Radio Białystok | Wiadomości | Bardzo wysoka temperatura, ulewne deszcze i spływająca woda z pól - to przyczyny śnięcia ryb w rzece Supraśl [zdjęcia]

Bardzo wysoka temperatura, ulewne deszcze i spływająca woda z pól - to przyczyny śnięcia ryb w rzece Supraśl [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

12.07.2021, 12:50, akt. 16:49

Bardzo wysoka temperatura, ulewne deszcze i spływająca woda z pól. To przyczyny tzw. przyduchy w rzece Supraśl, która spowodowała śnięcie ryb.

źródło: facebook.com/RadoslawDobrowolskiSuprasl
źródło: facebook.com/RadoslawDobrowolskiSuprasl


0:00
0:00
Walka z przyduchą w Supraślu i Wasilkowie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tylko w ciągu dwóch dni w Supraślu i Wasilkowie wyłowiono ponad tonę martwych ryb.- Powodem śnięcia ryb był brak tlenu w rzece - mówi naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku Marcin Dziedzic. Inspektorzy, którzy byli na miejscu i przeprowadzali badania, nie stwierdzili żadnych nielegalnych dopływów czy zrzutów ścieków. Wszystko wskazuje, że powodem śnięcia ryb były czynniki naturalne, związane z upalną temperaturą i ulewnymi deszczami.


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przyducha. W weekend w Supraśli ilość tlenu była w okolicach 2 mg. Standardowo np. przy temperaturze wody ok. 15°C. wskaźnik tlenu wynosi ok. 30 mg. Im mamy wyższą temperaturę, tym tlenu jest coraz mniej. Jest to zjawisko naturalne - tłumaczy Marcin Dziedzic.


W weekend temperatura wody w Supraślu wynosiła 27°C. Marcin Dziedzic dodaje, że rzeka Supraśl jest szczególnie narażona na tzw. przyduchę.


Niestety nasze podlaskie rzeki charakteryzują się bardzo powolnym przepływem, jest tak zwłaszcza w rzece Supraśl. Do przyduchy przyczynia się również duża ekspozycja słoneczna i wysoka temperatura. Jeszcze jedną przyczyną przyduchy są spływające substancje humusowe z pól, bo woda jest zabarwiona na brunatny kolor. To też powoduje przyduchę, bo substancje organiczne powodują pobór tlenu - wyjaśnia Marcin Dziedzic.


W Supraślu i Wasilkowie wędkarze odławiają śnięte ryby, które trzeba zutylizować. Pomagają im w tym strażacy, którzy przy okazji starają się napowietrzać wodę.| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Plaża w Supraślu czasowo zamknięta

10.07.2021, 14:58

Plaża w Supraślu od soboty (10.07) jest czasowo zamknięta. Taką decyzję podjął burmistrz Radosław Dobrowolski. Powodem jest wiele śniętych ryb, które znajdują się w rzece.


Śnięte ryby w rzece Supraśl w pobliżu dzikiego kąpieliska w Jurowcach

10.07.2021, 11:16

O tej sprawie poinformował nas Słuchacz. Wiele śniętych ryb jest w rzece Supraśl w pobliżu dzikiej plaży w Jurowcach. Wiedzą o tym już przedstawiciele różnych instytucji. Powiadomiony jest m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska czy Wody Polskie.


Prawdopodobnie przyducha była przyczyną śnięcia ryb w rzece Białej w Białymstoku

28.10.2020, 09:35

Chwilowy brak tlenu w wodzie, czyli przyducha, był prawdopodobnie przyczyną śnięcia ryb w rzece Białej w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok