Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Od września mogą być problemy z obsadzeniem załóg karetek pogotowia

Białystok: Od września mogą być problemy z obsadzeniem załóg karetek pogotowia

autor: Michał Buraczewski

27.08.2021, 16:48, akt. 17:16

To sytuacja ekstremalna - tak problemy kadrowe w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku opisuje jej szef Bogdan Kalicki.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Białystok: Od września mogą być problemy z obsadzeniem załóg karetek pogotowia - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W piątek (27.08) zakończył się kolejny konkurs dla ratowników medycznych i dyrekcji placówki nie udało się wypełnić luki po tym, jak miesiąc temu wypowiedzenia złożyło ponad 120 osób domagających się podwyżek. 

Dyrektor pogotowia Bogdan Kalicki zapowiada konkurs uzupełniający i kompletuje załogi karetek z innych pracowników placówki. 


W ostatnich dniach przenieśliśmy dziewięciu ratowników medycznych zatrudnionych na etatach, ale w innych naszych działalnościach, czyli były to transporty międzyszpitalne, sanitarne, zespoły "covidowe", czy wymazowe. (...) Jest to sytuacja ekstremalna, wiadomo, że jesteśmy daleko poza optimum i musimy działać w tym, co posiadamy. (...) Na ten moment nie potrafię powiedzieć kiedy będzie konkurs uzupełniający, dlatego że w tej chwili już musimy się zająć zabezpieczeniem zespołów tym personelem, który posiadamy - mówi Bogdan Kalicki.


Ratownicy, którzy miesiąc temu złożyli wypowiedzenia, będą pracować do końca sierpnia. 

Od pierwszego września w białostockim pogotowiu będą poważne braki kadrowe - mówi ratownik Paweł Zaworski. I dodaje, że większość z 30 osób, które złożyły oferty w zakończonym w piątek konkursie - to dotychczasowi pracownicy pogotowia. 


Przyszła jedna nowa osoba, pozostałe osoby, które startowały w tym konkursie i zostały wybrane to są osoby, które już pracowały w WSPR, dlatego de facto - nic się nie zmienia. (...) Przykładowo - w Sokółce z dwóch karetek zostanie jedna, w Krynkach w ogóle nie będzie karetki, a w Suchowoli karetka będzie tylko na dzień. (...) Jeżeli gwałtownie przyspieszy pandemia, ratownictwo będzie wyglądać tak, że będziecie państwo czekali po 5,6 godzin na karetki - i to jest optymistyczny scenariusz. Ale tu nie trzeba żadnej pandemii - czasami są takie dni, kiedy nie wysiada się z karetki. A w momencie kiedy jest zabrana połowa obsady... nie wyobrażam sobie tego na dłuższą metę - mówi Paweł Zaworski.


Jak dodaje Paweł Zaworski, około dwudziestu procent osób, które domagały się podwyżek i złożyły wypowiedzenia już znalazły nowych pracodawców. Z kolei dyrektor pogotowia Bogdan Kalicki zapewnia, że nie dojdzie do sytuacji, w której do potrzebującego pomocy pacjenta nie wyjedzie karetka.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Większość ratowników z łomżyńskiego pogotowia złożyła wypowiedzenia z pracy, problemy mogą też być w Białymstoku

26.08.2021, 13:47

Większość ratowników medycznych z łomżyńskiego pogotowia zatrudnionych na umowy cywilno-prawne złożyła w czwartek (26.08) wypowiedzenia z pracy.


Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ogłosi kolejny konkurs dla ratowników medycznych

21.08.2021, 10:33

Na początku przyszłego tygodnia dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ogłosi kolejny konkurs dla ratowników medycznych.


Pracownicy Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego w Podlaskiem domagają się podwyżek

13.08.2021, 17:04

Ratownicy z regionu żądają podwyżek. W piątek (13.08) część pracowników stacji pogotowia w Łomży nie przyszła na swoją zmianę. Tymczasem w Białymstoku żaden z ratowników medycznych, którzy złożyli wypowiedzenia, nie przystąpił do konkursu ogłoszonego przez dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok