Radio Białystok | Gość | dr Marek Bartoszewicz - z Wydziału Biologii UwB

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB

autor: Adam Janczewski

5.02.2021, 08:28, akt. 10:25

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka
dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

Z dr. Markiem Bartoszewiczem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trwa masowa akcja szczepień Polaków. Wkrótce preparat dostaną również nauczyciele. Wśród wielu osób pojawiają się wątpliwości, ponieważ starsi pedagodzy nie będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Dlaczego tak jest i czy faktycznie jest się czego obawiać? Między innymi o tym z mikrobiologiem doktorem Markiem Bartoszewiczem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak już wspomnieliśmy, w przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia pedagogów w szkołach, przedszkolach i żłobkach, nauczyciele poniżej 60 roku życia będą szczepieni preparatem AstraZeneca, starsi nauczyciele dostaną preparat firmy Pfizer-BioNTech lub Moderny i to budzi niepokój wśród części nauczycieli i w sumie nie tylko wśród nauczycieli. Skąd takie rozgraniczenia, dlaczego starsze osoby nie mogą dostać preparatu firmy AstraZeneca, a młodsze już tak?


dr Marek Bartoszewicz: Wynika to przede wszystkim z tego, że szczepionka AstraZeneca w momencie, kiedy była testowana, bo przecież rejestrację tego produktu musiały poprzedzić odpowiednie wielofazowe testy kliniczne, ona była testowana przede wszystkim na osobach w wieku mniej więcej do 56 roku, bo tacy ludzie stanowili główną część tej próby, na której preparat był testowany. Stąd też tak naprawdę nie do końca być może wiemy, jak dobrze ta szczepionka zadziałałaby na osoby w wieku starszym i tylko z tego rodzą się te wszystkie obawy oraz ograniczenia. 

Nie mamy jeszcze kompletnych danych na temat immunogenności i efektywności w działaniu preparatu firmy AstraZeneca u osób starszych, natomiast takie wyniki mamy do tych szczepionek mRNA, takich jak szczepionka Pfizera, czy szczepionka Moderny, stąd też zaleca się, żeby osoby starsze szczepione były tymi szczepionkami, a osoby w wieku od 18 do 60 roku życia preparatem AstraZeneka, który wydaje się, że będzie tańszy, łatwiej dostępny i pozwoli nam na szybsze zaszczepienie zdecydowanie większej grupy ludzi.


Według badań klinicznych, które już mamy, szczepionka firmy AstraZeneca w 100% chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i ryzykiem śmierci, przed zachorowaniem chroni w 60%, czy pańskim zdaniem te liczby nie budzą niepokoju?


Musimy sobie zdawać sprawę, że duża część szczepionek, z którymi się spotykamy na codzień, ma bardzo podobne wyniki skuteczności w swoim działaniu. Szczepionka na przykład przeciwko gruźlicy tzw. szczepionka BCG, podaje się, że od 60 do 80% nas chroni przed gruźlicą, ale ma chronić nas przed tymi najcięższymi, powikłanymi postaciami gruźlicy. Podobnie ze szczepionką przeciwgrypową, która ma różną skuteczność przed zachorowaniem, ale chroni nas przed konsekwencjami. 

I w przypadku zakażeń wywołanych koronawirusem, z naszej perspektywy najważniejsze jest to, aby uniknąć konieczności hospitalizacji ludzi, stosowania jakiejś formy tlenoterapii, czy nawet podłączania pod respiratory i przede wszystkim, aby uniknąć zgonów. A przed tym szczepionka AstraZeneca w oparciu o te wszystkie dostępne dane kliniczne, które mamy, wydaje się, że chroni bardzo skutecznie. 

Natomiast przed łagodną do średniej postaci zakażeń koronawirusem, rzeczywiście ta skuteczność jest tutaj dużo mniejsza. Mimo wszystko wydaje się, że lepiej przechorować takie zakażenie w domu, nawet mając przez kilka dni objawy gorączki i ból całego ciała, niż ryzykować te przykre konsekwencje, o których też często się mówi, związane z poważną formą zakażenia. 60 czy 65% to i tak o wiele więcej niż zero.


Przez cały czas pan skutecznie uspokaja, więc ja spróbuję jeszcze troszeczkę tutaj wzbudzić niepokoju. Szczepionka firmy AstraZeneca otrzymała pozytywną rekomendację w Polsce, ale wiemy, że na przykład te Swissmedic, czyli szwajcarska agencja produktów terapeutycznych, która odpowiada za dopuszczenie do obrotu leków w tym kraju, odmówiła zatwierdzenia brytyjskiej szczepionki. Powód - za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie w zapobieganiu COVID-19. 


Szwajcarzy wielokrotnie wykazywali się taką ogromną dociekliwością i wymagali dużej liczby danych, zresztą podobnie było w przypadku, o ile mnie pamięć nie myli, szczepionki Pfizera, kiedy na terenie Unii Europejskiej ten preparat już zyskał dopuszczenie Europejskiej Agencji Leków, Szwajcarzy powiedzieli - poczekamy jeszcze chwilkę, poczekamy aż producent dostarczy nam dodatkową porcję danych, po czym z niewielkim opóźnieniem taki preparat został dopuszczony.

Teraz sytuacja wydaje się powtarzać. To nie jest tak, że Szwajcarzy stwierdzili, iż szczepionka firmy AstraZeneca jest szkodliwa, jest zła, bądź nieskuteczna - oni po prostu powiedzieli, że jeszcze w pewnych obszarach poproszą o troszeczkę więcej danych, aby móc tę sprawę rozpatrzyć i szczepionkę dopuścić. 

Natomiast musimy pamiętać o tym, że szczepionka AstraZeneca jest tą podstawową szczepionką, która jest stosowana w tej chwili na przykład w Wielkiej Brytanii i tam mamy już ogromną liczbę osób, która została tą szczepionką potraktowana i nie widzimy żadnych poważnych skutków ubocznych. 

Rzeczywiście na takie długofalowe efekty i ocenę tych właściwości zabezpieczających przed zakażeniem koronawirusem troszeczkę jeszcze przyjdzie nam poczekać w populacji brytyjskiej. Ale tę szczepionkę się bezpiecznie stosuje i ja mimo wszystko podchodzę do tej szczepionki z pewną dozą nieufności pod kątem, być może, jej skuteczności i będę na pewno na bieżąco monitorował wyniki badań klinicznych, bo one cały czas są uzupełniane i każdy preparat wprowadzony w ogóle do lecznictwa on jest obserwowany i wyniki są zbierane przez cały okres jego stosowania. To nie jest tak, że już naukowcy zakończyli tutaj pracę. 

Natomiast uważam, że w takiej sytuacji w jakiej dzisiaj się znajdujemy, w takiej sytuacji, kiedy mamy już zmęczenie tymi lock downami, ograniczeniami różnego rodzaju sfery aktywności publicznej, możliwość skutecznego zaszczepienia jak największej grupy ludzi, powinna być dla nas priorytetem, nawet jeżeli to ma być szczepionka, która będzie nieco mniej skuteczna w przypadku zakażeń, ale przede wszystkim - powtarzam - tych zakażeń łagodnych, te najcięższe zakażenia tutaj dobrze jesteśmy zabezpieczeni przed nimi.


Czy jest szczepionka przeciwko koronowirusowi, której by pan sam nie przyjął?


Jeżeli jakakolwiek szczepionka została dopuszczona do stosowania, to ja taką szczepionkę na pewno bym przyjął, ponieważ ufam naukowcom, tym bardziej, że to nie jest tak, że tylko producent mówi: nasza szczepionka działa i to już jest ostateczny wyznacznik. Przed dopuszczeniem takiej szczepionki do stosowania, ona najpierw jest wnikliwie badana na kilku różnych etapach, potem pojawiają się prace naukowe, które poddawane są dokładnej recenzji i dopiero po ich opublikowaniu, po zebraniu dużej ilości danych, preparat może być dopuszczony. 

Ja osobiście uważam, że zarówno szczepionki mRNA, o których wiemy już naprawdę dużo, bo prace nad nimi trwają od prawie 30 lat, jak i szczepionki wektorowe, czy nawet szczepionki podjednostkowe, to są preparaty bezpieczne. A te, które zostały u nas dopuszczone, na pewno nie budzą moich jakichś specjalnych zastrzeżeń. 

Zresztą musicie państwo mieć świadomość tego, że nie każda szczepionka zostanie i została już w ogóle dopuszczona. Pojawiły się preparaty, co do których mieliśmy poważne wątpliwości co do skuteczności i najczęściej nawet sami producenci rezygnowali z kontynuowania takich badań, bądź ewentualnie uznali, że jakieś testy jeszcze muszą powtórzyć. Nawet firma Sanofi Pasteur, która opracowuje własną szczepionkę, powiedziała - mamy duże opóźnienia, więc w tym momencie pomożemy w produkcji szczepionki firmy Pfizer, a nasze badania odłożymy troszeczkę na później, nie wprowadzany na razie własnego preparatu.


Co jakiś czas słyszymy, że również polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciw COVID-19. Czy wie pan na jakim etapie są te badania i czy mają w ogóle jeszcze jakiś sens, czy nie będzie tak, że zaszczepimy wszystkich i wtedy powstanie też polski preparat.


Badania mają sens, ponieważ nawet gdyby się okazało, że zanim polska szczepionka powstanie, chociaż doniesienia mówią, że ma szansę być bardzo skuteczna i przede wszystkim też tania, ale nawet jeżeli zaszczepimy wszystkich, zanim ten preparat powstanie, to musimy pamiętać o tym, że ta wiedza, którą zdobędziemy w trakcie produkcji tej szczepionki, może nam ogromnie pomóc w przypadku, jeżeli pojawią się jakieś nowe koronawirusy. 

A przecież pamiętajmy, że ten SARS-CoV-2, który wywołuje COVID, to też nie jest pierwszy koronawirus, wcześniej mieliśmy epidemię SARS, później pojawiły się wirusy MERS, to właśnie dane zgromadzone w trakcie zakażeń tamtymi wirusami i prób opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS, temu pierwszemu z 2002 roku, zaowocowały tym, że teraz tak szybko mogliśmy przygotować szczepionkę przeciwko COVID-19.


Jest pytanie o trwałość szczepionki, bo nie wiadomo, czy nie będzie trzeba powtarzać tych szczepień przeciw koronawirusowi, nie wiadomo na ile te preparaty, które są dostępne, będą zapewniały odporność. Ale odchodząc od tematu szczepień - dziś w Białymstoku protestować mają przedstawiciele branży weselnej. Czy pańskim zdaniem, biorąc pod uwagę to, co już wiemy o koronawirusie, jego transmisji i całej pandemii, czy jest to już czas na to, by myśleć o ponownym organizowaniu imprez okolicznościowych?


Byłbym tutaj jeszcze bardzo ostrożny, uważam że na razie nie jesteśmy na takim etapie, tym bardziej, że za chwilkę może nam się nałożyć na zakażenia koronawirusowe jeszcze górka grypowa, która zazwyczaj luty - marzec się pojawia i obydwie choroby wywołują podobne symptomy, to jest dosyć niebezpieczne działanie. 

Uważam, że na razie jeszcze powinniśmy się troszeczkę wstrzymać, tym bardziej, że właśnie ruszamy z dużą ilością szczepień i szansa na to, że znaczna część naszej populacji będzie uodporniona w krótkim czasie, jest dość duża. W trakcie takich imprez masowych, w trakcie których jeszcze mamy do czynienia i z alkoholem, i z rodzinną, bliską atmosferą, ciężko jest zachować bezpieczny dystans, żeby nie powiedzieć, że jest to wręcz niemożliwe, stąd też jestem do tego akurat pomysłu nastawiony troszeczkę jeszcze sceptycznie.


A jeżeli ktoś z naszych słuchaczy chciałby dowiedzieć się więcej na temat szczepień to jest taka możliwość bezpłatnie już dziś.


Dzisiaj o 17:00 na stronie facebookowej koła naukowego biologów, które działa na wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, będzie na żywo transmitowany wykład, w trakcie którego będę opowiadał troszeczkę więcej o bezpieczeństwie szczepionek, o różnych rodzajach szczepionek, a także będę się starał odpowiedzieć na pytania, które będą zadawane w trakcie takiego wykładu, za pomocą komentarzy na Facebooku.


Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
16.01.2022

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.


Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.

julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.


Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.


Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.

Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.


fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
31.12.2021

"Nie tylko sfałszowane wybory, ale też ta bezwzględna akcja rozprawiania się ze społeczeństwem białoruskim, obywatelskim doprowadziła do tego, że Białoruś zdecydowanie skręciła w kierunku autorytaryzmu" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
30.12.2021

To sytuacja bez precedensu - łomżyńscy radni odrzucili przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na przyszły rok. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przez kilka godzin apelował o wprowadzenie poprawek i przyjęcie - tej najważniejszej dla samorządu - uchwały. Jednak nic nie wskórał.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2021

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.12.2021

W Podlaskiem zwiększyła się umieralność, przyrost naturalny jest ujemny, a długość życia się skróciła. W I półroczu 2021 r. ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa - takie dane przedstawia Dorota Wyszkowska z Urzędu Statystycznego w Białymstoku.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
28.12.2021

"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Anna Rzepko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Rzepko

z Pronaru
27.12.2021

"Mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Kiedyś to pracownicy bardzo zabiegali o pracę w różnych instytucjach, w tej chwili często to pracodawcy muszą zabiegać, a trudno jest o wykwalifikowanych pracowników" - mówi gość Radia Białystok.

dr Piotr Guzowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Guzowski

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.12.2021

"Wydaje mi się, że doświadczenie, które zdobywamy, pozwala ludziom już po iluś miesiącach podejmować racjonalne decyzje także w kontekście epidemii. To nie jest już tak nieznane, ludzie się z tym troszeczkę oswoili" - mówi historyk.


abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
24.12.2021

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
23.12.2021

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn [wideo]

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
22.12.2021

"Święta będą dniami, które nadal będą wymagały bardzo dużej czujności, monitorowania całej linii granicznej z Białorusią. Na pewno nie odpuszczamy. Nasi funkcjonariusze i żołnierze pozostaną czujni. Widzimy po działaniach służb białoruskich i części cudzoziemców, że oni są w stanie działać z dużym wyrachowaniem, często w nikczemny sposób. Spodziewamy się, że będą zainteresowani również atakami w tych szczególnych dla nas dniach".


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
22.12.2021

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce od wielu lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Już teraz pracodawcy mają problem, by zaspokoić potrzeby kadrowe swoich firm.

Kamil Karpowicz, fot. Marcin Gliński

Kamil Karpowicz

onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
21.12.2021

"Nie warto narażać swojego życia czy swoich dzieci dla internetowych doradzaczy, dla internetowych teorii. Życie pokazało zupełnie co innego. To jednak lekarze, którzy przekonywali, że szczepienia mogą zmniejszyć liczbę chorujących i ciężkość przebiegu choroby, mieli rację. Jeszcze nie jest za późno. Punkty szczepień cały czas przyjmują" - mówi Kamil Karpowicz.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
20.12.2021

"Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani 9 miesięcy temu, mamy z nimi bardzo ograniczony kontakt, nie dochodzi korespondencja, bo w więzieniu jest cenzura" - mówi Marek Zaniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok