Radio Białystok | Wiadomości | Weekendowe propozycje kulturalne

Weekendowe propozycje kulturalne

autor: Olga Gordiejew

24.07.2021, 07:20, akt. 08:58

Podlaska Oktawa Kultur, Festiwal "Między Wierszami" i Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze - to tylko niektóre z kulturalnych propozycji w naszym regionie na wakacyjny weekend (24-25.07).

Dobryna na Podlaskiej Oktawie Kultur Foto: S. Sawczuk
Dobryna na Podlaskiej Oktawie Kultur Foto: S. Sawczuk


Podlaska Oktawa Kultur


Trwa Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku - święto muzyki folkowej i okazja do spotkań z miłośnikami wielokulturowego grania. Od 18:00 na scenie pod ratuszem przy Rynku Kościuszki usłyszymy Zespół Pieśni i Tańca "Wisła", grupę Tołhaje, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną i zespół  VOŁOSI. 

W niedzielę od 17:00 scenę opanują m.in. "Kurpie Zielone", Teresa Mirga i "Kałe Bała", wystąpią też Bubliczki i na zakończenie Kapela Ze Wsi Warszawa.


Festyn "Drugie życie drzew w Białymstoku"

Miejski festyn rodzinny "Drugie życie drzew" w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku (10:00-13:00) to przyrodnicza gra terenowa dla rodzin z dziećmi. Będą też bezpłatne lody oraz saturator Wodociągów Białostockich (z popularną w czasach PRL wodą sodową). Będzie to też okazja, żeby pospacerować po Akcent ZOO lub wybrać się do wodnego placu zabaw. 

Projekt „Drugie życie drzew” chce przybliżać bogactwo zamierających, zmurszałych lub powalonych drzew, będących siedliskiem wielu gatunków roślin i grzybów, oraz miejscem schronienia i życia dla wielu zwierząt.


Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze

W Czeremsze folkowe granie rozbrzmiewa na Festiwalu Wielu Kultur i Narodów. W sobotę koncerty od 16:45: KUKAWICA, BORDO SARKANA z Węgier, Habiarjan i CZEREMSZYNA, od 20 radiowe studio festiwalowe i rozmowy z artystami, a koncert live Kroke będzie też można usłyszeć na naszej antenie. W programie festiwalu są też: wystawa "Magia Podlasia", spotkania literackie z Piotrem Nesterowiczem i Wojciechem Koronkiewiczem, pokazy filmów, spektakli, kiermasz rękodzieła i kuchnia regionalna.

W niedzielę w Czeremsze pojawi się też plenerowe studio Polskiego Radia Białystok - w ramach naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie to tu!".


"Sputnik nad Polską"


Rozpoczęły się spotkanie z najnowszym kinem rosyjskim w Białymstoku, czyli "Sputnik nad Polską" w Kinie Forum. W sobotę o 18:30 zobaczymy film "WRÓŻKA". W centrum fabuły znajduje się szef moskiewskiej firmy informatycznej, pracującej nad obiecującą grą "Kołowrat", wyznającej doktrynę, że wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 

W niedzielę (25.07) o 18:30 czeka nas "WIELORYBNIK" - zrealizowany przy udziale finansowym Rosji, Polski i Belgii dramat jest opowieścią o zderzeniu dwóch bardzo od siebie odległych, choć geograficznie całkiem bliskich, światów: Stanów Zjednoczonych i żyjących na Półwyspie Czukockim autochtonicznych Czukczów. To pięknie sfotografowany film, zilustrowany nastrojową muzyką Krzysztofa Jańczaka.Kino Zagadka w Choroszczy


O 19:00 w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy widzowie zobaczą historię kina – najśmieszniejszą komedię wszech czasów, niezmienne plasującą się w czołówkach filmowych rankingów. Film przedstawia porachunki gangsterskie, morderstwo, prezentuje świetną muzykę, kobiecość, tożsamość. To obraz czarno-biały, a fabuła ŻYWA i ŻWAWA! W rolach głównych bardzo znane postaci. Organizatorzy "Kina Zagadka" nie zdradzają tytułu filmu.


Podlaskie Kino Plenerowe w Łomży 


W Parku Jana Pawła II w Łomży o 19:00 zobaczymy film „Pokemon. Detektyw Pikachu”, a o 21:30 - „Na noże”.


Królewskie Śpiewanie w Tykocinie


W Tykocinie trwa Festiwal "Królewskie Śpiewanie"! W sobotę o 17:00 gala finałowa i koncert wszystkich uczestników festiwalu na Dziedzińcu Restauracji Alumnat.


"Rozmowy z Panią Mortis" w Knyszynie


W sali widowiskowej Knyszyńskiego Ośrodka Kultury w sobotę pokaz przedpremierowy Tykocińskiego Teatru Amatorskiego "Rozmowy z Panią Mortis". Mężczyznę w średnim wieku odwiedza Śmierć. W wyniku nieporozumienia daje mu jednak dodatkowe trzy miesiące życia. Czy to wystarczający czas na uporządkowanie spraw? Początek spektaklu o 17:00.


Festiwal Między Wierszami w Supraślu


W sobotę w południe w Supraślu happening uliczny "Ulica Poetów. z księdzem Janem Twardowskim".

O 15:00 w Domu Ludowym (Scena letnia) - koncert "Pamiętam ciche, jasne, złote dnie..." - pieśni polskie do poezji Kazimierza Przerwy–Tetmajera w interpretacji Małgorzaty Trojanowskiej.

O 21:00 w sobotę i niedzielę Teatr Wierszalin pokaże spektakl "Wierszalin. Reportaż o końcu świata".

W niedzielę w południe KINO DLA DZIECI "Mój brat ściga dinozaury" w Domu Ludowym, a o 15:00 "Koncert Chopinowski" i recital Katarzyny Hajduk-Koniecznej. W programie zabrzmią m.in. Walc F-dur, Polonez d-moll, Ballada f-moll i Mazurki B-dur i D-dur.


XXV Spotkania z Naturą i Sztuką "Uroczysko" w Supraślu


W ramach Jubileuszowych XXV Spotkań z Naturą i Sztuką "Uroczysko" w Supraślu w sobotę (24.07) artystyczne wydarzenia. Zobaczymy wystawy Krzysztofa Frejusa:

"WIARA NA PODLASIU" oraz "Z ŻYCIA WSPÓLNOTY TATARSKIEJ" w sali wystawienniczej Biblioteki Miejskiej w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wernisaż o 11:00. W południe w sali kinowej Domu Ludowego zaplanowano pokaz slajdów Wiktora Wołkowa, pokaz filmów Krzysztofa Kiziewicza, zobaczymy film "Pieśni rzeki" o mieszkańcach i muzyce znad Biebrzy, czy film "Gabowe Grądy" o życiu współczesnym Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie. O 18:00 rozpocznie się pokaz filmu niemego "Bartek Zwycięzca" z muzyką na żywo, do filmu zagra Waldemar Rychły z zespołem. 

W niedzielę (25.07) na Rynku Kościuszki w Supraślu odbędą się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Będzie też kiermasz regionalnych produktów kulinarnych i rękodzieła. Na plenerowej scenie zagrają lokalne zespoły ludowe: Kapela "Batareja", "Barwianki" z Rafałówki, "Chutor" z Gródka, "Żurawinki" z Ogrodniczek, "Dąbrówki" z Dąbrówek, "Czerwone szpilki" z Gródka.


Weekend nad Siemianówką


W ten weekend warto wybrać się nad Zalew Siemianówka. Będą  zawody sportowe, koncerty, a także rejsy gondolą po zalewie. Będzie można spróbować regionalnych specjałów, a wieczorem wystąpią: Prymaki, Jobery, klasa estradowa LO w Michałowie, zespół taneczny GOK Michałowo, Czerwone Szpilki i inni.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białowieskie Integracje Artystyczne "Peretocze 2021"

31.07.2021, 15:16

XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu - Białowieskie Integracje Artystyczne "Peretocze 2021" odbędzie się w dniach 31 lipca - 1 sierpnia.


W Łapach działa już nowy Dom Kultury

21.07.2021, 07:25

Jest tam sala widowiskowa na prawie 300 osób, a także kilkanaście pracowni do prowadzenia warsztatów. W Łapach oddano do użytku nowy Dom Kultury.


Akcja Lato w Białostockim Ośrodku Kultury

19.07.2021, 09:07

To propozycja dla wszystkich, którzy przynajmniej część wakacji spędzają w mieście. Białostocki Ośrodek Kultury z myślą o dzieciach organizuje Akcję Lato.


"Kino pod gwiazdami" w Białymstoku z liczną widownią [zdjęcia]

18.07.2021, 08:06

Kilkaset osób zasiadło na widowni w Ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku na wyjątkowym seansie "Kina pod gwiazdami".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
źródło: stock.adobe.com
REGION
17.08.2022, 07:30, akt. 07:32

Wesele w czasie pandemii przed sądem
fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok