Radio Białystok | Wiadomości | Usnarz Górny: Podczas mszy ksiądz podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc potrzebującym

Usnarz Górny: Podczas mszy ksiądz podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc potrzebującym

22.08.2021, 17:18, akt. 23.08.2021, 11:47

Dziękuję wszystkim, którzy niosą pomoc potrzebującym – powiedział podczas niedzielnej (22.08) mszy ks. Wojciech Dąbrowski, proboszcz parafii w Minkowcach, do której należy Usnarz Górny. W sprawie uchodźców docierających do Polski ukazał się również komunikat przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji i Pielgrzymek.

© mariangarai - fotolia.com
© mariangarai - fotolia.com


0:00
0:00
Z ks. Wojciechem Dąbrowskim i mieszkańcami wsi Minkowce rozmawiała Aleksandra Sadokierska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po białoruskiej stronie granicy na wysokości Usnarza Górnego koczują 24 osoby

Po białoruskiej stronie granicy na wysokości Usnarza Górnego koczują obecnie 24 osoby - 20 mężczyzn i 4 kobiety; nie ma dzieci. Wcześniej grupa ta była liczniejsza, a mieszkańcy wsi przynosili migrantom jedzenie i wodę.Ks. Wojciech Dąbrowski odprawił mszę w kaplicy znajdującej się w byłej remizie strażackiej. W Usnarzu Górnym nie ma kościoła, a proboszcz z Minkowic przyjeżdża sprawować niedzielną eucharystię raz na dwa lub trzy tygodnie.

Jeżeli wierzę, to za moją wiarą idzie moje życie, a jeżeli nie ma w moim życiu wary, to to, że powiem, że kocham Pana Boga, to jest za mało. Kochać Pana Boga, to być w niedzielę na mszy św., przystępować do sakramentów świętych, żyć tak, jak Chrystus powiedział, kochać Boga i kochać drugiego człowieka, bliźniego (…) bez względu na to, jakie ma wyznanie, jaki kolor skóry i kim jest

- powiedział w homilii ks. Dąbrowski.

Po białoruskiej stronie granicy z Polską w okolicy Usnarza Górnego od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów. Osoby, które ją tworzą chcą się dostać do Polski i starać się o pomoc międzynarodową. Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG.

Wcześniej było tam 32 cudzoziemców. W niedzielę po południu Straż Graniczna podała na Twitterze, że koczują 24 osoby. "Po stronie białoruskiej na wysokości m. Usnarz Górny znajduje się obecnie grupa 24 os. (20 m. i 4 k.), nie ma wśród nich dzieci. Część osób została zabrana przez straż białoruską, a kilka nowych dowiezionych" - czytamy.


Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. uchodźców docierających do Polski

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji i Pielgrzymek biskup Krzysztof Zadarko napisał w komunikacie, że "humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję". "Gościnność względem obcego jest jednym ze wyznaczników naszej wiary" - dodał duchowny.

W komunikacie zwrócono uwagę na sytuację na wschodniej granicy, gdzie osoby z różnych państw starają się przedostać przez Białoruś do Polski. "Zdajemy sobie sprawę ze złożoności uwarunkowań geopolitycznych, wywołujących aktualne procesy migracyjne. Żywimy przekonanie, że odpowiedzialni za przestrzeganie prawa będą w pełni respektować międzynarodowe zobowiązania wobec osób poszukujących ochrony, w tym również prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej" - czytamy w dokumencie.

Zaznaczono w nim, że rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji z poszanowaniem praw człowieka. "Należy jednocześnie pamiętać o podstawowej różnicy jaka zachodzi pomiędzy uchodźcami - którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania czy wojen - a osobami, które po prostu szukają nielegalnego wejścia do kraju i tymi którzy wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną" - dodano w komunikacie.

Zwrócono także uwagę na nauczanie Kościoła oraz rolę chrześcijan. "Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską. Rozpalajmy w sobie wyobraźnię miłosierdzia, która pozwoli włączyć się w pomoc tym, którzy jej potrzebują, podejmując w ten sposób misję Dobrego Samarytanina" - napisano.

Zaapelowano do polityków i pracowników mediów, by szukając rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się przede wszystkim postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego Polaków. "Zrozumiała troska o własnych obywateli nie może być wystarczającą przesłanką uzasadniająca zamykanie granic przed poszukującymi schronienia. (…) Podsycanie niechęci i wrogości względem znajdujących się w dramatycznym położeniu przybyszów jest działaniem niegodziwym" - czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji i Pielgrzymek.

Pełna treść komunikatu

źródło: PAP, episkopat.pl, IAR | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nielegalni imigranci koczujący koło wsi Usnarz Górny nie chcieli opuścić tego miejsca - informuje Straż Graniczna

22.08.2021, 11:06

Grupa nielegalnych imigrantów, koczujących od kilkunastu dni koło podlaskiej wsi Usnarz Górny, nie chciała opuścić tego miejsca.


Szef MON: uszkodzenie ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej to efekt działalności białoruskich służb

21.08.2021, 07:55

Problem na granicy polsko-białoruskiej to brudna gra Łukaszenki i Kremla; uszkodzenie ogrodzenia to także efekt działalności białoruskich służb, co widać na zdjęciach - podkreślił w sobotę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, zamieszczając również zdjęcia uszkodzonego ogrodzenia na granicy.


Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy: jeśli ulegniemy, "obozowisk" będzie więcej

20.08.2021, 18:56

Cudzoziemcy koczujący w Usnarzu Górnym legalnie trafili na Białoruś, a w sposób nielegalny chcą wjechać do UE - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. To w pewnym sensie wojna nerwów; jeśli jej ulegniemy, takich "obozowisk" będzie więcej, a do tego nie można dopuścić - dodał.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok