach pogranicznicy z Kuźnicy i Narewki zatrzymali dwie duże grupy obcokrajowców - łącznie prawie 89 osób - Afgańczyków i obywateli Rosji narodowości Czeczeńskiej.

Zmierzająca do Polski coraz większa fala migracji, to zdaniem ekspertów, odwet reżimu Aleksandra Łukaszenki za sankcje nałożone przez Unię Europejską.

Łukaszenka w ramach retorsji za działania Unii - w tym Polski i Litwy - zorganizował korytarze przerzutowe, zapewne państwowo i za całkiem porządne pieniądze, które trafiają do ludzi związanych z reżimem. Te działania odwetowe przy okazji służą podbudowaniu finansów ludzi powiązanych z Łukaszenką, którzy są stratni na wszystkich represjach nałożonych na Białoruś - ocenia ekspert do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego prof. Daniela Boćkowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku i prognozuje, że to dopiero początek fali migracji przez nasz region, która w najbliższych tygodniach lub miesiącach będzie coraz większa.

Rzecznik podlaskiego oddziału straży granicznej major Katarzyna Zdanowicz zapewnia, że funkcjonariusze są gotowi na nasilającą się falę nielegalnych migracji.

Służba w Straży Granicznej pełniona jest 24 godziny na dobę. Funkcjonariusze wyposażeni są w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt i cały czas jesteśmy doposażani. Do tego dochodzą też systemy technicznego wsparcia granicy, w które też jesteśmy wyposażeni - wylicza major Katarzyna Zdanowicz.

Eksperci zwracają uwagę, że problemem może wkrótce okazać się niewystarczająca liczba miejsc w ośrodkach dla uchodźców, ponieważ Białorusini nie chcą przyjmować zatrzymanych w Polsce imigrantów.

Z ogromną falą nielegalnych imigrantów z Białorusi walczą Litwini. W 2020 roku zatrzymano tam już ponad 1400 osób, czyli kilkunastokrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Litewskie władze zdecydowały się zaangażować wojsko, które ma pomagać służbom granicznym.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zatrzymała kolejnych migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią

8.07.2021, 16:40

49 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusią zatrzymali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Krynkach - podała w czwartek rzeczniczka POSG mjr SG Katarzyna Zdanowicz.


Podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali siedmioro nielegalnych migrantów, w tym 6-letnie dziecko

31.05.2021, 18:27

Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymał siedmioro nielegalnych imigrantów i trzech kurierów, którzy pomogli im dostać się do Polski z Litwy. Imigranci zostali przekazani stronie litewskiej w ramach procedury readmisji; podejrzani o ich przerzut odpowiedzą karnie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok