Radio Białystok | Wiadomości | Na białostockich Bojarach nie powinien powstać czteropiętrowy blok - twierdzi wojewódzka konserwator zabytków

Na białostockich Bojarach nie powinien powstać czteropiętrowy blok - twierdzi wojewódzka konserwator zabytków

autor: Ryszard Minko

9.08.2021, 14:38, akt. 15:13

Nie ma zgody na budowę bloku mieszkalnego na zabytkowych Bojarach, ale jest zgodna na lokalizację czteropiętrowego budynku zajmującego prawie 40 procent powierzchni działki. W ten sposób Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków odnosi się do kontrowersji związanych z planowaną lokalizacją bloku przy ulicy Modlińskiej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


Postanowienie konserwator o uzgodnieniu lokalizacji inwestycji spotkało się z krytyką, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na budowę bloków na tym terenie. Teraz w tej sprawie postanowiła zabrać głos sama konserwator profesor Małgorzata Dajnowicz, która wyjaśnia, że w swoim postanowieniu o uzgodnieniu lokalizacji odnosi się jedynie do ogólnej bryły budynku, który może mieć aż cztery kondygnacje i zajmować znaczną część działki. Stanowczo zaprzecza, by jej postanowienie zezwalało na budowę bloku, a wręcz opowiada się za tym, by budynek o takiej funkcji tam nie powstał.

Podlaska Konserwator Zabytków czterokrotnie odmawiała uzgodnienia projektu, bo dotyczył on znacznie wyższego budynku. Zmieniła zdanie po tym jak inwestor zredukował liczbę pięter i powierzchnię zabudowy.

Zdaniem właściciela działki Karola Halickiego, decyzja konserwator daje mu zielone światło do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wyjaśnia też, że jego wniosek konkretnie dotyczy budynku wielorodzinnego i zapewnia, że nie chodzi o walkę z tradycją, ale jest to jego propozycja nowego spojrzenia na Bojary. W jego opinii obowiązujący od 2007 roku plan zagospodarowania przestrzennego jest anachroniczny i nie przewiduje rozwoju tej dzielnicy. Proponowany przez niego budynek ma mieć 28 lokali i kameralny charakter.

Karol Halicki chce wybudować blok na Bojarach na mocy specustawy mieszkaniowej. Dzielnica objęta jest ochroną konserwatorską, a od 2007 roku miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie zezwala na takie inwestycje. W najbliższą środę Konserwator Zabytów organizuje specjalne spotkanie dotyczące działki na Bojarach. Natomiast decyzję o zezwoleniu na budowę bloku przy modlińskiej muszą zaakceptować miejscy radni.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska konserwator zabytków zgodziła się na lokalizację bloku na białostockich Bojarach

6.08.2021, 18:11

Wbrew zapisom planu miejscowego i rygorystycznym wytycznym architektonicznym podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz zgodziła się na lokalizację bloku na białostockich Bojarach.


Adam Musiuk [wideo]

28.01.2020, 07:37

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...


Ubywa obiektów z Białostockiego Szlaku Architektury Drewnianej

31.12.2018, 07:42

Powstał przed 7 laty, by promować historyczną, drewnianą zabudowę miasta – jednak teraz wymaga pilnej reorganizacji. Sukcesywnie ubywa obiektów z Białostockiego Szlaku Architektury Drewnianej - zaniedbane domy niszczeją i są powoli rozbierane. 


Nie wszystkim podobają się propozycje ochrony osiedla Bojary

21.06.2018, 16:33

Są konkretne pomysły na ochronę zabytkowego osiedla w Białymstoku, ale nie wszystkim podobają się te propozycje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok