Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na weekend

Wakacyjne propozycje kulturalne na weekend

autor: Olga Gordiejew

21.08.2021, 11:39, akt. 11:46

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

"Wyśniona historia kina na Podlasiu", fot. Monika Kalicka
"Wyśniona historia kina na Podlasiu", fot. Monika Kalicka

Festiwal "Wschód Kultury - Inny Wymiar"

Trwa Festiwal "Wschód Kultury - Inny Wymiar". W sobotę (21.0) o 14:00 w Centrum Zamenhofa rozmowa z Leszkiem Szerepką o Białorusi w oparciu o jego książkę „Białoruski snajper”. O 15:00 rozpocznie się PLANTacja Sztuki – performans taneczny/gra terenowa. Początek przy rzeźbie psa Kawelina w parku Planty.

O 16:00 Magdalena Franczak i wystawa „Kaduk” w Galerii im. Sleńdzińskich, przy Waryńskiego. A o 17:00 w Akademii Teatralnej możemy zobaczyć Natalię Sakowicz w spektaklu „Romans”.

O 19:00 posłuchamy i potańczymy razem z Kapelą Batareja i Kapelą Zhydovachka (BY). „Ślady…” – koncert z potańcówką na podwórzu przy dawnej szkole Tarbut przy Lipowej 41D.

Również o 19:00 w sali Kina forum zgrają Pink Freud, Karaś/Rogucki. A o 21:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury zobaczymy spektakl „Będzie znak” w reżyserii Gosi Dębskiej.

Jutro (22.08) w południe rozpoczyna się spacer edukacyjny "Opowieści z Białostoczku". Początek przy ul. Białostoczek od al. 1000-lecia PP. 

O 14:00 Chłopcy kontra Basia – koncert w Centrum Zamenhofa i od 15:00 PLANTacja Sztuki – performans taneczny/gra terenowa, która rozpoczyna się przy rzeźbie psa Kawelina w parku Planty.

O 16:00 koncert w Famie. Wystąpią: Natan Kryszk / Bruno Jasieński / Michał Aftyka / Marcin Sojka Daniel Wołkowyski (DJ Zeten): Robert Diabeł. O 17:00 raz jeszcze zobaczymy spektakl „Będzie znak” w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

O 18:00 w Kinie Forum pokaz filmu „Wieloryb z Lorino” i spotkanie z twórcami.

A o 19:00 w Parku Planty rozpocznie się interdyscyplinarny koncert plenerowy "Kobiety Wschodu II".


Muzyka Vivaldiego w OiFP

Przed nami pierwszy sierpniowy koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej - to będzie muzyka Vivaldiego w najlepszym i nietuzinkowym wykonaniu!

Odkryjemy na nowo "Cztery pory roku" w interpretacji Zespołu Muzyki  Dawnej Consort 415 i jednego z najlepszych saksofonistów, Piotra Barona.  Jest to najdłużej działający białostocki zespół grający na dawnych  instrumentach.

Początek koncertu (21.08), o 19:00, w sali przy Podleśnej.


Muzyka w kawiarniach i pubach

A kto chciałby spędzić sobotni Wieczór z Jazzem to w Kawiarni Teatralnej  BTL Lalki wystąpią Julia Kuzyka i Łukasz Bojaczuk. Towarzyszyć im  będzie młody pianista — Mateusz Głogowski, student bydgoskiej Akademii  Muzycznej. Początek koncertu o 20:00.

W Sześcian Pubie wystąpi Oleg Kobzar. To będzie spotkanie z rosyjską balladą. Początek o 20:30.

W ramach Festiwalu Julliet EM w sobotę (21.08) o 19:00 W ZAWIŁOŚCI POJĘCIOWOŚCI "Demistyfikacje cz. 2". Audycja muzyczna Agnieszki Szwajgier. Terminologię języka artystycznego Eugène` a Greena przybliży Krzysztof Dix online.

A już jutro (22.08) o 17:00 W POETYCE KINEMATOGRAFU cz. 2. W programie: wprowadzenie do filmów Eugène` a Greena – reżysera, rekonstruktora historycznej wymowy i praktyk teatralnych.


Koncert w łomżyńskiej filharmonii

Utworów m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego wysłuchać można będzie podczas sobotniego (21.08) koncertu Filharmonii Kameralnej w Łomży.

Za pulpitem dyrygenta podczas „Wakacji z muzyką polską” stanie dyrektor  filharmonii Jan Miłosz Zarzycki, a solistami będą Agnieszka Kadłubowska (sopran) oraz pianista Paweł Pawlik i skrzypek Szymon Terlecki.

Wstęp na koncert, który rozpocznie się o godz. 18:30 w sali filharmonii  przy ul. Zawadzkiej 1 wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie biletowej na godzinę przed koncertem.

Port Łomża, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej odwiedzi w najbliższym czasie ze swoimi spektaklami Teatr Lalki i  Aktora w Łomży. Wszystkie przedstawienia w ramach projektu „Podlaskie Zasilane Kulturą” prezentowane są w plenerze i są bezpłatne.

I tak już dziś  (21.08.) o 15:00 prezentowany będzie „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”.

To samo przedstawienie dzień później (niedz. 22.08.) obejrzeć będzie  można, także o 15:00 w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, a  28. sierpnia w  GOK-u w Zbójnej widzowie będą mieli okazję poznać „Małą Syrenkę”.  Oczywiście także o 15:00.


Festyny w Wasilkowie

W ten weekend w Wasilkowie czekają nas festyny, pikniki i potańcówka.

Dziś (21.08) w Sochoniach o 16:00 rozpocznie się Festyn Wiejski. W Dąbrówkach na placu przy OSP - również o 16:00 - Piknik Rodzinny z potańcówką z DJ-em.

Natomiast w Wasilkowie od 16:00 do 22:00 dziś Letnia Potańcówka pod gwiazdami na osiedlu Leśnym u zbiegu ulic Sosnowej i Jaworowe.

W Nowodworcach w sobotę (21.08) od 18:00 dmuchany plac zabaw, o 20:30 pokaz zdjęć "Krajobraźnia" a następnie seans komedii w reżyserii Sylwestra  Chęcińskiego "Sami Swoi 2 – Nie ma mocnych".

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa "Wyśniona historia kina na Podlasiu" w ramach Festiwalu "Wschód Kultury/Inny Wymiar"

20.08.2021, 07:03

Spektakle, happeningi, wystawy, koncerty, dyskusje - kilkanaście wydarzeń kulturalnych w przedostatni weekend wakacji. Rozpoczął się Festiwal "Wschód Kultury/Inny Wymiar" w Białymstoku.


Co mówią kamienie, czyli spacer geologiczny po podwórku w Budzie Ruskiej

15.08.2021, 10:49

W Budzie Ruskiej w gospodarstwie Agnieszki i Piotra Malczewskich, gdzie odbywa się festiwal "Patrząc na Wschód" - jest stała ekspozycja kamieni.


Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej

13.08.2021, 14:22

Tę imprezę literacką na wsi na Suwalszczyźnie odwiedzają tłumy okolicznych mieszkańców i turystów z całej Polski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok