Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Okręgowy utrzymał wyrok ws. opiekunki oskarżonej o pobicie staruszki

Sąd Okręgowy utrzymał wyrok ws. opiekunki oskarżonej o pobicie staruszki

23.07.2021, 17:24, akt. 19:30

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w piątek (23.07) wyrok skazujący na osiem miesięcy pozbawienia wolności kobietę oskarżoną o pobicie staruszki, którą się opiekowała. Wyrok jest prawomocny.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Sąd utrzymał wyrok ws. opiekunki oskarżonej o pobicie staruszki - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W pierwszej instancji Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał opiekunkę za winną zarzucanego jej przestępstwa. Skazał ją na osiem miesięcy więzienia bez zawieszenia i konieczność zapłaty 10 tys. zł w formie nawiązki. Apelację od tego wyroku złożył oskarżyciel posiłkowy, wnosząc o zwiększenie kwoty nawiązki do 50 tys. zł.

Do wydarzeń doszło latem 2019 r. w Białymstoku. Rodzina dała w internecie ogłoszenie o poszukiwaniu osoby do całodobowej opieki nad 80-letnią seniorką po poważnej operacji, z paraliżem lewej połowy ciała. W sumie opiekunki były dwie, pracowały w cyklach tygodniowych. I to druga z nich zawiadomiła rodzinę, która była wtedy na koniecznym wyjeździe, gdy zastała w mieszkaniu poturbowaną staruszkę; rodzina zawiadomiła pogotowie i policję.

Jak wynikało z opinii biegłego, obrażenia były poważne - dwumiejscowe złamanie ręki, rany kłute zadane nieustalonym narzędziem, siniaki na całym ciele. Prokuratura 30-letniej kobiecie postawiła zarzuty spowodowania naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia - grozi za to do 5 lat więzienia. Według śledczych, staruszka była uderzana po całym ciele i popchnięta (wtedy też miało dojść do złamań). Oskarżona nie przyznała się do zarzutów.

Sąd Rejonowy skazał kobietę uznając, że dowody w tej sprawie są bezsporne, a wyjaśnienia oskarżonej "nie wytrzymują konfrontacji z pozostałym materiałem dowodowym". 

Oskarżyciel posiłkowy podnosił w apelacji, że kobieta doznała nie tylko strat materialnych i obrażeń fizycznych, ale też obrażeń psychicznych, sąd wnosił o wyższą nawiązkę.

Sąd Okręgowy w Białymstoku, który badał apelację w tej sprawie, uznał, że nie ma podstaw do zmiany wyroku. Uzasadniał, że w analizie medycznej, którą dysponował sąd, brak było odniesienia się do czasu leczenia pokrzywdzonej kobiety i doznanych przez nią cierpień fizycznych.

Sędzia Dariusz Orłowski uznał także, że wysokość nawiązki zasądzona przez sąd rejonowy jest adekwatna do ustaleń, jakie poczyniono w trakcie postępowania karnego. Dodał, że nie ma podstaw, by na podstawie zebranego materiału dowodowego zwiększyć jej wysokość.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Potrzebna jest opinia biegłego - orzekł sąd w sprawie nieprawidłowości przy przetargach za pieniądze z UE

19.07.2021, 14:26

Biegły informatyk ma się wypowiedzieć w procesie apelacyjnym dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach za unijne pieniądze. Na ławie oskarżonych zasiadają m.in. byli i obecni pracownicy urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.


Białystok: 6 lat więzienia za potrącenie dwóch osób na przejściu i ucieczkę

16.07.2021, 15:35

Sześć lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Taki wyrok zapadł wobec 44-latka, który po pijanemu potrącił w Białymstoku mężczyznę i jego 9-letniego syna. Kierowca nie zatrzymał się na czerwonym świetle, później uciekł.


Jest akt oskarżenia wobec organizatora Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

13.07.2021, 15:37

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku. To wyłączony wątek śledztwa, które wciąż trwa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok