Radio Białystok | Wiadomości | Większość ratowników z łomżyńskiego pogotowia złożyła wypowiedzenia z pracy, problemy mogą też być w Białymstoku

Większość ratowników z łomżyńskiego pogotowia złożyła wypowiedzenia z pracy, problemy mogą też być w Białymstoku

autor: Paweł Wądołowski

26.08.2021, 13:47, akt. 16:25

Większość ratowników medycznych z łomżyńskiego pogotowia zatrudnionych na umowy cywilno-prawne złożyła w czwartek (26.08) wypowiedzenia z pracy.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


To kilkadziesiąt osób - potwierdza dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Sławomir Szajda.


Jeżeli chodzi o ratowników na umowy cywilno-prawne to musimy powiedzieć o 58 pracownikach medycznych, którzy z nami w tej chwili współpracują. Dostaliśmy w sumie 45 wypowiedzeń, jeżeli chodzi o ratowników mających takie umowy. Mają w tej chwili miesięczny okres wypowiedzenia.


Złożone wypowiedzenia to efekt braku porozumienia podczas rozmów ratowników z dyrektorem na temat podniesienia wysokości ich wynagrodzenia. Sławomir Szajda wierzy jednak, że uda się osiągnąć kompromis.


Nie mówmy w ten sposób, że większość odeszła, ponieważ jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi ratownikami medycznymi. Prowadzimy rozmowy, które pozwolą nam na dojście do wspólnych  porozumień, wspólnych wniosków, które pozwolą dalej realizować naszą współpracę. Jesteśmy w trakcie postępowania kontraktowego, w związku z tym na razie nie przekreślajmy tej całej sytuacji.


Ratownicy medyczni, którzy złożyli wypowiedzenia umów, chcą podniesienia stawek za ich pracę, które teraz są według nich zbyt niskie. Chcą też, żeby część wynagrodzeń była taka sama jak te, o które walczą ich koledzy z białostockiego pogotowia.


Białostockie pogotowie też ma trudną sytuację

Wojewódzka Stacja Pogotowia w Białymstoku też może mieć poważne problemy kadrowe - ostrzegają ratownicy. I dodają, że od początku września co najmniej 30 procent karetek może nie mieć obsady. Dyrektor placówki i ratownicy - domagający się podwyżek - nie doszli do porozumienia.

Miesiąc temu w białostockim pogotowiu umowy kontraktowe wypowiedziało ponad 120 osób. W piątek rano (27.08) mija termin składania ofert w kolejnym już konkursie dla ratowników medycznych. W pierwszym do pracy zgłosiło się kilkanaście osób, drugi unieważniono, teraz kończy się trzeci i jak na razie swoje oferty złożyło około dwudziestu osób. 

Dyrektor placówki Bogdan Kalicki zapowiada, że następnego konkursu nie będzie, ponieważ jak mówi - protestujący po każdym spotkaniu zmieniają swoje postulaty i wysuwają kolejne żądania.

Z kolei przedstawiciel ratowników Paweł Zaworski wskazuje, że prawie wszystkie osoby, które miesiąc temu złożyły wypowiedzenia - nie wystartowały w konkursie, a niektóre z nich znalazły już nowych pracodawców.

Dodaje, że ratownicy są zdeterminowani w walce o podwyżki, a głównym powodem, dla którego do tej pory nie złożyli ofert, był brak kompromisu co do wynagrodzeń. Dyrektor Bogdan Kalicki mówi, że swoimi metodami już teraz łata kilkudziesięcioosobową dziurę kadrową. 

Czas na składanie ofert mija o 9:00 rano. Protestujący ratownicy ostrzegają - co najmniej 30 procent karetek wojewódzkiej stacji w Białymstoku od początku września nie będzie miało obsady.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ogłosi kolejny konkurs dla ratowników medycznych

21.08.2021, 10:33

Na początku przyszłego tygodnia dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ogłosi kolejny konkurs dla ratowników medycznych.


Pracownicy Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego w Podlaskiem domagają się podwyżek

13.08.2021, 17:04

Ratownicy z regionu żądają podwyżek. W piątek (13.08) część pracowników stacji pogotowia w Łomży nie przyszła na swoją zmianę. Tymczasem w Białymstoku żaden z ratowników medycznych, którzy złożyli wypowiedzenia, nie przystąpił do konkursu ogłoszonego przez dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.


Niektórzy etatowi pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży nie przyszli do pracy

13.08.2021, 15:03

Nerwowo zaczął się w piątek (13.08) dzień pracy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży.


Przeszło stu ratowników medycznych z białostockiej stacji pogotowia wypowiedziało kontrakty

31.07.2021, 12:02

Ponad stu ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku wypowiedziało umowy kontraktowe. Dodatkowo jeszcze wypowiedzenia złożyło około 30 pielęgniarek i innych pracowników kontraktowych.


Praca ratowników medycznych w czasie pandemii

13.10.2020, 11:17

Jak ratownicy medyczni radzą sobie w trakcie rosnącej liczby zakażonych SARS-CoV-2?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok