Radio Białystok | Wiadomości | Badania potwierdziły przyduchę w Biebrzy. Poprawić sytuację może tylko zmiana pogody

Badania potwierdziły przyduchę w Biebrzy. Poprawić sytuację może tylko zmiana pogody

16.07.2021, 15:24, akt. 16:34

Badania przeprowadzone przez suwalską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku potwierdziły przyduchę w wodach Biebrzy na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował dyrektor parku Artur Wiatr.

źródło: Facebook Biebrzańskiego Parku Narodowego
źródło: Facebook Biebrzańskiego Parku Narodowego

Trudna sytuacja jest na ok. 15-kilometrowym odcinku rzeki. Z powodu bardzo niskiego natlenienia wody dochodzi do śnięcia ryb. Sukcesywnie usuwają je pracownicy parku.

Tlenu jest mało, ponieważ przez długotrwałe upały woda nagrzewa się, zmniejsza się rozpuszczalność tlenu w wodzie. Sytuację utrudniają także spływające do rzeki po ulewnych opadach wody, które niosą ze sobą butwiejącą biomasę z łąk.

Dyrektor parku Artur Wiatr tłumaczy, że krótkotrwałe, ulewne deszcze powodują, że ziemia nie jest w stanie przyjąć wody, która szybko spływa i tworzą się płytkie zastoiska, gdzie woda się nagrzewa.


- Dochodzi do różnych procesów rozkładu biologicznego tej materii organicznej i to w niektórych elementach wraca też do rzeki, więc pewnie potęguje zjawisko przyduchy - zauważa Artur Wiatr. Do rzeki trafiają np. wypłukiwane nawozy. - W takich warunkach potrzebne są ogromne ilości tlenu, żeby rozłożyć to na części pierwsze - tłumaczy dyrektor parku.


Woda w rzece ma wysoką temperaturę, ok. 25 stopni C.


- Temperatura wody jest nadal wysoka i to jest efekt wysokich temperatur powietrza. W związku z tym temperatura wody w rzece, chociaż się troszeczkę obniżyła w stosunku do wcześniejszych pomiarów, to mniej więcej oscyluje w granicach 25 stopni C, a to niestety powoduje, że stężenie tlenu w wodzie jest niskie - wyjaśnia Artur Wiatr.


Park podkreśla, że w przypadku Biebrzy nie ma żadnych możliwości działania ze strony człowieka, aby móc poprawić sytuację. Dyrektor parku powiedział, że sprawa była też omówiona na radzie naukowej parku i specjaliści potwierdzili, że nie można za wiele zrobić, a poprawić sytuację może tylko zmiana pogody.


 - Wybrzmiało to z ust specjalistów, że nie da się z tym zrobić nic. Po prostu jest to proces naturalny i musimy się uzbroić w cierpliwość i liczyć na to, że temperatury powietrza się obniżą, a w ślad za tym będzie niższa temperatura wody. Wtedy możliwość rozpuszczalności tlenu wzrośnie i przez będzie go więcej - stwierdza Artur Wiatr.


Problem z niską ilością tlenu w regionie jest także w rzece Supraśl w Supraślu i w zalewie w Wasilkowie.Od soboty (10.07) w zalewie Zajma w Supraślu strażacy natleniają wodę przy użyciu pomp. Wyłowiono duże ilości śniętych ryb. Napowietrzanie wody ma potrwać co najmniej do poniedziałku.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W rzece Supraśl jest już nieco więcej tlenu. Wciąż trwa odławianie śniętych ryb [wideo]

15.07.2021, 17:15

Śnięte ryby wciąż są odławianie z rzeki Supraśl, ale jest ich mniej niż jeszcze kilka dni temu.


Dalszy ciąg dramatu w Supraśli - napowietrzanie wody nie przynosi efektu

13.07.2021, 12:34

Mimo prób napowietrzania wody nie poprawia się sytuacja na rzece Supraśl. Tylko w poniedziałek (12.07) wyłowiono z niej prawie dwie tony martwych ryb.


Woda w kranach jest bezpieczna - uspokajają Wodociągi Białostockie

12.07.2021, 13:50

Woda w białostockich kranach jest bezpieczna dla zdrowia i spełnia wszelkie normy. Tak rzecznik Wodociągów Białostockich Krzysztof Kita odnosi się do sytuacji śniętych ryb w rzece Supraśl.


Bardzo wysoka temperatura, ulewne deszcze i spływająca woda z pól - to przyczyny śnięcia ryb w rzece Supraśl [zdjęcia]

12.07.2021, 12:50

Bardzo wysoka temperatura, ulewne deszcze i spływająca woda z pól. To przyczyny tzw. przyduchy w rzece Supraśl, która spowodowała śnięcie ryb.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok