Radio Białystok | Wiadomości | Przeszło stu ratowników medycznych z białostockiej stacji pogotowia wypowiedziało kontrakty

Przeszło stu ratowników medycznych z białostockiej stacji pogotowia wypowiedziało kontrakty

autor: Renata Reda

31.07.2021, 12:02, akt. 16:49

Ponad stu ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku wypowiedziało umowy kontraktowe. Dodatkowo jeszcze wypowiedzenia złożyło około 30 pielęgniarek i innych pracowników kontraktowych.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Na dotychczasowych warunkach ratownicy, pielęgniarki i pracownicy kontraktowi będą pracować do końca sierpnia. Domagają się podwyżek wynagrodzeń - mówi ratownik medyczny Paweł Zaworski z 13-letnim stażem w białostockiej stacji pogotowia.


Balansujemy tak naprawdę na granicy opłacalności. Chcemy zawalczyć o godziwe traktowanie nas przez rząd i pracodawcę. Pracujemy ponad siły - nierzadko po 400 godzin, a chcemy robić dobre ratownictwo, na europejskim poziomie. Przy takim obłożeniu godzinowym nie mamy możliwości tego robić. Płacą za to nasze rodziny, bo nie ma nas w ogóle w domu. Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni - podkreśla Paweł Zaworski.


Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdan Kalicki zapewnia, że na początku sierpnia ogłosi nowy konkurs dla ratowników medycznych. Ratownik Paweł Zaworski liczy na to, że nowe warunki będą korzystniejsze:


Liczymy na poprawę warunków naszej pracy, na to, że dyrekcja okaże się na tyle elastyczna, że przyciągnie też do naszego zakładu nowych ludzi. Konkursy się odbywają cyklicznie i praktycznie nikt do nas do pracy nie przychodzi - od nas odpływają ludzie - mówi Paweł Zaworski.


Zatrudnieni na kontraktach ratownicy medyczni zarabiają od 34 do 38 złotych za godzinę - wylicza dyrektor Bogdan Kalicki. Ratownicy, którzy mają umowy o pracę zasadniczej pensji dostają ponad 4 tys. zł brutto. Bogdan Kalicki ma nadzieję, że do nowego konkursu przystąpią wszyscy ratownicy i nie obawia się, że we wrześniu stacja będzie mieć kłopoty kadrowe: 


Bywały sytuacje, że 31 grudnia rozwiązywało się 170 umów kontraktowych, także nie jest to jakaś szczególna sytuacja. Jedyna odmienność polega na tym, że umowy będą się rozwiązywały przed ich zakończeniem. Także jest to dla nas można powiedzieć chleb powszedni, tego rodzaju sytuacje co jakiś czas się zdarzają - mówi Bogdan Kalicki.


W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku na kontraktach zatrudnionych jest ponad 130 ratowników, a na etatach prawie 200.


| red: maj, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pielęgniarki zapowiadają strajk ostrzegawczy - w Podlaskiem protest będzie w 11 szpitalach

18.05.2021, 19:36

7 czerwca w szpitalach w całej Polsce ma być strajk ostrzegawczy. Nie doszło do porozumienia między domagającymi się podwyżek pielęgniarkami a resortem zdrowia.


Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma na wyposażeniu motokaretkę

15.04.2021, 12:59

Od 15 maja Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku będzie wykorzystywać w pomocy pacjentom motocykl ratunkowy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr

fot. Anna Petrovska
REGION
22.05.2022, 19:00, akt. 23.05.2022, 12:38

Rocznica tragedii we wsi Potokaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok