Radio Białystok | Wiadomości | Dariusz Piontkowski: Chcemy, aby jak najwięcej uczniów zaszczepiło się przeciwko COVID-19

Dariusz Piontkowski: Chcemy, aby jak najwięcej uczniów zaszczepiło się przeciwko COVID-19

30.08.2021, 14:56, akt. 15:52

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił w poniedziałek (30.09) w Białymstoku, że ministerstwo chce, aby jak najwięcej uczniów powyżej 12. roku życia zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Priorytetem na nowy rok szkolny jest stacjonarny tryb nauki.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W najbliższą środę rozpoczyna się nowy rok szkolny - przygotowano programy, które mają wspierać uczniów - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konferencja prasowa w kuratorium oświaty w Białymstoku nt. przygotowań do nowego roku szkolnego

"(...) Chcemy, aby jak najwięcej uczniów i nauczycieli zaszczepiło się" - mówił wiceminister na konferencji prasowej w kuratorium oświaty w Białymstoku nt. przygotowań do nowego roku szkolnego.

Dariusz Piontkowski powiedział, że nowy rok szkolny znów będzie "szczególny", bo ma miejsce w pandemii, ale chodzi o to, by uczniowie mogli się spotykać z rówieśnikami, nauczycielami w klasach, szkołach, bo doświadczenia - także międzynarodowe - pokazują, iż nauka zdalna ma różne mankamenty i widać, że uczniowie potrzebują bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.

Dariusz Piontkowski przypomniał, że nauczyciele byli jedną z pierwszych grup w kraju, która mogła skorzystać ze szczepień, a potem także korzystali ze szczepień ogólnodostępnych. Resort szacuje, że zaszczepionych może być ok. 80 proc. nauczycieli i ok. 30 proc. uczniów powyżej 12. roku życia.

Według naszych szacunków około może nawet 80 proc. nauczycieli i pracowników szkół jest już zaszczepionych. Znacznie niższe liczby są w przypadku uczniów. Tutaj szacujemy, że ok. 30 proc. uczniów, tych powyżej dwunastego roku życia, już się zaszczepiło. Chcemy, aby tych uczniów było jak najwięcej, aby także inni pracownicy, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli skorzystać ze szczepień, mogli to jeszcze zrobić, stąd akcja propagująca szczepienia

- mówił Dariusz Piontkowski.


Do kuratoriów oświaty i szkół w całej Polsce rozesłano pakiet edukacyjny o szczepieniach

Dariusz Piontkowski podał, że do kuratoriów oświaty i szkół w całej Polsce rozesłano pakiet edukacyjny o szczepieniach, w którym są niezbędne informacje na temat szczepionek i szczepień przygotowane przez epidemiologów i lekarzy.

Mamy nadzieję, że ta dodatkowa akcja edukacyjna, która będzie prowadzona w pierwszym tygodniu września, w pierwszym tygodniu zajęć, skierowana zarówno do uczniów jak i rodziców, doprowadzi do tego, że rodzice zezwolą na to, aby ich dzieci korzystały z akcji szczepień (...)

- mówił wiceminister.

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że zapewne większość szczepień będzie się odbywać w już istniejących punktach szczepień, a w szkołach będą one organizowane, jeśli będą tego chcieć rodzice i podpiszą deklarację w tej sprawie.

W trakcie tych szczepień będzie także oczywiście lekarz i na podstawie zgód wystawionych przez rodziców, dzieci będą mogły się zaszczepić na terenie szkół. Wyraźnie jeszcze podkreślę, że nie jest to obowiązek, aby w każdej szkole taki punkt szczepień organizować, a tylko i wyłącznie na wyraźne życzenie rodziców i po decyzji dyrektora, który taki punkt szczepień będzie chciał u siebie zorganizować

- zaznaczył Piontkowski.

Wiceminister przypomniał harmonogram działań ministerstwa przed 1 września: przekazanie odpowiednich wytycznych, zaleceń do szkół, ale też środków dezynfekujących, maseczek, rękawiczek, termometrów, stacji do mierzenia temperatury. Mówił też o czterech rządowych programach wsparcia szkół w powrocie do nauki po długim czasie zajęć on-line: zajęciach wspomagających, wsparciu pedagogiczno-psychologicznym uczniów, zajęciach fizyczno-rekreacyjnych, pilotażu profilaktyki krótkowzroczności u uczniów realizowanym w jednym regionie, nowej edycji programu Aktywna tablica. Ocenił, że prawie wszystkie samorządy złożyły wnioski do tych rządowych programów wspomagających szkoły i nauczanie w związku z pandemią.

"Mamy nadzieję że te wszystkie działania razem wzięte pozwolą na to, aby zajęcia stacjonarne odbywały się przez cały rok szkolny. I nawet gdy ta czwarta fala zakażeń, której się spodziewamy nadejdzie, to nie zmusi nas do tego, aby ograniczać funkcjonowanie szkół" - mówił Dariusz Piontkowski. 

Podkreślił jednak, że wszystko będzie zależało od bieżącej sytuacji epidemicznej, a stosowne decyzje będzie podejmował rząd. "Dziś naszym najważniejszym działaniem jest umożliwienie powrotu do nauczania stacjonarnego we wszystkich typach szkół w Polsce" - mówił Dariusz Piontkowski.


W szkołach w Podlaskiem naukę rozpocznie ponad 130 tys. uczniów

W szkołach w Podlaskiem 1 września naukę rozpocznie ponad 130 tys. uczniów. 

"Bardzo zależy nam na tym, aby warunki, w jakich ta nauka będzie się odbywała, były bezpieczne. Mamy przecież stan epidemii" – mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Dodała, że kuratorium stara się wspierać w przygotowaniach dyrektorów szkół, uczniów i nauczycieli.

"Ale nie tylko chodzi o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Apelowałam, zwracałam się – tak jak w poprzednim roku szkolnym – do dyrektorów szkół o to, żeby wspierać uczniów po tych kilku miesiącach nauki zdalnej. Być może – przynajmniej część – będzie musiała odnaleźć się w szkole w tej nauce stacjonarnej" – powiedziała kurator.

Beata Pietruszka przypomniała, że różne działania przygotowujące do nowego roku szkolnego były prowadzone już od czerwca, np. spotkania online z dyrektorami szkół i innych placówek edukacyjnych z udziałem także lekarzy.

"Dyrektorzy otrzymali potrzebne informacje, a także specjaliści odpowiadali na pytania, czy jakieś wątpliwości dyrektorów szkół" – powiedziała kurator.

26 sierpnia była także wideokonferencja kuratora z dyrektorami placówek bezpośrednio dotycząca początku nowego roku szkolnego. Omawiano kwestie prawne związane z bezpieczeństwem nauki w szkole, wytyczne MEiN, MZ i Głównego Inspektora Sanitarnego. Podlaski NFZ informował na tym spotkaniu o szczepieniach.

"Przekazane zostały adresy punktów szczepień do szkół, a także znajdują się one na naszej stronie internetowej" – mówiła kurator.

Biuro prasowe prezydenta Białegostoku poinformowało , że szkoły w mieście będą realizować w podanych przez MEiN terminach wytyczne ministerialne związane z kampanią informacyjną o szczepieniach przeciwko COVID-19 uczniów powyżej 12 lat. Taka akcja będzie przeprowadzona w pierwszym tygodniu września. Urząd miejski nie ma informacji, ilu uczniów w mieście jest zaszczepionych. Będą zajęcia o szczepieniach dla uczniów, spotkania informacyjne dla rodziców w sprawie możliwości szczepień w szkołach. Szczepienia mają się zacząć w trzecim tygodniu września w istniejących punktach szczepień lub w szkołach – jeśli będą chcieli tego rodzice. Urząd podał też, że do 27 sierpnia szkoły nie zgłaszały problemów z realizacją wytycznych epidemicznych.

W poniedziałek w Białymstoku o przygotowaniach do nowego roku szkolnego z dyrektorami placówek edukacyjnych rozmawiały władze miasta.


SP 9 w Białymstoku przygotowała rozwiązania na różne scenariusze epidemiczne

Dyrektor SP 9 w Białymstoku Edyta Haraburda powiedziała, że szkoła na bazie wcześniejszych doświadczeń przygotowała rozwiązania na różne scenariusze epidemiczne dostosowane do np. liczby uczniów i klas. W tej szkole 1 września naukę rozpocznie 673 uczniów i – jak mówi dyrektor – nie jest to dużo. Zaznaczyła, że wytyczne trzeba dostosować do różnych kwestii, np. do możliwości lokalowych szkoły. Dodała, że dyrektorzy szkół muszą wykazywać "krytyczne myślenie" wobec wytycznych, które nie są do zrealizowania w danych warunkach lokalowych, wykazują się umiejętnościami z zarządzania kryzysowego.

"Plan zajęć został tak ułożony, żeby nie dezorganizował pracy" – dodała Haraburda.

Jako dyrektor szkoły nie mogę narzucać swojego zdania rodzicom. Ja muszę szanować zdanie rodziców, a nie im je narzucać. Powinnam akceptować tych rodziców, którzy mają prawo do tego, żeby nie zaszczepić dziecka, jak i tych, którzy są za tym, żeby wszystkie dzieci się szczepiły

- powiedziała o szczepieniach dyrektor SP 9.

Dyrektor SP 4 w Suwałkach Iwona Smykowska poinformowała, że placówka jest przygotowana do nowego roku szkolnego i ma opracowany grafik zajęć szkolnych w taki sposób, by dzieci i młodzież nie przemieszczali się z klasy do klasy. Dodała, że to spowoduje niewielkie wydłużenie zajęć w szkole do godz. 15.20.

„Wydawanie obiadów na stołówce również zostanie wydłużone w czasie, by jak najmniej dzieci miało ze sobą kontakt” – powiedziała Smykowska. Dyrektorka poinformowała, że jest w trakcie organizowania szczepień dla młodzieży na COVID-19. Z zależności od liczby zainteresowanych, szczepienia odbędą się albo w gabinecie pielęgniarskim w szkole, albo w jednym z punktów szczepień w Suwałkach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szymon Bielonko

30.08.2021, 07:55

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.


Zbliża się nowy rok szklony

29.08.2021, 01:26

Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Czy będą obowiązywały ograniczenia epidemiczne? Na te i inne pytania odpowiada nam dyrektor szkoły podstawowej w Puńsku Jan Wydra.


Beata Pietruszka

27.08.2021, 17:37

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok