Radio Białystok | Wiadomości | "Nie ma naszej zgody na utworzenie parku krajobrazowego" - protestują rolnicy z okolic Krynek

"Nie ma naszej zgody na utworzenie parku krajobrazowego" - protestują rolnicy z okolic Krynek

autor: Ryszard Minko

23.07.2021, 12:05, akt. 12:30

Nie chcą utworzenia parku krajobrazowego obejmującego gminę Krynki, Gródek i Michałowo. Kilkuosobowa grupa rolników z okolic Krynek przyjechała w piątek (23.07) przed Urząd Marszałkowski w Białymstoku, by wyrazić swoje niezadowolenie z pomysłu utworzenia parku.

Kruszyniany, fot. Joanna Szubzda
Kruszyniany, fot. Joanna Szubzda

Mieszkańcy trzech gmin nie chcą być zakładnikami sporu, który dotyczy tylko Kruszynian – mówi Jacek Słoma. Wyjaśnia, że planowane jest wprowadzenie ochrony dla 30 tysięcy hektarów, tylko dlatego, że w sąsiedztwie Kruszynian jeden z rolników chce wybudować dwa duże kurniki. "Nie ma naszej zgody na utworzenie w tym celu parku krajobrazowego" – mówi.

Utworzenie parku krajobrazowego przed rokiem zaproponowała wiceminister kultury Magdalena Gawin. Chodziło o to, by powstrzymać plany budowy dużej fermy drobiu w sąsiedztwie zabytkowych Kruszynian. Inwestorem jest rolnik z sąsiedniej miejscowości, który - jak relacjonuje jego kuzyn Marcin Pieśluk - nie zamierza wycofywać się ze swojego pomysłu. Dodaje, że powołanie parku uderzy we wszystkich rolników w trzech gminach, bo uniemożliwi rozwój gospodarstw.

Planowany Park Krajobrazowy Doliny Świsłoczy miałby objąć trzy gminy: Krynki, Gródek i Michałowo. Jak informuje Urząd Marszałkowski trwają analizy dotyczące tego projektu. Niewykluczone, że za kilka miesięcy zarząd województwa przedstawi uchwałę w tej sprawie.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceminister Gawin: apeluję o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian

14.07.2021, 16:04

Wiceminister kultury i Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin zaapelowała do marszałka i zarządu województwa podlaskiego o przyspieszenie prac nad utworzeniem parku krajobrazowego, chroniącego także wieś Kruszyniany. Według wstępnych planów miała tam powstać przemysłowa ferma drobiu.


Politycy PO sprzeciwiają się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

11.07.2021, 13:28

To kolejny apel o ochronę zabytkowych Kruszynian. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą jak najszybszych działań, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach. Politycy mówili o tym podczas niedzielnej (11.07) konferencji prasowej w Białymstoku.


“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

11.06.2021, 07:15

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.


Protesty przeciwko budowie ferm drobiu w Podlaskiem

25.03.2021, 14:00

Krynki, Czeremcha i Nurzec Stacja - te podlaskie gminy łączy jeden konflikt, który napędza potrzeba rozwoju.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok