Radio Białystok | Wiadomości | Robert Tyszkiewicz chce kontroli NIK-u ws. powołania nowego parku krajobrazowego w Kruszynianach

Robert Tyszkiewicz chce kontroli NIK-u ws. powołania nowego parku krajobrazowego w Kruszynianach

autor: Ryszard Minko

15.07.2021, 16:48, akt. 17:10

Najwyższa Izba Kontroli powinna zbadać działania marszałka województwa podlaskiego w sprawie opieszałości przy powoływaniu nowego parku krajobrazowego dla ochrony zabytkowych Kruszynian.

źródło: Twitter - Robert Tyszkiewicz
źródło: Twitter - Robert Tyszkiewicz

To opinia podlaskiego posła Platformy Obywatelskiej Roberta Tyszkiewicza, który w ten sposób odniósł się do środowej (14.07) interwencji wiceminister kultury w tej sprawie. Profesor Magdalena Gawin skrytykowała marszałka za zbyt wolne tempo prac przy tworzeniu parku. 

Działania zarządu województwa powinna zbadać NIK – mówi Robert Tyszkiewicz.


Opinia publiczna musi się dowiedzieć, co konkretnie przez rok zrobiono i czy – jak wiele na to wskazuje – nie mamy do czynienia ze świadomą obstrukcją, która ma doprowadzić do sytuacji takiej, że w sprawie Kruszynian zostaną podjęte nieodwracalne decyzje budowlane i wówczas procedowanie powołanie parku krajobrazowego będzie bezprzedmiotowe – mówi Robert Tyszkiewicz.


Odrębnych wyjaśnień od marszałka domagają się też sejmikowi radni Platformy Obywatelskiej. Zrobimy wszystko, by doszło do zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku w tej sprawie, tak by na niej marszałek przedstawił postęp prac nad powołaniem parku - mówi Karol Pilecki. Dodaje, ze radni PO są gotowi poprzeć taką uchwałę, jednak z uwagi na jej skomplikowanie merytorycznie powinien ją przygotować zarząd województwa.

Marszałek Województwa Artur Kosicki nie wziął udziału w środowym spotkaniu z wiceminister kultury w tej sprawie. Po roku od deklaracji powołania parku Magdalena Gawin krytykowała marszałka za zbyt wolne tempo prac.

Natomiast wicemarszałek województwa Wiesława Burnos nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć czy taki park będzie powołany. A chodzi o ochronę zabytkowej wsi Kruszyniany, w obrębie której planowana jest budowa przemysłowych ferm drobiu.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceminister Gawin: apeluję o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian

14.07.2021, 16:04

Wiceminister kultury i Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin zaapelowała do marszałka i zarządu województwa podlaskiego o przyspieszenie prac nad utworzeniem parku krajobrazowego, chroniącego także wieś Kruszyniany. Według wstępnych planów miała tam powstać przemysłowa ferma drobiu.


Politycy PO sprzeciwiają się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

11.07.2021, 13:28

To kolejny apel o ochronę zabytkowych Kruszynian. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą jak najszybszych działań, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach. Politycy mówili o tym podczas niedzielnej (11.07) konferencji prasowej w Białymstoku.


“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

11.06.2021, 07:15

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok