Radio Białystok | Wiadomości | Forum Młodych Ludowców chce utworzenia całodobowego centrum pomocy psychiatrycznej dla młodzieży

Forum Młodych Ludowców chce utworzenia całodobowego centrum pomocy psychiatrycznej dla młodzieży

autor: Ryszard Minko

20.07.2021, 17:43, akt. 19:14

Forum Młodych Ludowców rozpoczęło we wtorek (20.07) zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały sejmiku województwa podlaskiego w sprawie utworzenia w Białymstoku tymczasowego oddziału psychiatrii dziecięcej.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Władze województwa odpowiadają, że przecież już dofinansowano trwającą budowę specjalistycznego szpitala. Zdaniem działaczy PSL do czasu powstania placówki należałby utworzyć centrum tymczasowe. W regionie brakuje takiego ośrodka - podkreśla Kamil Popowski z Forum Młodych Ludowców.


- Sytuacja w psychiatrii dziecięcej w województwie podlaskim jest tragiczna. Według statystyk stworzonych przez ekspertów już co piąte dziecko ma problemy na podłożu psychiczno-behawioralnym. Specjaliści głoszą, że tych dzieci będzie przybywało - mówi Kamil Popowski.


W odpowiedzi wicemarszałek województwa Marek Malinowski przypomina, że w regionie działa kilkanaście środowiskowych ośrodków wsparcia psychicznego dla dzieci. Podkreśla też, że zarząd województwa dołożył 40 milionów złotych do budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, które powstaje przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.

Dziś uruchamianie centrum tymczasowego jest nierealne - stwierdza wicemarszałek Marek Malinowski.


- Myślę, że tutaj najważniejsze decyzje są po stronie szpitala UDSK. Z tego, co mi wiadomo, wymaga to pewnych nakładów finansowych na remont. Należałoby rozważyć, czy w tak krótkim okresie należałoby to robić - mówi wicemarszałek. - Chcę podkreślić, że nie jest to akurat nam podlegający szpital - dodaje.


Ludowcy tłumaczyli, że apelują w sprawie oddziału tymczasowego do marszałka, bo w kompetencjach samorządu województwa znajduje się opieka psychiatryczna.

Na Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz Sytuacja zaznaczył, że sytuacja psychiatrii dziecięcej wymaga radykalnych zmian. - W województwie podlaskim nie ma żadnego oddziału pomocy psychiatrycznej dla dzieci. Dlatego podlaskie PSL wspólnie z FML rozpoczyna zbiórkę podpisów pod inicjatywą utworzenia takiego ośrodka - czytamy we wpisie.

Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska przypomniała, komentując inicjatywę FML, że Artur Kosicki już wcześniej deklarował pomoc finansową w stworzeniu oddziału tymczasowego i tę deklarację podtrzymuje. - W związku z tym apelowanie o to przez Forum Młodych Ludowców do marszałka jest bezzasadne - podkreśliła. Jak wcześniej zaznaczał Artur Kosicki, problemem jest brak kadry.Organem prowadzącym UDSK jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży ma się zakończona za rok. Na początku 2019 roku władze szpitala i UMB deklarowały utworzenie tymczasowego oddziału, jednak ten do tej pory nie powstał. Dziś dyrektor szpitala Anna Wasilewska wyjaśnia, że tworzenie na tym etapie ośrodka tymczasowego jest niemożliwe, głównie z powodów finansowych i braku kadry.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Smolnikach k. Suwałk powstanie ośrodek terapeutyczny

16.07.2021, 12:21

W Smolnikach powstanie ośrodek terapeutyczny w którym będą mogły leczyć się osoby mające problemy emocjonalne - m.in. związane z przeżywaniem pandemii koronawirusa. Placówka ma podlegać szpitalowi psychiatrycznemu w Suwałkach.


36 mln zł na remont i renowację UDSK w Białymstoku

25.06.2021, 12:52

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest w zasadzie jedynym dużym ośrodkiem, zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po podpisaniu w piątek (25.06) umowy na rozbudowę tej placówki.


Dwoje medyków z województwa podlaskiego z prestiżowymi nagrodami

24.06.2021, 12:53

Medycy z województwa podlaskiego - prof. Ida Kinalska i dr n. med. Tadeusz Borowski-Beszta - zostali wyróżnieni podczas XVIII edycji konkursu Nagrody Zaufania "Złoty OTIS" 2021. W czwartek (24.06) odbyło się oficjalne wręczenie tych prestiżowych nagród.


"Dzwon Zwycięzcy" zawisł w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

16.06.2021, 16:10

To ma być symboliczny znak radości na zakończenie leczenia. W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zawisł "Dzwon Zwycięzcy".


prof. Anna Wasilewska

18.05.2021, 08:40

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.


Marszałkowie województw apelują o zwiększenie finansowania opieki psychiatrycznej

25.04.2021, 14:52

O zwiększenie finansowania opieki psychiatrycznej apelują do ministra zdrowia i NFZ marszałkowie województw.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok