Radio Białystok | Wiadomości | Akcja szczepień w szkołach we wrześniu

Akcja szczepień w szkołach we wrześniu

25.08.2021, 11:38, akt. 13:09

Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich szkołach, które wyrażą taką chęć, odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia - poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek na środowej (25.08) konferencji w Komorowie.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Wiceminister edukacji poinformowała, że to dyrektorzy szkół będą przygotowywać i koordynować akcję szczepień uczniów ze swoich placówek. Według danych resortu, do tej pory  zaszczepiło się około 30 proc. uczniów w wieku 12-18 lat. Szczepienia organizowane przez szkoły będą przeprowadzane we wrześniu.

Machałek powiedziała, że wszystko będzie zorganizowane tak, by było to wygodne dla uczniów.


- Nie nakazujemy, by szczepienie było w punkcie szczepień poza szkołą. Organizujemy mobilny punkt szczepień, który ma przyjechać do szkoły. Ważne, żeby był przy tym lekarz, ważne, żeby dyrektor organizowali to w zależności od tego, jak wszystkim jest wygodniej, jak będzie efektywniej. Dyrektorzy mają bardzo jasne wytyczne, co mają zrobić, z kim się mają skontaktować, co powiedzieć, co przekazać rodzicom - poinformowała Marzena Machałek.


Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że w trakcie szczepienia uczniów zawsze obecny będzie lekarz.


- W związku z powszechnością akcji Narodowego Programu Szczepień dopuściliśmy pielęgniarki, ratowników do kwalifikowania do szczepienia, ale w przypadku tych punktów, które będą obsługiwały szkoły, dzieci, zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, żeby zawsze był tam obecny lekarz. Żeby to poczucie bezpieczeństwa dzieci i rodziców było zdecydowanie większe - mówił Adam Niedzielski.


Rodzice, którzy mają pytania lub obawy w związku ze szczepieniami dzieci, mogą pisać na adres mailowy szcepienia-dzieci@gis.gov.pl. Na pytania będą odpowiadać specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Zgody na szczepienia dzieci będą zbierane od rodziców pod koniec sierpnia i na początku września.

Minister zdrowia powiedział, że wszystkie szczepionki oferowane dzieciom są zweryfikowane pod względem bezpieczeństwa. Przypomniał, że preparaty firm Pfizer i Moderna zostały zaaprobowane do podawania dzieciom powyżej 12. roku życia.

O szczepienie dzieci i młodzieży przeciw COVID-19 apelował również premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że jest to najskuteczniejsza metoda walki z epidemią koronawirusa. Szef rządu zapowiedział jednocześnie, że przed początkiem roku szkolnego wszystkie szkoły w Polsce otrzymają środki ochrony przed koronawirusem.


źródło: PAP, IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 18,5 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, w Podlaskiem - ponad 482 tys.

25.08.2021, 10:53

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,524 mln osób - podano w środę (25.08) na stronach rządowych.


Protest pod hasłem "Dzieci do szkół" w Białymstoku

16.08.2021, 18:49

Apelują m.in. o zniesienie obostrzeń w gospodarce i wstrzymanie szczepień dzieci przeciw COVID-19. Kilkaset osób protestowało w Białymstoku przeciwko restrykcjom z powodu pandemii koronawirusa. Protest pod hasłem "Dzieci do szkół" przeszedł kilkoma ulicami w centrum miasta.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok