Radio Białystok | Gość | dr Marek Bartoszewicz - z Wydziału Biologii UwB

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB

autor: Adam Janczewski

5.02.2021, 08:28, akt. 10:25

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka
dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

Z dr. Markiem Bartoszewiczem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trwa masowa akcja szczepień Polaków. Wkrótce preparat dostaną również nauczyciele. Wśród wielu osób pojawiają się wątpliwości, ponieważ starsi pedagodzy nie będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Dlaczego tak jest i czy faktycznie jest się czego obawiać? Między innymi o tym z mikrobiologiem doktorem Markiem Bartoszewiczem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak już wspomnieliśmy, w przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia pedagogów w szkołach, przedszkolach i żłobkach, nauczyciele poniżej 60 roku życia będą szczepieni preparatem AstraZeneca, starsi nauczyciele dostaną preparat firmy Pfizer-BioNTech lub Moderny i to budzi niepokój wśród części nauczycieli i w sumie nie tylko wśród nauczycieli. Skąd takie rozgraniczenia, dlaczego starsze osoby nie mogą dostać preparatu firmy AstraZeneca, a młodsze już tak?


dr Marek Bartoszewicz: Wynika to przede wszystkim z tego, że szczepionka AstraZeneca w momencie, kiedy była testowana, bo przecież rejestrację tego produktu musiały poprzedzić odpowiednie wielofazowe testy kliniczne, ona była testowana przede wszystkim na osobach w wieku mniej więcej do 56 roku, bo tacy ludzie stanowili główną część tej próby, na której preparat był testowany. Stąd też tak naprawdę nie do końca być może wiemy, jak dobrze ta szczepionka zadziałałaby na osoby w wieku starszym i tylko z tego rodzą się te wszystkie obawy oraz ograniczenia. 

Nie mamy jeszcze kompletnych danych na temat immunogenności i efektywności w działaniu preparatu firmy AstraZeneca u osób starszych, natomiast takie wyniki mamy do tych szczepionek mRNA, takich jak szczepionka Pfizera, czy szczepionka Moderny, stąd też zaleca się, żeby osoby starsze szczepione były tymi szczepionkami, a osoby w wieku od 18 do 60 roku życia preparatem AstraZeneka, który wydaje się, że będzie tańszy, łatwiej dostępny i pozwoli nam na szybsze zaszczepienie zdecydowanie większej grupy ludzi.


Według badań klinicznych, które już mamy, szczepionka firmy AstraZeneca w 100% chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i ryzykiem śmierci, przed zachorowaniem chroni w 60%, czy pańskim zdaniem te liczby nie budzą niepokoju?


Musimy sobie zdawać sprawę, że duża część szczepionek, z którymi się spotykamy na codzień, ma bardzo podobne wyniki skuteczności w swoim działaniu. Szczepionka na przykład przeciwko gruźlicy tzw. szczepionka BCG, podaje się, że od 60 do 80% nas chroni przed gruźlicą, ale ma chronić nas przed tymi najcięższymi, powikłanymi postaciami gruźlicy. Podobnie ze szczepionką przeciwgrypową, która ma różną skuteczność przed zachorowaniem, ale chroni nas przed konsekwencjami. 

I w przypadku zakażeń wywołanych koronawirusem, z naszej perspektywy najważniejsze jest to, aby uniknąć konieczności hospitalizacji ludzi, stosowania jakiejś formy tlenoterapii, czy nawet podłączania pod respiratory i przede wszystkim, aby uniknąć zgonów. A przed tym szczepionka AstraZeneca w oparciu o te wszystkie dostępne dane kliniczne, które mamy, wydaje się, że chroni bardzo skutecznie. 

Natomiast przed łagodną do średniej postaci zakażeń koronawirusem, rzeczywiście ta skuteczność jest tutaj dużo mniejsza. Mimo wszystko wydaje się, że lepiej przechorować takie zakażenie w domu, nawet mając przez kilka dni objawy gorączki i ból całego ciała, niż ryzykować te przykre konsekwencje, o których też często się mówi, związane z poważną formą zakażenia. 60 czy 65% to i tak o wiele więcej niż zero.


Przez cały czas pan skutecznie uspokaja, więc ja spróbuję jeszcze troszeczkę tutaj wzbudzić niepokoju. Szczepionka firmy AstraZeneca otrzymała pozytywną rekomendację w Polsce, ale wiemy, że na przykład te Swissmedic, czyli szwajcarska agencja produktów terapeutycznych, która odpowiada za dopuszczenie do obrotu leków w tym kraju, odmówiła zatwierdzenia brytyjskiej szczepionki. Powód - za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie w zapobieganiu COVID-19. 


Szwajcarzy wielokrotnie wykazywali się taką ogromną dociekliwością i wymagali dużej liczby danych, zresztą podobnie było w przypadku, o ile mnie pamięć nie myli, szczepionki Pfizera, kiedy na terenie Unii Europejskiej ten preparat już zyskał dopuszczenie Europejskiej Agencji Leków, Szwajcarzy powiedzieli - poczekamy jeszcze chwilkę, poczekamy aż producent dostarczy nam dodatkową porcję danych, po czym z niewielkim opóźnieniem taki preparat został dopuszczony.

Teraz sytuacja wydaje się powtarzać. To nie jest tak, że Szwajcarzy stwierdzili, iż szczepionka firmy AstraZeneca jest szkodliwa, jest zła, bądź nieskuteczna - oni po prostu powiedzieli, że jeszcze w pewnych obszarach poproszą o troszeczkę więcej danych, aby móc tę sprawę rozpatrzyć i szczepionkę dopuścić. 

Natomiast musimy pamiętać o tym, że szczepionka AstraZeneca jest tą podstawową szczepionką, która jest stosowana w tej chwili na przykład w Wielkiej Brytanii i tam mamy już ogromną liczbę osób, która została tą szczepionką potraktowana i nie widzimy żadnych poważnych skutków ubocznych. 

Rzeczywiście na takie długofalowe efekty i ocenę tych właściwości zabezpieczających przed zakażeniem koronawirusem troszeczkę jeszcze przyjdzie nam poczekać w populacji brytyjskiej. Ale tę szczepionkę się bezpiecznie stosuje i ja mimo wszystko podchodzę do tej szczepionki z pewną dozą nieufności pod kątem, być może, jej skuteczności i będę na pewno na bieżąco monitorował wyniki badań klinicznych, bo one cały czas są uzupełniane i każdy preparat wprowadzony w ogóle do lecznictwa on jest obserwowany i wyniki są zbierane przez cały okres jego stosowania. To nie jest tak, że już naukowcy zakończyli tutaj pracę. 

Natomiast uważam, że w takiej sytuacji w jakiej dzisiaj się znajdujemy, w takiej sytuacji, kiedy mamy już zmęczenie tymi lock downami, ograniczeniami różnego rodzaju sfery aktywności publicznej, możliwość skutecznego zaszczepienia jak największej grupy ludzi, powinna być dla nas priorytetem, nawet jeżeli to ma być szczepionka, która będzie nieco mniej skuteczna w przypadku zakażeń, ale przede wszystkim - powtarzam - tych zakażeń łagodnych, te najcięższe zakażenia tutaj dobrze jesteśmy zabezpieczeni przed nimi.


Czy jest szczepionka przeciwko koronowirusowi, której by pan sam nie przyjął?


Jeżeli jakakolwiek szczepionka została dopuszczona do stosowania, to ja taką szczepionkę na pewno bym przyjął, ponieważ ufam naukowcom, tym bardziej, że to nie jest tak, że tylko producent mówi: nasza szczepionka działa i to już jest ostateczny wyznacznik. Przed dopuszczeniem takiej szczepionki do stosowania, ona najpierw jest wnikliwie badana na kilku różnych etapach, potem pojawiają się prace naukowe, które poddawane są dokładnej recenzji i dopiero po ich opublikowaniu, po zebraniu dużej ilości danych, preparat może być dopuszczony. 

Ja osobiście uważam, że zarówno szczepionki mRNA, o których wiemy już naprawdę dużo, bo prace nad nimi trwają od prawie 30 lat, jak i szczepionki wektorowe, czy nawet szczepionki podjednostkowe, to są preparaty bezpieczne. A te, które zostały u nas dopuszczone, na pewno nie budzą moich jakichś specjalnych zastrzeżeń. 

Zresztą musicie państwo mieć świadomość tego, że nie każda szczepionka zostanie i została już w ogóle dopuszczona. Pojawiły się preparaty, co do których mieliśmy poważne wątpliwości co do skuteczności i najczęściej nawet sami producenci rezygnowali z kontynuowania takich badań, bądź ewentualnie uznali, że jakieś testy jeszcze muszą powtórzyć. Nawet firma Sanofi Pasteur, która opracowuje własną szczepionkę, powiedziała - mamy duże opóźnienia, więc w tym momencie pomożemy w produkcji szczepionki firmy Pfizer, a nasze badania odłożymy troszeczkę na później, nie wprowadzany na razie własnego preparatu.


Co jakiś czas słyszymy, że również polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciw COVID-19. Czy wie pan na jakim etapie są te badania i czy mają w ogóle jeszcze jakiś sens, czy nie będzie tak, że zaszczepimy wszystkich i wtedy powstanie też polski preparat.


Badania mają sens, ponieważ nawet gdyby się okazało, że zanim polska szczepionka powstanie, chociaż doniesienia mówią, że ma szansę być bardzo skuteczna i przede wszystkim też tania, ale nawet jeżeli zaszczepimy wszystkich, zanim ten preparat powstanie, to musimy pamiętać o tym, że ta wiedza, którą zdobędziemy w trakcie produkcji tej szczepionki, może nam ogromnie pomóc w przypadku, jeżeli pojawią się jakieś nowe koronawirusy. 

A przecież pamiętajmy, że ten SARS-CoV-2, który wywołuje COVID, to też nie jest pierwszy koronawirus, wcześniej mieliśmy epidemię SARS, później pojawiły się wirusy MERS, to właśnie dane zgromadzone w trakcie zakażeń tamtymi wirusami i prób opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS, temu pierwszemu z 2002 roku, zaowocowały tym, że teraz tak szybko mogliśmy przygotować szczepionkę przeciwko COVID-19.


Jest pytanie o trwałość szczepionki, bo nie wiadomo, czy nie będzie trzeba powtarzać tych szczepień przeciw koronawirusowi, nie wiadomo na ile te preparaty, które są dostępne, będą zapewniały odporność. Ale odchodząc od tematu szczepień - dziś w Białymstoku protestować mają przedstawiciele branży weselnej. Czy pańskim zdaniem, biorąc pod uwagę to, co już wiemy o koronawirusie, jego transmisji i całej pandemii, czy jest to już czas na to, by myśleć o ponownym organizowaniu imprez okolicznościowych?


Byłbym tutaj jeszcze bardzo ostrożny, uważam że na razie nie jesteśmy na takim etapie, tym bardziej, że za chwilkę może nam się nałożyć na zakażenia koronawirusowe jeszcze górka grypowa, która zazwyczaj luty - marzec się pojawia i obydwie choroby wywołują podobne symptomy, to jest dosyć niebezpieczne działanie. 

Uważam, że na razie jeszcze powinniśmy się troszeczkę wstrzymać, tym bardziej, że właśnie ruszamy z dużą ilością szczepień i szansa na to, że znaczna część naszej populacji będzie uodporniona w krótkim czasie, jest dość duża. W trakcie takich imprez masowych, w trakcie których jeszcze mamy do czynienia i z alkoholem, i z rodzinną, bliską atmosferą, ciężko jest zachować bezpieczny dystans, żeby nie powiedzieć, że jest to wręcz niemożliwe, stąd też jestem do tego akurat pomysłu nastawiony troszeczkę jeszcze sceptycznie.


A jeżeli ktoś z naszych słuchaczy chciałby dowiedzieć się więcej na temat szczepień to jest taka możliwość bezpłatnie już dziś.


Dzisiaj o 17:00 na stronie facebookowej koła naukowego biologów, które działa na wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, będzie na żywo transmitowany wykład, w trakcie którego będę opowiadał troszeczkę więcej o bezpieczeństwie szczepionek, o różnych rodzajach szczepionek, a także będę się starał odpowiedzieć na pytania, które będą zadawane w trakcie takiego wykładu, za pomocą komentarzy na Facebooku.


Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok