Radio Białystok | Wiadomości | Wiceminister zdrowia: Nie powinno być powrotu do lock downu

Wiceminister zdrowia: Nie powinno być powrotu do lock downu

15.07.2021, 09:49, akt. 10:34

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że z Covidem należy normalnie żyć i nie powinno być powrotu do lockdownu, który był stosowany przy poprzednich falach.

Waldemar Kraska, źródło: Senat RP
Waldemar Kraska, źródło: Senat RP

Czwarta fala pandemii nieuchronna, ale bez całkowitego zamykania kraju


Waldemar Kraska na antenie Programu 1. Polskiego Radia podkreślił, że całkowite zamknięcie kraju ma wiele skutków negatywnych. W tym kontekście wskazał na szkodę dla gospodarki, zdrowia i kwestii psychicznych. 

"Myślę, że do tego nie dojdzie" - powiedział, odnosząc się do kolejnych lockdownów.

Gość Sygnałów Dnia zapewnił, że państwo jest przygotowane na ewentualny wzrost zachorowań na jesieni - przygotowane zostały dodatkowe łóżka covidowe. 

"Mam nadzieję, że nie będą wykorzystane" - powiedział.

Wiceminister Waldemar Kraska dodał, że jesteśmy w innym czasie, niż przy poprzednich falach, ale według niego czwarta fala pandemii jest nieuchronna.

"Ale jestem przekonany, że to nie będzie taka skala jak w trzeciej fali" - ocenił Kraska. Jak podkreślił, odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta koronawirusa, wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie, co, jak ocenił, wskazuje na dynamiczny wzrost udziału wariantu Delta w ogólnej liczbie zakażeń koronawirusem.

"Trudno w tej chwili powiedzieć, czy to będzie połowa sierpnia, czy wrzesień, czy październik. To będzie oczywiście zależało od liczby osób, które się zaszczepią, a więc jak zawsze wszystko w naszych rękach" - ocenił.


Bez obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19


Wiceminister podkreślił również, że na ten moment w Polsce nie ma żadnych planów wprowadzania obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Dodał, że "obserwujemy sytuację, która dzieje się w Europie; to, że niektóre kraje planują wprowadzać szczepienia obowiązkowe, również bacznie obserwujemy".

"Na razie sytuacja w Polsce jest stabilna i takiego obowiązku na pewno nie planujemy" - zaznaczył. Ocenił, że nie ma również potrzeby wprowadzać obowiązku szczepień dla medyków, gdyż ponad 90 proc. osób wykonujących zawody medyczne jest już zaszczepionych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę (14.07), że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta. W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.

Dotychczas w kraju w pełni zaszczepiono prawie 15,5 miliona osób, a ponad 2,6 miliona uznano za ozdrowieńców po zakażeniu. Od marca ubiegłego roku testy laboratoryjne wykazały 2 miliony 881 tysięcy 46 zakażeń. W środę (14.07) poinformowano o 86 nowych infekcjach.

źródło: IAR, PAP, | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzecia fala koronawirusa zaczyna docierać do naszego regionu

8.03.2021, 07:07

W niedzielę (7.03) w Suwałkach i suwalskim powiecie ziemskim odnotowano 19 nowych przypadków zakażenia. To trzy razy więcej niż tydzień wcześniej. Dwie osoby zmarły. Obie miały choroby współistniejące.


prof. Robert Flisiak

4.03.2021, 07:40

- Gdyby ktoś powiedział rok temu, że będziemy się cieszyć, gdy będzie poniżej 10 000 zachorowań dziennie, to chyba nikt by nie uwierzył.


dr Marek Bartoszewicz

5.02.2021, 08:28

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Jak pandemia COVID 19 wpłynęła na białostoczan?

14.12.2020, 08:30

"Celem projektu jest ocena tego długotrwałego wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na populację Białegostoku. Chcemy ocenić występowanie przeciwciał, dowiedzieć się dlaczego niektórzy pacjenci bardzo ciężko przechodzą COVID, a niektórzy praktycznie bezobjawowo" - mówi prof. Anna Moniuszko-Malinowska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASmat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok