Radio Białystok | Wiadomości | W Solnikach koło Zabłudowa inwestor chce wybudować dużą fermę drobiu

W Solnikach koło Zabłudowa inwestor chce wybudować dużą fermę drobiu

autor: Michał Buraczewski

26.08.2021, 14:40, akt. 15:00

To kolejny protest przeciwko budowie dużej fermy drobiu w Podlaskiem. Tym razem w Solnikach koło Zabłudowa inwestor chce postawić 12 przemysłowych kurników. Jednocześnie mogłoby się w nich znajdować blisko 560 tysięcy brojlerów albo prawie 224 tysiące indyków - informują urzędnicy.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com


0:00
0:00
W Solnikach koło Zabłudowa inwestor chce wybudować dużą fermę drobiu - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na wniosek inwestora gmina rozpoczęła postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej. Niektórzy mieszkańcy okolic Zabłudowa już teraz stanowczo sprzeciwiają się budowie fermy drobiu.


Inwestor planuje wybudować 12 kurników o powierzchni prawie 4 ha - to jest 40 tysięcy metrów powierzchni zadaszonej, wybetonowanej (...). Wnioski, jakie płyną ze wstępnych rozmów z ekspertami - których personaliów na razie nie chcę zdradzać - nasuwają się proste. Ta inwestycja w drastyczny sposób wpłynie na środowisko - mówi prezes Stowarzyszenia Dolina Rzeki Czarna Kłoda Konrad Rutkowski.Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, obawiają się skażenia środowiska i nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z kurników. Wskazują, że inwestycja jest planowana blisko zabudowań - półtora kilometra od środka wsi Solniki i trzy kilometry od centrum Zabłudowa.

Wśród osób, które są zaniepokojone planami inwestora jest m.in. Paweł Chomczyk, współzałożyciel Siedliska Kultury Solniki 44.


Wydaje nam się, że inwestycja, która jest tutaj planowana - budowa gigantycznej, przemysłowej fermy drobiu - będzie miała fatalne skutki na wielu polach, także na naszym polu działalności kulturalnej - mówi Paweł Chomczyk z Siedliska Kultury Solniki 44.Wniosek inwestora opiniują teraz cztery instytucje - sanepid, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wody Polskie i Urząd Marszałkowski.

Natomiast sam przedsiębiorca, który planuje wybudować fermę, nie chce wypowiadać się przed mikrofonem. Mówi, że czeka na opinie wszystkich organów, które są niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej, a następnie pozwolenia na budowę.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy protestowali - ale jest zgoda na kurze fermy przy Kruszynianach

3.08.2021, 13:05

Mimo protestów części mieszkańców, uwag Rzecznika Praw Obywatelskich i ministerstwa kultury burmistrz Krynek wydała zgodę na budowę dwóch przemysłowych kurników w sąsiedztwie zabytkowej wsi Kruszyniany. Protestujący zapowiadają odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.


"Nie ma naszej zgody na utworzenie parku krajobrazowego" - protestują rolnicy z okolic Krynek

23.07.2021, 12:05

Nie chcą utworzenia parku krajobrazowego obejmującego gminę Krynki, Gródek i Michałowo. Kilkuosobowa grupa rolników z okolic Krynek przyjechała w piątek (23.07) przed Urząd Marszałkowski w Białymstoku, by wyrazić swoje niezadowolenie z pomysłu utworzenia parku.


Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie chcą budowy przemysłowych kurników w swojej okolicy

28.05.2021, 18:42

Inwestor spoza województwa zamierza hodować tam łącznie ok. pół miliona kur brojlerów. Mieszkańcy wsi Siemichocze i Augustynka, a także przedstawiciele Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym protestowali w piątek (28.05) w Nurcu-Stacji przeciwko budowie dużych kurników w tych miejscowościach.


Nie będzie kurników w miejscowości Tartak-Kuryły pod Sokółką

11.05.2021, 11:26

Nie będzie przemysłowych kurników w miejscowości Tartak-Kuryły pod Sokółką. Prywatny inwestor wycofał się z realizacji inwestycji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok