Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy protestowali - ale jest zgoda na kurze fermy przy Kruszynianach

Mieszkańcy protestowali - ale jest zgoda na kurze fermy przy Kruszynianach

autor: Ryszard Minko

3.08.2021, 13:05, akt. 13:12

Mimo protestów części mieszkańców, uwag Rzecznika Praw Obywatelskich i ministerstwa kultury burmistrz Krynek wydała zgodę na budowę dwóch przemysłowych kurników w sąsiedztwie zabytkowej wsi Kruszyniany. Protestujący zapowiadają odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

monticellllo, Fotolia.com
monticellllo, Fotolia.com

Informacja o zgodzie na oprotestowywaną inwestycję pojawiła się jedynie w Biuletynie Informacji Publicznej gminy i ogranicza się właściwie do jednego zdania, w którym burmistrz Krynek zawiadamia o wydaniu pozytywnej decyzji dla budowy dwóch kurników, w których rocznie hodowanych może być nawet kilkaset tysięcy kur.

Burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska poinformowała Polskie Radio Białystok, że w tym tygodniu nie wypowie się na ten temat. 

Tymczasem przedstawiciele Stowarzyszenia Dolina Nietupy zapowiadają kolejne zaskarżenie tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Przeciwnicy inwestycji od lat przedstawiają te same argumenty, że budowa tak dużej fermy zaburzy turystyczny charakter okolicy. W Kruszynianach znajduje się zabytkowy meczet i mizar, a sama miejscowość jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski. W ochronę miejscowości zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich, a od roku także i ministerstwo kultury, które postuluje, by zarząd województwa podlaskiego powołał w tym miejscu park krajobrazowy. Na razie wciąż nie wiadomo, czy i kiedy taka uchwała powstanie.

Inwestorem jest rolnik z sąsiedniej miejscowości, który mimo sprzeciwu części mieszkańców nie zamierza rezygnować z budowy. W jego obronie staje część okolicznych rolników, którzy twierdzą, że korzystają z prawa do rozwijania swoich gospodarstw, robią to z poszanowaniem przyrody, a park krajobrazowy im to uniemożliwi. Sama sprawa budowy fermy procedowana jest od 2018 roku i już dwukrotnie była uchylana przez SKO.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Nie ma naszej zgody na utworzenie parku krajobrazowego" - protestują rolnicy z okolic Krynek

23.07.2021, 12:05

Nie chcą utworzenia parku krajobrazowego obejmującego gminę Krynki, Gródek i Michałowo. Kilkuosobowa grupa rolników z okolic Krynek przyjechała w piątek (23.07) przed Urząd Marszałkowski w Białymstoku, by wyrazić swoje niezadowolenie z pomysłu utworzenia parku.


Burmistrz Krynek: mieszkańcy powinni zdecydować czy chcą parku krajobrazowego

21.07.2021, 16:20

Burmistrz Krynek proponuje referendum lokalne w sprawie utworzenia na terenie gminy nowego parku krajobrazowego.


Robert Tyszkiewicz chce kontroli NIK-u ws. powołania nowego parku krajobrazowego w Kruszynianach

15.07.2021, 16:48

Najwyższa Izba Kontroli powinna zbadać działania marszałka województwa podlaskiego w sprawie opieszałości przy powoływaniu nowego parku krajobrazowego dla ochrony zabytkowych Kruszynian.


Wiceminister Gawin: apeluję o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian

14.07.2021, 16:04

Wiceminister kultury i Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin zaapelowała do marszałka i zarządu województwa podlaskiego o przyspieszenie prac nad utworzeniem parku krajobrazowego, chroniącego także wieś Kruszyniany. Według wstępnych planów miała tam powstać przemysłowa ferma drobiu.


Politycy PO sprzeciwiają się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

11.07.2021, 13:28

To kolejny apel o ochronę zabytkowych Kruszynian. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą jak najszybszych działań, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach. Politycy mówili o tym podczas niedzielnej (11.07) konferencji prasowej w Białymstoku.


“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

11.06.2021, 07:15

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok